Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Pripravte sa na nižšie daňové výdavky na mobily, počítače či autá

Pripravte sa na nižšie daňové výdavky na mobily, počítače či autá

Nový rok priniesol pre slovenských podnikateľov menej príjemné novinky. Jednoducho povedané: sadzba dane z príjmov sa síce pre nikoho nezvýšila, ale za rok 2015 a ďalšie zaplatíme predsa len vyššie dane. Nové pravidlá sa týkajú SZČO a eseročiek, ktoré si uplatňujú skutočné výdavkymnohé z tých doterajších si po novom už nebudú môcť uplatniť. Zoznam zmien by postačil na celú knihu, no dnes stručne o tých najdôležitejších, ktoré by už teraz – začiatkom roka – mal poznať každý podnikateľ.

Výdavky na majetok a voľba 80% vs. 100%

Automobil, mobily, počítače či nábytok – doteraz bolo bežnou praxou, že na rozdiel od súkromných osôb si tieto nákupy mohli podnikatelia uplatniť v daňových výdavkoch a zaplatiť tak daň z príjmov z nižšieho základu. Platitelia DPH si z týchto nákupov mohli dokonca odpočítať DPH. Po novom už to takto jednoduché nebude – podnikateľ má totiž od januára 2015 na výber:

  • prizná, že automobil či iný majetok používa okrem podnikania aj na súkromné účely (SZČO alebo spoločníci eseročky) – v tomto prípade mu štát poskytuje akési zjednodušenie: zo všetkých výdavkov si uplatní len 80%. Krátiť bude teda vstupnú cenu auta, počítača či tabletu, jeho technické zhodnotenie, opravy či prevádzku (napr. poistenie). Podľa niektorých výkladov je v prípade telefónu, ktorého nákupnú cenu upraví podnikateľ pomerom 80/100 krátiť aj poplatky za telefónne hovory či internet. Platitelia DPH upravia rovnakým pomerom aj odpočítavanú DPH na vstupe. Štát touto možnosťou akoby deklaruje, že podnikateľa do hĺbky kontrolovať nebude a „nechá ho na pokoji“;
  • alebo zdokladuje použitie majetku vo vyššej, napr. 100%-nej miere na podnikateľské účely – daňoví kontrolóri v tomto prípade môžu žiadať o preukázanie, že firma využila daný majetok v plnej miere na biznis. V tomto prípade si vo výdavkoch uplatní 100% zo všetkých vynaložených výdavkov – nákupnú resp. vstupnú cenu (tj odpisy), technické zhodnotenie, opravy či poistenie.

Pomalšie odpisovanie

Dlhodobý majetok – napr. autá, drahšie počítače či budovy – podnikateľ nedáva do nákladov v jednorazovej nákupnej sume, ale postupne prostredníctvom mesačných/ročných odpisov. Doteraz mohol majetok odpisovať rovnomerne – každý mesiac rovnakú sumu – alebo zrýchlene, keď v prvých rokoch podnikania zahrnul do výdavkov viac (a dane si tak odložil na neskôr), prípadne majetok obstaraný lízingom odpisoval celkovo rýchlejšie ako majetok obstaraný kúpou. Po novom sa výhodné lízingové odpisovanie ruší úplne a možnosť odpisovať zrýchlene je zúžená len na výrobné stroje a zariadenia.

Pravidlá pre odpisovanie platia samozrejme pre vstupnú cenu, akú si podnikateľ dobrovoľne zvolí – 80% alebo 100% (viď predchádzajúci bod). V každom prípade znamenajú nižšie odpisy pre daný rok vyššiu daň z príjmov.

A čo nákup pohonných hmôt?

Pohonné hmoty do firemného automobilu mohli podnikatelia už v predchádzajúcich rokoch uplatňovať voľbou 80% vs. 100% – buď si uplatnia 80% z nákupu a nemusia dokladovať firemné jazdy, alebo 100% vo výdavkoch zdokladujú podrobnou evidenciou jázd. Táto možnosť v zákone ostáva. Podľa vyjadrení daniarov dokonca ani nesúvisí s ostatnými výdavkami a ich krátením pomerom 80/100.

25 komentárov

Dobrý deň, A kedy je potrebné zraziť zo mzdy zamestnanca 1% zo vstupnej ceny automobilu za každý kalendárny mesiac? Keď napr. konateľ s.r.o. používa auto zaradené do obchodného majetku s.r.o. aj na súkromé účely, aké sú povinnosti z pohľadu daní z príjmov konateľa a ako je to s daňovými/nedaňovými výdavkami (80% vs 20%) s.r.o.?
Skvelá téma :) Môj osobný názor je, že to definitívne stále nie je celkom jasné a rôzni poradcovia či lektori majú na vec rozdielny názor. Podľa mojej poslednej konverzácie s metodikmi Finančnej správy pri uplatňovaní 80%-ného paušálu na auto v eseročke nevzniká nikomu nepeňažný príjem a nič netreba dodaňovať. 1% sa dodaňuje, ak je auto poskytnuté konkrétnemu zamestnancovi a firma si náklady na automobil uplatňuje v 100%-nej miere.
Dobrý deň, predseda občianskeho združenia má k dispozícii telefón, ktorý využíva pre občianske združenie, ktoré vedie. Ide o neziskovú organizáciu. Je nutné aj tu deliť náklady na telefónny paušál, ktorý sa platí na 80 % a 20 %? Ide všetko o nedaňové výdavky.
V prípade ak naozaj ide o nedaňové výdavky, tak nie - tá deľba je v podstate rozdelenie nákladov na daňové (80%) a nedaňové (20%). A pripomínam, že nie je povinná, firma si môže v nákladoch ponechať aj 100%, ak si 100%-né používanie na biznis obháji.
Dobri den som zamestnany a popri praci si chcem zalozit s.r.o (taxi službu ) Chcem kupit len na podnikanie auto . Cena za auto CCA 25 000€ . Chcem sa spytat kolko by som platil odvody štatu (všetky aj dph) ?prvy druhy a druhy rok su to zvýhodnene sumy kedže som zamestnany ale neviem kolko by som platil DPH ten druhy a treti rok . Napriklad ak by som v hrubom za mesiac zarobil 1 500€ (taxi služba) . Za vysvetlenie a odpoveđ vopred đakujem .
DPH pri takomto príjme by ste nebol povinný odvádzať (nemusíte sa stať platiteľom DPH), čo sa týka dane z príjmov, odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne, tak je to na dlhšie, tj na rozsiahlejšiu konzultáciu. Na tento účel majú klienti SuperFaktúry možnosť bezplatného účtovného poradenstva.
Dobry deň! Do koľko eur sa dá jednorázovo odpísať nákup u podnikateľa. Myslím keď kupujem napr drahšie pece keď mám cukrársku výrobňu aká je najvyššia suma čo môžem jednorázovo odpísať?
Hmotný majetok 1 700 EUR - pri dobe používania dlhšej ako 1 rok, samozrejme
Ked som lektorka cudzieho jazyka a kupim si knizky, ktore pouzivam pri vyucovani, je mozne ich zapisat do nakladov 100% a dat do odpisov? Ako dlho sa odpisuju naklady na knizky?
Tipujem, že knižky stoja pár desiatok EUR - takéto sa teda neodpisujú, tj do nákladov idú hneď v celej sume.
Dobrý deň, ak si spoločnosť s.r.o.uplatní paušál na automobil vo výške 80 %, je potrebné zdaňovať aj nepeňažný príjem? Auto využíva konateľ, ktorý je zároveň aj spoločníkom aj na súkromný účel, pričom žiadne iné príjmy nepoberá. Ďakujem za odpoveď
Podľa všetkého - a podľa informácií, ktoré máme z Finančnej správy - áno. Zo znenia súčasných právnych predpisov však nie je jasné, ako - tj čo bude tvoriť sumu príjmu. Podľa odpovede od daniarov je vecou firmy a spoločníka, v akej sume sa daný príjem stanoví.
Je možné si uplatniť do nákladov faktúry za mobil (dajme tomu v pomere 50/50), ak mobil nie je napísaný na IČO, t.j. je vedený na FO-nepodnikateľ
Medzi podmienkami uznateľnosti daňových výdavkov nie je uvedené, že náklad musí byť vyslovene na IČO - teda áno.
V septembri 2014 som sa stala SZĆO, kúpila som osobný automobil, ktorí by som chcela v roku 2015 vložiť do majetku firmy. V akej obstarávacej cene začnem odpisovať osobný automobil. Bude to cena , ktorá bola kúpna cena, alebo ju treba ponížiť. Ďakujem
Treba aj netreba - auto zaradíte vo vstupnej cene už akokeby od 9/2014, no odpisy za rok 2014 si neuplatíte, tie Vám prepadnú. Až odpisy za rok 2015. Ako konkrétne to urobíte, závisí na možnostiach softvéru, ktorý používate.
Chcem sa spytat kolko % s faktury si mozem dat do nakladov za pouzivanie mobilu na podnikatelske ucely som zacinajuci podnikatel ni som v tomto este zbehnuty,dakujem
Ak viete preukázať, že mobil používate iba na podnikanie, tak 100%. Ak viete preukázať, že ho používate napr. na 90% alebo napr. na 82%, tak presne toľko. Ak to neviete alebo nechcete preukázať, tak na 80% - aj zo sumy na kúpu telefónu, na jeho opravu a rovnako aj z paušálu.
Štát tých malých podnikateľov chce skutočne asi vycicať na maximum. Na druhej strane to však motivuje dať do nákladov teda aj veci, ktoré by som si inak do nákladov nedával, lebo som si len ťažko vedel predstaviť, ako by som obhájil, že som si to primárne nekupoval pre seba. Teraz stačí vyhlásiť, že áno, používam to aj na súkromné účely a uplatním len 80%.
Pozor: stále musí ísť o výdavok na dosiahnutie, udržanie či zabezpečenie príjmov - teda musí tam byť súvis s príjmami/výnosmi.
To bude, len akosi častejšie bude v 80% nákladoch nový nábytok aj kuchynské potreby. Kanceláriu a firemnú kuchynku mám. ;-)
Zaujima ma jedna situacia. Potrebujem si kupit pocitac, co by som ako developer vedela zdokladovat na 100% pracovne vyuzitie. Avsak odlakava mahranica 1700 eur, kde ho uz nemozem odpisat 1 rok, lebo nad touto hranicou je povazovany za dlhodoby majetok. Ak by som ale povedala, ze ho vyuzijem len na 80% - a vtedy uz cena by bola pod 1700e (nakupna cena cca 1850) - musela by som ho nadalej brat ako dlhodoby majetok?
Veľmi dobrá otázka a odpoveď pravdupovediac neviem :( Minimálne za SRO s podvojným účtovníctvom sa prikláňam k názoru, že PC sa jednoducho musí zaradiť do odpisovaného majetku, účtovne sa uplatnia odpisy zo sumy 1 850 EUR, akurát tie daňové budú iba 80% z mesačných. Možno by stálo za to napísať na Finančnú správu.
dobry den, som szco neplatca dph. myslim si ze je to celkom pochopitelne, logicke ze ked si kupim laptop tak ho pouzijem aj na osobne zalezitosti, takze je to cca okay. Ale na druhej strane vselijake ine vydavky ktore su osobneho charakteru su pre mna dolezite, bez ktorych sa nezaobidem a nevyrobim prijem. Napriklad ked idem na wc potrebujem toaletak, vodu, a aj to wc. Byvam a pracume vo vlastnom dome. Akym sposobom sa daju taketo osobne vydavky zahrnut do zakladu dani. Napriklad, mozem dat 50% z faktury za elektriku, plyn do nakladov? Napriklad ked si kupim vetrovku, nohavice koselu, cistiace potreby a rozne ine veci. Bez nich ja samostatne zarobka osoba nevygenerujem zisk. Som len jedna osoba!!! Ked stat ide povedat ze vydavky osobneho charakteru sa mozu zaradit len na 80% tak sa mohol zamysliewt trosku viac a zadefinovat take situace ako som popisal. Preco stat robi zo SZCO rozdvojene osobnosti. Dakujem za koment. JB
Ak nemáte kanceláriu, čistiace potreby a pod si do výdavkov zaradiť nemôžete, oblečenie vôbec. Uvedený článok sa týkal majetku - čiže dlhodobo používaných položiek (automobil, počítač a pod.). Pod pojmom daňový výdavok sa spravidla myslí výdavok, ktorý priamo súvisí so zarábaním príjmov.

Pridať komentár