Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Paušálne výdavky: čo to znamená a komu sa oplatia

Paušálne výdavky: čo to znamená a komu sa oplatia

Paušálne výdavky sú obľúbeným spôsobom uplatnenia (fiktívnych a pritom legálnych) výdavkov živnostníkov (resp. SZČO) pri podaní daňového priznania k dani z príjmov. Dokážu podnikateľom ušetriť peniaze aj starosti s daňovou evidenciou.

Čo sú paušálne výdavky?

Paušálne výdavky sú pojem často sa opakujúci a samozrejme znejúci. Napriek tomu zaznieva od podnikateľov často otázka, čo tento pojem znamená, prípadne si ho pletú s inými podobne znejúcimi pojmami.

Paušálne výdavky, resp. výdavky percentom z príjmov, sú de facto o legálne fiktívne výdavky, ktoré slovenský zákon o dani z príjmov umožňuje podnikateľovi-fyzickej osobe uplatniť si. Inými slovami: SZČO si svoje príjmy môže znížiť o 60 %, aj v keď danom roku žiadne výdavky nemala. Zo 60 % svojich príjmov – na rozdiel napríklad od zamestnanca – daň nezaplatí. Pre mnohých je to preto legálna daňová výhoda.

Paušálne výdavky si môže uplatniť podnikateľ-fyzická osoba, ktorý je neplatiteľ DPH alebo je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia.

Príklad

Juraj zarobil v roku 2022 ako SZČO 24 000 EUR. Na svoje podnikanie vynaložil skutočné výdavky (softvér, hardvér, telefón, odvody) vo výške 10 000 EUR. Jeho daňový základ je teda 24 000 mínus 10 000 EUR, t. j. 14 000 EUR. Z tejto sumy si (po odpočítaní nezdaniteľných častí) vypočíta daň z príjmov.

Príklad

Rovnaký Juraj sa rozhodol pre rok 2022 uplatniť paušálne výdavky. Zo sumy príjmov 24 000 EUR vypočíta paušálne výdavky vo výške 60 %, t. j. 14 400 EUR. A to ešte nie je všetko: k týmto výdavkom si môže – ako jediný reálny daňový výdavok navyše – pripočítať aj odvody zaplatené v r. 2022, t. j. 3 195 EUR. Jeho celkové výdavky sú teda 14 400 EUR + 3 195 EUR, t. j. 17 595 EUR. Základ dane = 24 000 mínus 17 595 = 6 405 EUR. Z tejto sumy si (po odpočítaní nezdaniteľných častí) vypočíta daň z príjmov. Bude teda výrazne nižšia, než keby použil svoje skutočné výdavky.

Komu sa paušálne výdavky oplatia?

  • Podnikateľovi, ktorý nemá žiadne reálne výdavky – ide teda o SZČO s vysokým podielom duševnej práce a SZČO, ktorí poskytujú najmä služby nehmotného charakteru (umelci, novinári, marketéri a pod.).
  • Zároveň nechce platiť veľa za spracovanie agendy – spracovanie evidencií pre podnikateľa s paušálnymi výdavkami je pomerne lacné a mnohých prípadoch sa dá realizovať jednorazovo po skončení roka.

Nestihli ste ešte riešiť daňové priznanie za rok 2022? Ak ste živnostník, môžete daňové priznanie vyplniť jednoducho sami online už za pár minút. Pre klientov SuperFaktúry so zľavou 3 € pri použití kupónu: SUPER3

Komu sa môžu oplatiť skutočné výdavky?

  • Kto ich v danom roku vynaložil veľa – t. j. z celkových výdavkov tvoria výrazne viac než 60 %.
  • Zároveň dosiahol vysoké príjmy a potrebuje si ich čo najefektívnejšie znížiť.
  • Náklady na spracovanie daňovej evidencie resp. účtovníctva preňho neznamenajú výraznú nákladovú položku (resp. ich vynaloží rád, keďže mu pomôžu ušetriť peniaze na daniach).

Paušálne výdavky: majú nejaké maximum?

Áno. Maximálny strop pre paušálne výdavky je 20 000 EUR ročne. Podnikateľ, ktorý si vypočíta vyššiu sumu paušálnych výdavkov než je 20 000 EUR, môže si uplatniť iba týchto 20 000 EUR. Viac nie.

Príklad

Júlia zarobila v r. 2022 ako SZČO 40 000 EUR. Ak by si vypočítala paušálne výdavky jednoduchým vynásobením koeficientom 0,60, jej výdavky by dosahovali výšku 24 000 EUR plus prípadné zaplatené odvody. Ako daňové výdavky si však môže uplatniť len (maximum) 20 000 EUR plus prípadné zaplatené odvody.

Toto maximum však nie je limitované počtom mesiacov podnikania, ako to bolo v minulosti. Teda ak niektorý živnostník či iná SZČO zarobí 34-tisíc, 40-tisíc či 50-tisíc EUR iba za niekoľko mesiacov podnikania, môže si od svojich príjmov odpočítať 60 % do absolútneho maxima 20 000 EUR.

Článok bol o pojme „paušálne výdavky SZČO„. Odporúčam nemýliť si ich s „paušálnymi výdavkami na pohonné hmoty„, prípadne s „paušálnymi náhradami“ (ktoré sa týkajú poslancov).

Prihláste sa na odber noviniek z blogu

Odhlásiť sa môžete kedykoľvek prostredníctvom odkazu v emaili.

43 komentárov

Dobrý deň, Som študentom posledného ročníka VŠ a chcel by som si od januára založiť živnosť (v minulosti som ešte nepodnikal). Predpokladaný ročný príjem mi vychádza 25200€. V júli 2022 získaním titulu stratím štatút študenta. Chcel by som si uplatniť paušálne výdavky v maximálnej výške. Chcel by som sa prosím Vás spýtať, koľko som z tejto sumy nútený odviesť na dani, sociálnych a zdravotných odvodoch dokopy. Pri uvadzani paušalnych výdavkov stačí uviesť náklady na dopravu a rozdiel do 60% z rocného príjmu je možné zdôvodniť nákladmi na spracovanie daňovej evidencie? Ďakujem.
To nie je až také jednoduché vypočítať - vzhľadom na posun v platení odvodov podľa súčasných pravidiel (2021-2022), nehovoriac o možnej radikálnejšej zmeny v platení daní a odvodov SZČO od r. 2023 (uvidíme, či v akej podobe napokon reforma prejde). Výpočet paušálnych výdavkov Vám principiálne ozrejmí tento článok: https://www.superfaktura.sk/blog/pausalne-vydavky-zivnostnici-nimi-usetria-peniaze-aj-starosti/. Je teda možné, že vďaka paušálu a nezdaniteľnej časti z uvedeného príjmu daň z príjmov bude do 1 000 EUR, zdravotný odvod celkový (platený až v r. 2023) tiež do 1 000 EUR, no hlavne od júla 2023 Vás čakajú mesačné odvody do Sociálnej poisťovne (podľa súčasných pravidiel).
Dobrý deň. Za minulý rok mi vyšla suma na zaplatenie dane 860 €. Viete mi poradiť, ako veľmi sa mi zvýšia odvody z minimálnych, ktoré som platila doteraz? Budem ich platiť len rok a v marci sa to zase prepočíta, však?
Suma nových odvodov závisí od sumy základu dane, nie od sumy dane. A to zvýšenie vieme porovnať, ak máme k dispozícii doterajšie odvody, tj všetky čísla. Sociálne odvody sa prepočítajú od júla/októbra tohto roka (podľa toho, kedy ste podali daňové priznanie), čo sa týka zdravotných, dorubia Vám prípadný nedoplatok niekedy v lete a nové mesačné odvody sa menia až od januára nasledujúceho roka (2018).
Dobry den,som opatrovatelka a cestujem vlastnou dopravou,vlakom,alebo autobusom ku klientovi.Mam vsetky doklady odlozene o doprave,zarobim 8000 e. mesacne.Otazka znie,ake vyhody by som mala,keby som si uplatnila (pausalne vydaje) k danym dokladom?Dakujem (8000e rocne,nie mesacne,oprava)
Vďaka paušálnym výdavkom nemusíte v podstate viesť účtovníctvo ani daňovú evidenciu (iba čosi úplne jednoduché) a pri takomto príjme Vám ani nevyjde daň (ak teda nemáte aj iné príjmy).
Dobry den,som opatrovatelka a cestujem vlastnou dopravou,vlakom,alebo autobusom ku klientovi.Mam vsetky doklady odlozene o doprave,zarobim 8000 e. mesacne.Otazka znie,ake vyhody by som mala,keby som si uplatnila (pausalne vydaje) k danym dokladom?Dakujem
Dobry den mam problem s ktorym mi nikto nevie poradit.Som ucitel v ZUS a okrem toho mam honorare ako muzikant kde bola vyplacana hruba mzda. niesom zivnostnik a ani nemam ico: Vyplnoval som danove priznanie typu B kde som zus zapisal do paragrafu 5 ako zavisla cinnost a umelecke honorare do paragrafu 6 z vytvorenie diela a umeleckeho vykonu........moja otazka znie ci si mozem uplatnovat len pausalny 40% vydavky alebo si mozem uplatnovat realne vydavky. to znamena blocky ,veci a hudobne nastroje ktore som k praci potreboval.bolo mi povedane ze ked niesom zivnostnik tak mozem si uplatnovat len pausalne vydavky.
Aj paušálne aj reálne (tuším sme to nedávno preberalo mimo tohto blogu ;) )
Mam problem s ktorym mi nikto nevie poradit.Som ucitel v ZUS a okrem toho mam honorare ako muzikant kde bola vyplacana hruba mzda. niesom zivnostnik a ani nemam ico: Vyplnoval som danove priznanie typu B kde som zus zapisal do paragrafu 5 ako zavisla cinnost a umelecke honorare do paragrafu 6 z vytvorenie diela a umeleckeho vykonu........moja otazka znie ci si mozem uplatnovat len pausalny 40% vydavky alebo si mozem uplatnovat realne vydavky. to znamena blocky ,veci a hudobne nastroje ktore som k praci potreboval.bolo mi povedane ze ked niesom zivnostnik tak mozem si uplatnovat len pausalne vydavky.Dakujem
Môžete si uplatniť výdavky - aj reálne aj paušálne.
Dobrý deň, chcem sa spýtať. Môžem dať aj nulové výdavky? Za minulý rok som zarobila 11 169eur a na poistnom to je 1928,45 eur. Keďže pracujem ako opatrovateľka v Rakusku na rakusku živnosť. Chcela by som si tento rok zobrať úver na bývanie a potrebujem ponechať čo najvyšší základ dane kvôli schváleniu pôžičky. Môžem dať do daňového iba príjem, vydavky by som dala nulové a len poistné by som tam napisala? Ďakujem veľmi pekne :)
Áno, ako výdavky však uveďte reálne - veď tie odvody sú reálnymi výdavkami.
Za rok 2015 som mala prijem zo zivnosti 3074€(januar-marec).Zrusila som zivnost.Mam pouzit pausalne vydavky 40% alebo 420x3.Dakujem
Prioritne 40%. 3 x 420 je úplné maximu, keby tých 40% z 3074 EUR bolo viac (čo nie je)
V roku 2015 som mala prijem zo zivnosti(januar-marec) 3074€,zrusila som zivnost.Ake mam pouzit vydavky-40% alebo 420x3.Dakujem
Dobrý deň, oplatia sa paušálne výdavky, keď som do októbra bol v pracovnom pomere a od novembra som živnostník. Plat v pracovnom pomere bol 1200 eur a ako živnostník 1600 eur v hrubom.
Je to dosť možné, ušetríte peniaze aj prácu. Ak 1 600 EUR bol mesačný príjem SZČO, tak ročný príjem SZČO bol 4 800 EUR a paušálne výdavky budú 3x420, tj 1 260, teda ako SZČO zdaníte 3540 EUR. Ak viete vykázať skutočné výdavky vyššie ako 1 260 EUR plus prípadné odvody, ktoré ste v r. 2015 zaplatili, bude asi výhodnejšie uplatniť výdavky skutočné.
Dobry den, chcem sa opytat, robim programatora vo firme na zivnost, mozem si uplatnit pausalne vydavky alebo cestovne nahrady za rok 2015, aj ked nevlastnim auto, ale za pracou dochadzam. Musi buyt k tomu nejaka zmluva alebo nejake doklady ? Dakujem Jan
Paušálne výdavky ako také si uplatniť môžete. Cestovné náhrady - tie iba v prípade výdavkov skutočných (tj nie paušálnych), a áno, aj keď za prácou dochádzate. V tomto prípade odporúčam cesty preukazovať minimálne cestovnými lístkami a určite aj zmluvou.
Dobrý deň,môže si živnostník uplatniť 40%paušálne výdavky, nezdaniteľné minimum(NM) na manželku a zároveň NM aj na seba ako živnostníka?Vopred ďakujem za odpoveď;)
Áno, môže - po splnení podmienok.
Dobrý deň,môže si živnostník uplatniť 40%-né paušálne náklady,nezdaniteľné minimum(NM) a zároveň aj NM na seba ako živnostníka?
Áno, môže - paušálne výdavky však iba do max. výšky 5 040 EUR ročne, resp. 420 EUR mesačne za každý mesiac podnikania; nezdaniteľnú časť na seba iba raz, tú však iba pri aktívnych príjmoch (tj príjmy zo živnosti a podnikania).
Dobry den, cely rok 2014 som bola na materskej/rodicovskej dovolenke, no zabudla som si pozastavit zivnost. Pozastavenu ju mam az od septembra 2014, no nemala som z nej ziadne prijmy, Musim teda podat nulove danove priznanie? ako je to v tomto pripade s pausalnymi vydavkami? Mozem si ich uplatnit? dakujem
Pre istotu by som podal. Ak nemáte žiadne príjmy, nemôžete si ani odpočítať žiadne výdavky, teda ani paušálne. Uviedol by som len zaplatené odvody (ak ste nejaké ako SŽCO platili).
Dobrý deň, chcem sa spýtať, v roku 2013 som dostala z úradu práce dotáciu na vytvorenie mojej firmy. Dotáciu som do 1/2 roka minula v roku 2013. Čiže som mala preukázateľné výdavky. Chcem sa spýtať či v roku 2014 si môžem uplatniť paušálne výdavky? Je mi to výhodnejšie. ďakujem
Podľa zákona o dani z príjmov môžete, akurát zvyšnú sumu musíte zdaniť, tj pripočítať ku príjmov. Odporúčam to však prediskutovať s úradom práce, lebo ten - aspoň v minulosti - požadoval zdokladovať použitie dotácie práve daňovou evidenciou alebo jednoduchým účtovníctvom.
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné napísať aj nulové výdavky. Nakoľko potrebujem ponechať čo najvyšší základ dane kvôli pôžičke. ďakujem
Možné to je, odporúčam však uviesť aspoň odvody - kvôli výpočtom odvodov na budúce obdobia či nedoplatku za daný rok.
Dobrý deň, ako je to z paušálnymi výdavkami v prípade, že pracujem na 1/2 úväzok a popri tom mám príjmy aj zo živnosti. Môžem si uplatňovať paušálne výdavky aj keď mám iný prijem z pracovného pomeru? ďakujem
Áno. Ale pozor, maximálnu mesačnú sumu 420 EUR iba na každý mesiac podnikania v roku.
hladam podobnu pomoc aj pre rok 2014, resp. danove priznanie v roku 2015, poradite ci sa tieto sumy a percenta nejako zmenili? dakujem
Percentá a sumy nie.
8 mesiacov v roku som brigádoval a vyplatili mi mesačne 90,- eur a pri ročnom zúčtovaní mi uplatnili odpočítateľnú položku za každý mesiac tých 311,32 eur. a zvyšné 4 mesiace som už mal živnosť a som mal tiež príjem. môžem si uplatniť na daňovom priznaní celú odp.položku tých 3735,94 eur ? ďakujem
8 mesiacov v roku som brigádoval a vyplatili mi mesačne 90,- eur a pri ročnom zúčtovaní mi uplatnili odpočítateľnú položku za každý mesiac tých 311,32 eur. a zvyšné 4 mesiace som už mal živnosť a som mal tiež príjem. môžem si uplatniť na daňovom priznaní celú odp.položku tých 3735,94 eur ? ďakujem
Áno, presne tak. Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka sa uplatňuje jednou sumou na celý rok - tj bez ohľadu na počet mesiacov zarábania.
Dobrý večer, mám otázku kolko si môžem uplatniť paušálne výdavky zo sprostredkovateľskej činnosti. Začiatok sprostredkovania od 03.2013, príjem 5245. 40 % je 2098,19, ale 420 krát 10 mesiacov je 4200. Môžem si uplatniť 4200 €. Ďakujem
Správna odpoveď je 2 098 EUR, tj 40% z celkového ročného príjmu. 10 x 420 EUR je len horné absolútne maximum.
Pekny den, Mam zaujem vytvorit e-shop s nabytkom. Faktury budem dostavat bez DPH nakolko moj dodavatel bude Poliak. Co bude pre mna vyhodnejsie? Dakujem
Podľa mňa ak nakupujete a predávate, sú vždy výhodnejšie skutočné výdavky. Ale určite si to prepočítajte, tj obe varianty pri rovnakej sume predpokladaných príjmov.
pracujem ako kaderníčka, priemerný ročný príjem mám 4 850 €, čo je pre mňa výhodnejšie paušalne výdavky + odvody alebo realne výdavky
Pri takomto príjme Vám určite postačia tie paušálne - po odpočítaní výdavkov a zároveň aj nezdaniteľnej časti na daňovníka Vám ostane nulový základ dane a teda aj daň. A k tomu ušetríte čas a energiu, potrebnú na účtovníctvo, resp. daňovú evidenciu :)

Pridať komentár