Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Auto v podnikaní: firemné auto

Auto v podnikaní: firemné auto

Večná otázka: kúpiť si podnikateľské auto na firmu alebo na súkromnú osobu? Odpoveď závisí od viacerých faktorov. V nasledujúcich 2 článkoch si prejdeme 2 najbežnejšie režimy: firemné auto a súkromné auto v podnikaní. Začneme tým prvým: kúpiť auto „na firmu“ je prvým, čo podnikateľa napadne.

Čo ide do nákladov pri firemnom aute?

„Firemné auto“ je akýmsi zjednodušeným výrazom, v praxi ide o auto „zaradené do obchodného majetku“. V prípade, ak je auto zaradené do firemného majetku, je možné si uplatniť takpovediac maximum daňových výdavkov. A to:

  • kúpnu cenu auta – nie však naraz, ale prostredníctvom ročných daňových odpisov (auto sa odpisuje 4 roky)
  • rôzne poistky – PZP, havarijnú či iné druhy poistenia (pozor, plnenie z poistenie je však daňovým príjmom)
  • spotrebu pohonných hmôt – a to buď v 100%-nej miere (na základe knihy jázd resp. GPC) alebo paušálne v sume 80% z nákupu bez evidencie jázd
  • opravy a servisy – tie pravidelnejšie i tie menej vítané
  • rôzne príslušenstvo
  • parkovné
  • daň z motorových vozidiel – táto sa platí za každé auto používané na podnikanie (teda aj za auto súkromné)

Kúpiť auto „na firmu“ je výhodnejšie v prípade áut nových (sú totiž drahšie a teda bude čo odpisovať do nákladov) a rovnako sa pre tento spôsob rozhodujú platitelia DPH (tí si zas môže pri jeho kúpe odpočítať DPH).

Pozor na 80%-né krátenie výdavkov

Auto však v praxi mnohí podnikatelia používajú nielen na biznis, ale samozrejme aj súkromne. O tomto daniari, samozrejme, vedia, a preto od roku 2015 dali podnikateľom na výber 2 možnosti:

  • buď si zo spomenutých výdavkov (okrem dane z motorových vozidiel) uplatnia 100% – v tomto prípade však musia všetky jazdy preukázať ako firemné, čo znamená podrobnú a nepriestrelnú evidenciu jázd
  • alebo si uplatnia len 80% z nákupu a nemusia dokazovať nič. Platitelia DPH si zo vstupnej DPH odpočítajú len 80%

SRO a živnosť: aký je rozdiel

Právnické osoby a fyzické osoby pôsobia daňovo v dvoch rozdielnych režimoch. A týka sa to aj auta. Je potrebné kúpiť auto „na IČO“?

V prípade eseročky áno. Jednoducho musí byť jasné, že ho kúpila firma, ktorá si ho uplatňuje v nákladoch.

V prípade fyzickej osoby (živnostníci, autori, umelci a ostatné SZČO) stačí, keď je auto kúpené na meno danej osoby. A to, či ho môže považovať za auto firemné, závisí iba od jej rozhodnutia, či auto zaradí do obchodného majetku alebo nie.

Prihláste sa na odber noviniek z blogu

Odhlásiť sa môžete kedykoľvek prostredníctvom odkazu v emaili.

8 komentárov

Dobrý deň ako SZČO mám možnosť využívať auto ktoré je v majetku s.r.o.čky pre ktorú vykonávam službu sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb, a výroby. Je potrebná nájomná zmluva alebo stačí iba dohoda o užívaní vozidla? A aké su potom moje povinnosti? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Tých možností je v praxi viac a každá má svoje súvislosti: pri prenájme by ste danej firme mali platiť nájomné a dobrovoľne ho nezahrnúť či zahrnúť do fakturovanej sumy (čo Vám zvýši príjmy), pri zmluve o výpožičke nájomné neplatíte; v oboch prípadoch prioritne PHL platíte sám a zas je na Vás, či ich zahrniete do ceny za služby alebo nie (čo Vám zas ovplyvňuje daň z príjmov, obrat pre DPH či hranicu pre platenie sociálnych odvodov).
Dobrý deň. Mám IČO ako viazaný poisťovací agent registrovaný v NBS (nie ŽR ani OR). Chcem si na IČO kúpiť auto. Aké účtovné a daňové povinnosti mi z toho vyplývajú? Ďakujem
Nuž hlavne potrebujete mať doklad o kúpe (resp. všetky príslušné doklady vrátane prípadného úveru či splátkového kalendára na leasing) vystavené na Vaše údaje. Podľa všetkých dostupných výkladov - keďže ste fyzická osoba podnikateľ - nepotrebujú doklady obsahovať IČO, no nepoškodí to, navyše ak ste platiteľom DPH a z auta máte právo na odpočítanie DPH (čo môžete mať aj nemusíte), je potrebné uviesť aj Vaše IČ DPH. No a následne Váš účtovník na základe týchto dokladov správne zaradí auto do majetku, v správnej vstupnej cene pre budúce odpisovanie a uplatňovanie všetkých príslušných nákladov (a prípadne aj vstupnej DPH).
Manzel ma auto v majetku. V roku 2017 sa odpisuje uz len zbytkova cena. K 31.12 by chcel auto z majetku vynať. K 31 1.2018 chce zrusit aj podnikanie. Co vsetko je dobre urobit aby nebol problem? Skusila som mu urobit v programe alfa plus vyradenie no nepustilo ma to do roka 2017. Musim mat rok 2017 ukonceny? Treba este zaplatit dan za auto. Poradte laikovi
Predpokladám, že manžel je SZČO, tj fyzická osoba. Ak je auto v majetku k 31.12., môžete si v daňových nákladoch uplatniť ročný daňový odpis, daňovú zostatkovú cenu nie. Ak sa prevedie do osobného užívania, tak daňová zostatková cena bude nákladom pri prípadnom neskoršom predaji auta. Daň z motorových vozidiel platíte za rok 2017, ak sa v danom roku auto používalo na podnikanie.
Dobry den,ako je to v pripade - manzel SZCO,auto v obchodnom majetku,ale za rok 2017 chce uplatnit pausal?je to mozne alebo ho auto,resp. Jeho odpis nejako limituje a nemoze pouzit pausal? Dakujem
Paušál použiť môže. Akurát však odpisy za rok 2017 prepadnú, tj nemožno ich uplatniť a je možné uplatniť už len odpisy za ďalšie roky (počas ktorých bude mať namiesto paušálu reálne náklady).

Pridať komentár