Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Platiteľ DPH podľa § 7a zákona o DPH a Superfaktúra

Akým spôsobom si Superfaktúra poradila s novelou zákona o DPH, ktorá prišla do platnosti 1.1.2010 a týka sa živnostníkov, ktorí NIE SÚ platcami DPH, avšak fakturujú do krajín EÚ?

V prvom rade sa chcem poďakovať Megatronovi (https://twitter.com/MegatronSK) za upozornenie na tento problém.

Kompletný zoznam zmien o DPH môžete nájsť v tomto dokumente:

Superfaktúra podporuje ako platcov tak aj neplatcov DPH. Ak je živnostník platcom DPH, okrem bežnej evidencie faktúr, nákladov, bilancie a aktuálnej daňovej povinnosti (daň z príjmu), Superfaktúra eviduje aj DPH, ktorú živnostník prijal a vydal a tak v každom momente presne informuje o dlžnej DPH, ktorú je potrebné pri zúčtovacom období uhradiť štátu (prípadne si nárokovať na preplatok).

Z praxe však vieme, že medzi živnostníkmi nie je veľa platcov DPH a nemajú pridelené IČ DPH. To sa však zmenilo, spomínanou novelou.

Ak živnostník chce fakturovať do krajín EÚ, musí sa zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade podľa § 7a (v priloženom dokumente vyššie) a musí mu byť pridelené IČ DPH, ktoré je následne povinný uvádzať na svojich zahraničných faktúrach. Nestáva sa však týmto platcom DPH, skôr sa stáva akýmsi „čiastočným platcom“ a je jeho povinnosťou každé 3 mesiace zaslať daňovému úradu výkaz o takto fakturovaných službách či tovaroch do zahraničia. Nevzniká mu daňová povinnosť, ako pri platcoch DPH. Na faktúrach neuvádza DPH a pri domácom styku ani neuvádza pridelené IČ DPH, ale len bežné DIČ.

Tento prípad sme zahrnuli do nastavení Superfaktúry, viď screenshot nižšie:

Údaje o Profilu
Povinné údaje v SuperFaktére

Na faktúre vystavenej v rámci SR (resp. mimo EÚ) uvádzeme teda DIČ, a pri faktúre vystavenej do krajín EÚ uvádzame IČ DPH.

44 komentárov

Dobry den, mám slovensku firmu registrovanú podla 7a čiže čiastočný platca. Ak mi však vystavuje faktúru nejaká slovenská firma, tak často krát sa mi stalo, že bolo na faktúre uvedené aj IČ DPH (lebo to systém naťahuje z databázy a tam sa to nerozlišuje). Ak mi teda slovenská firma vystaví faktúru a je na nej uvedené aj moje IC DPH (pričom som len čiastočný platca a nemalo by tam teda byť), tak považuje sa to za chybu? Lebo ja každú takúto faktúru musím dávať opravovať a už ma to nebaví. Veľmi často krát sa to stáva aj vtedy ak nevyplním v objednávkach IČ DPH a nakoniec zistím, že na faktúre je. Moja daňovníčka mi povedala, že to tam byť nesmie. Tak sa chcem opýtať či je to teda chyba ak vystavovatelia faktúr to tam nevedomky uvedú. dakujem za odpoved
Existujú na to rôzne názory, no podľa mňa to tam byť môže - IČ DPH je síce pridelené kvôli obchodovaniu so zahraničím, no zákon nehovorí, že tam nesmie byť. Tak či tak si ako neplatiteľ DPH nemôžete odpočítať DPH na vstupe.
Dobry den, chcela by som sa opyat, som registrovana podla §7a nakolko to vyzadovala spolocnost v zahranici pre ktoru dodavam sluzbu. Miestom dodania je vsak SR (dopravne sluzby). Zahranicna spolocnost figuruje kvazi ako sprostredkovatel, avsal fakturujem jej. Ako mam postupovat s dph? Som platitelom dph na slovensku alebo ide o prenos danovej povinnosti? Dakujem
Vyzerá to na zložitejšiu situáciu, preto štandardne odporúčame po jej presnom definovaní obrátiť sa na daňového poradcu resp. Finančnú správu. Principiálne ak je zahraničná spoločnosť Vašim odberateľom, tak by ste mali fakturovať bez DPH, resp. povinnosť platiť DPH sa prenáša na odberateľa - toto platí pre väčšinu služieb, no v tomto prípade presné riešenie závisí od presného definovania situácie (typ služby, kto, komu, atd...)
Dobrý deň prajem, čiastočný platca DPH podľa §7a - ak dodá do EÚ tovar a na vystavenej faktúre je uvedená položka "poštovné", "balné", príp. "dobierka", tak sa nejedná o poskytnutú službu do EU, však? Či ako sa to berie? Účtovať sa bude osobitne tovar na účet 604 a služby (poštovné) na 602. Ďakujem krásne za odpoveď!
Podľa mňa ide o položky vzťahujúce sa k dodaniu tovaru, čiže nejde o samostatné dodanie služby a teda sa na Vás nevzťahujú povinnosti ohľadne dodania služby do EÚ. Ale je to dobrá otázka, preto odporúčam si dané tvrdenie overiť napr. na Finančnej správe.
Dobrý večer...sme firma SR..faktúrujeme firme zo SR za práce v Rakúsku...sme platcami DPH...musíme sa registrovať podľa paragrafu 7a....a faktúru vystavujeme bez DPH ako prenos daňovej povinnosti? Dakujem
Ak ste firma zo SR a fakturujete služby firme zo SR, tak prioritne sa nemusíte registrovať a fakturujete za cenu vrátane slovenskej DPH. Toto však platí pri väčšine typov služieb, preto závisí aj od typu služby. Napr. pri stavebných prácach je to trochu inak.
Dobrý deň, som registrovaný podla § 7a, dodával som službu ( programovanie) pre zákazníka v SR . Musím službu zdaniť a sledovať obrat na zdanenie podľa §4. Ďakujem za odpoveď.
Zdaniť nie, ak je klient zo SR. Do obratu sa však táto zákazka počíta - viac https://www.superfaktura.sk/blog/obrat-pre-povinnu-registraciu-za-platitela-dph-co-sa-donho-pocita-a-co-nie/
Dobry den Som živnostnik NEPLATCA DPH . Som registrovany podľa § 7a . Mam zakazku vyroba okien do Francuska, jedna sa iba o vyrobu a nasledne dopravu cez externu firmu . Ako mam postupovať vystavim fakturu bez DPH a podam suhrny vykaz . Do celkoveho prijmu pre povinu registraciu sa to nezaratava ?
Podľa mňa - ak ide čisto o dodávku tovaru (nie služby) s prepravou zo SR do FR - tak je miesto dodania v SR a obrat sa do obratu pre povinnú registráciu počíta. Aké máte povinnosti vo Francúzsku - ak vôbec - neviem. Dodanie tovaru s montážou je zas čosi iné - podľa slovenského zákona o DPH má miesto dodania v krajine, kde je tovar zmontovaný: teda museli by ste pravdepodobne registrovať (a riešiť súvisiace povinnosti) vo Francúzsku, no do obratu v SR by sa vám tento obrat nepočítal.
Dobrý deň, som registrovaný podľa § 7a, dodávam služby do EU. Podávam súhrnný výkaz. Musím DPH za nakúpený tovar z EU zdaniť na Slovensku, ak som nepresiahol výšku za dodávaný tovar 13941,45 Eur a dodávateľ mi faktúru vystavil s DPH príslušného štátu. ČIže faktúru som platil v celkovej sume aj s DPH.
Nie, predaj tovaru správne zdanil dodávateľ. (pozor, v súčasnosti platí už hodnota 14 000 EUR)
Dobrý den prajem.Prosím Vás o radu. Mám živnosť založenú na slovensku a nie som zatial platca DPH.Pred dvoma mesiacmi som začal pracovať pre belgickú stavebnú firmu priamo v belgicku(oblasť elektroinštalácie).Pri podpisovaní zmluvy sa pýtali na odovodnenie prečo nie som platca DPH a že chcú číslo DPH.Nakoniec sme dali do zmluvy len DIC.Ked som im vystavil Fa za posledné dva mesiace tiež som uviedol len DIC lebo som nemal na výber.Može to byť problém?Dakujem pekne za odpoved
Vo všeobecnosti platí, že miestom dodania služieb vzťahujúcu sa na konkrétnu nehnuteľnosť je krajina, v ktorej sa nehnuteľnosť fyzicky nachádza. Ak teda ide o Belgicko, podľa európskych pravidiel sa musíte v Belgicku informovať o svojich povinnostiach - napr. povinnostiach registrácie alebo podávania daňového priznania k DPH.
Dobry vecer, Mal by som na Vas mensiu prosbu tykajucu sa austrálskej firmy Envato, ktora prevadzkuje webove trhovisko s roznymi digitalnymi sluzbami (webove sablony, pluginy, fotky...) Priklad: Zakaznik z EU nakupi odomna (neplatcu DPH) elektronicku sluzbu (webova sablona). Envato vystavi fakturu, kde ja som uvedeny ako autor a Envato ako "Dodavatel pre ucely DPH" - su teda zodpovedni za fakturovanie a vyberanie DPH co sa tyka zakaznikov EU. Kedze Envato je dodavatelom LEN na ucely DPH (aspon tak som tomu pochopil, vid dodatok nizsie), na fakture vystupujem ako autor(dodavatel) webovej sablony ja a a teda by som mal byt registrovany podla §7a, ale na druhu stranu, DPH riesi Envato a teda tiez musi podavat i suhrny vykaz. Vznika mi povinost registrovat sa podla §7a pri predaji do EU? Dodatok uvedeny v obchodných podmienkach firmy Envato: For EU VAT purposes only, Envato is shown as the supplier of record and our EU VAT registration number is listed on the invoice. EU Buyers will use Envato’s details when accounting for their EU VAT.
Môj výklad je taký, že ste povinný v SR registrovať pre DPH podľa § 7a zákona o DPH - dodávate totiž služby európskemu partnerovi a miestom dodania je EÚ. A teda aj podávať súhrnný výkaz, kde uvediete predaje Envatu.
Podľa § 7a zákona o DPH sa registrujú zdaniteľné osoby, ktoré prijímajú alebo dodávajú služby z/do iného ČLENSKÉHO štátu, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. Envato nie je clensky stat, nema fyzicky "pobocku" v EU, jedine sidlo Envata je Australia a teda ja si myslim, ze dodavky Envatu sa urcite do suhrneho vykazu neuvadzaju i napriek tomu, ze ma pridelene IC DPH... Nikde v zakone o DPH nevidim informaciu, ze som povinny sa registrovat pri dodavke partnerovi s IC DPH, vsade sa pise "pri dodani z/do clenskehu statu"...
Envato to niekoľko mesiacov riešilo, čo má vlastne kvôli novým pravidlám pre digitálne služby/produkty v EÚ od 1.1.2015 robiť. Principiálne je odberateľom vývojárov na účely DPH Envato, ono sa registrovalo v EÚ a dostalo IČ DPH. V zmysle tohto sa podľa všetkých dostupných pravidiel musí dodávateľ Envata (tj vývojár/predajca šablón) registrovať pre DPH a uvádzať svoje predaje v súhrnnom výkaze. Druhá vec je, že dodávka odberateľovi s IČ DPH začínajúcim "EU" sa do súhrnného výkazu uviesť nedá (a v praxi to teda neuvádzame a SV nepodávame). Čiže je dosť možné, že netreba robiť nič, prípadne to úradníci v EÚ nedomysleli.
Ešte aby som doplnila o akú službu ide: SK firma organizuje vzdelávaciu akciu, na ktorej ponúkne priestor-stôl 2x2metre (ktorý nie jej vlastným majetkom) - za ktorý ona-Sk firma sama hradí prenájom, na prezentáciu výrobkov českej firme na cca 2dni.
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Patríme do §7a ak: Slovenská firma-neplatca dph fakturuje za služby, ktoré sa uskutočnili na slovensku pre českú firmu, ktorá je platcom dph? A čo v prípade ak slovenská f.-neplatca dph fakturuje za služby slovenskej f.-platcovi dph.? ďakujem za odpoveď
V prvom prípade ste povinní sa registrovať, ak je miesto dodania služby v ČR - závisí od typu služby, no týka sa to väčšinov typov služieb. V druhom prípade nie ste povinní sa registrovať pre DPH.
Dobry den. Zda sa mi, ze som zatial moj pripad v komentaroch necital. Som neplatca DPH, ale som zaregistrovany podla § 7a, teda mam pridelene IC DPH. Som kreslic (architektonicke vykresy, projekty,...) a dodavam sluzby do Rakuska atelieru, ktory je platcom DPH. Ja, ako neplatca DPH, mam vystavit fakruru bez DPH. A moja otazka: atelier v Rakusku ma zaplatit DPH aj napriek tomu, ze ja nie som platca DPH? Alebo ju prave preto, ze ani ja nie som platca DPH, ani on neplati? A este jednu otazku by som mal: na fakture by som mal mat "formulku “Prenesenie daňovej povinnosti”" - co presne to znamena? Dakujem za odpoved
"Prenesenie daňovej povinnosti" - práve táto formulka hovorí o tom, že DPH neplatíte Vy ako dodávateľ, ale rakúsky odberateľ. Pri obchodoch v rámci EÚ často nie je ani podstatné, či ste alebo nie ste platiteľom DPH - jednoducho DPH jedna alebo druhá strana zaplatiť musí. Pozor však na presné určenie miesta dodania služby - pri väčšine služieb platí DPH odberateľ, ale pri niektorých (napr. pri služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť - napr. stavebné práce a služby) sa DPH platí v krajine, v ktorej sa nehnuteľnosť fyzicky nachádza.
Dobrý deň prajem,prosím niekoho z Vás o radu,Ak som registrovaný platca DPH podľa §7a,(vykazy nepodávam,lebo všetko fakturujem slovenskej firme),som povinný podávať daňové priznanie z príjmovelektronicky????
Povinnosť doručovať podania elektronicky má podľa zákona o správe daní "daňový subjekt, ktorý je platiteľom DPH". Firma registrovaná podľa § 7a zákona o DPH nie je platiteľom DPH, teda podľa môjho osobného názoru povinnosť komunikovať elektronicky nemá.
Nasa firma neplatca DPH je registrovana podla § 7a, t. j. dodava sluzby do zahranicia (clenskeho statu) podla § 15 ods. 1. Podava stvrtrocne Suhrnny vykaz. Nasa firma teraz prijala fakturu za montazne prace v clenskom state, ktore nam vyfakturovala bez DPH podla § 15 ods. 1. Mame povinnost podat danove priznanie DPH a zaplatit z prijatej sluzby DPH?
Ak ide skutočne o službu, pri ktorej sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1 a nachádza sa v SR - tak áno. Pojem "montážne služby" však môže evokovať aj iné režimy - napr. môže ísť o dodanie tovaru s montážou alebo montážnu službu, vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť. V oboch prípadoch sa postupuje inak, nie podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH.
Ak to teda spravne chapem, u sluzieb ako napriklad poskytovanie webhostingu, vyroba webovych stranok alebo ak by som chcel prevadzkovat nejaku webovu sluzbu (napriklad nieco na sposob superfaktury, CRM systemy, ...) so zameranim na malych podnikatelov (casto neplatca DPH), tak mam vazny problem. Konkurencne prostredie je velke, takze nemozem chciet, aby sa dany subjekt registroval na prislusnom danovom urade a riesil s tym nejake komplikacie len aby mohol odoberat sluzbu, ktora je uctovana napriklad radovo v eurach az desiatkach eur rocne, pricom podobnu sluzbu moze zobrat od lokalneho poskytovatela a nemusi riesit vobec nic. To mi pride ako diskriminacia. Toto nikomu nevadi? Nikto sa proti tomu neohradil? Alebo to len zle chapem? V takom pripade nie je lepsie preniest firmu mimo EU a tym padom je tohto ***** (kazdy nech si doplni svoje oblubene neslusne slovo) zakona usetreny? To mi velmi ako podpora podnikania vobec nepride. Alebo ako sa da inak riesit poskytovanie low cost internetovych sluzieb platcom DPH do clenskych statov neplatcovi DPH? Dakujem!
Súhlasím, EÚ pre tieto cezhraničné poskytovania služieb skutočne hádže polená pod nohy - a to nejde len o povinnosť registrácie či súhrnný výkaz, ale kopec ďalších pomerne zložitých pravidiel. Čo sa týka ceny služby poskytovanej do ČR: český odberateľ musí nejakú DPH platiť vo väčšine prípadov. Aj keď ju kúpi od Vás ako slovenského dodávateľa (tj najprv sa zaregistruje a z prijatej služby zaplatí DPH) alebo službu kúpi od českého dodávateľa, ktorý - ak je platiteľom DPH - službu vyfakturuje za cenu vrátane DPH. To je asi jediný "utešujúci" pohľad - nákup od slovenského dodávateľa je pre českého podnikateľa predsa len o trochu zložitejší.
Prijemny den .. mam problem .. Som platca DPH s pridelenym IC DPH. vykonavam stavebne rekonstrukcie v eu pr eklientov ktory nie su platcami DPH. akym sposobom by som mal postupovat ? normalne by som nemohol na fakturach uvadzat 20% DPH. tu jedna sa o francuzsko maju 7% na rekonstrukciu .musim si vybavit DPH cislo tu vo fr ? alebo prosim ako by som mal postupovat
So stavebnými prácami poskytovanými do EÚ je to trochu zložitejšie. Takéto služby sa v EÚ zdaňuje v krajine, v ktorej sa nachádza daná nehnuteľnosť. Teda ak je to napr. Francúzsko, je potrebné si naštudovať miestne pravidlá a zákony - tie určia, aký je postup (tj či sa musíte vo FR registrovať atď). Čo je - uznávam - skutočne obtiažne, ale inak to podľa všetkého nejde.
Zavisi to od toho o aku osobu ide. Ci o FO alebo PO. PO ma povinnost viest si podvojne uctovnictvo. FO si moze vybrat ci bude viest jednoduche uctovnictvo, alebo bude viest danovu evidenciu alebo si uplatni pausalne vydavky. V § 6 zakona o dani z prjmov su popisane podmienky jednotlivych moznosti: (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. (14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1) b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
ja by som chel reagovat resp tiez sa opytat ked fakturujem ako firma platca dph napriklad do ciech fakturujem bez dph a ceska firma musi zaplatiti potom dph za prijaty tovar alebo iba ked ho nasledne preda??? dakujem
Vdaka za vysvetlenie. Este by som mal podotazku: Je osoba, ktora je registrovana podla §7a povinna viest si uctovnictvo, alebo staci viest evidenciu prijmov v casovom slede a pri podani danoveho priznania si moze uplatnit pausalne vydavky?
1.) Od neplatcu DPH sa v podstate neda prijat sluzba. Dodavatel ma povinnost sa zaregistrovat za platcu DPH pred tym ako poskytne sluzbu do zahranicia zdanitelnej osobe. Cize Vam. Suhrnny vykaz sa podava pri poskytnuti sluzby do EU, nie pri jej prijati. Pri prijtati tovaru alebo sluzby, pokial ide o osobu registrovanu podla §7a, je povinnost podat danove priznanie k dani z pridanej hodnoty a tuto DPH aj uhradit. 2.) Pokial ste osoba registrovana podla §7a a prijmete tovar/sluzbu ktore maju miesto dodania v tuzemsku od zdanitelnej osoby, tak by mala byt tato faktura bez DPH s prenosom danovej povinnosti na prijemcu. Cize na Vas. Ak je tato faktura s DPH tak je potrebne poziadat dodavatela o jej opravu. Ak tak neurobite zaplatite DPH 2x, lebo mate povinnost zaplatit DPH z prijtateho tovaru alebo sluzby.
A co v takychto pripadoch?: 1. Prijmem sluzby zo zahranicia od neplatcu DPH a sam som neplatca DPH. Pricom som registrovany podla §7a. Musim podat suhrnny vykaz? Pripadne riesit nieco s Danovym uradom? 2. Prijmem sluzbu od platcu DPH zo zahranicia ale ten mi vystavuje fakturu s DPH. Aj napriek tomu, ze som v podstate cistocny platca DPH kedze som registrovany podla §7a. Ake mam povinnosti v takomto pripade?
Dobry den, ale ako mam vystavit fakturu, ak fakturujem anglickej spolocnosti, ktora je neplatcom DPH a odmieta sa zaregistrovat na IC DPH. Cize tym padom nemam ako podat suhrnny vykaz, kedze IC DPH je tam povinny udaj. Dakujem
Dobry den, vo Vasom pripade je potrebne fakturovat so slovenskou DPH, kedze nemate udaj o IC DPH odberatela. Ak nie ste platca DPH alebo ste len osoba registrovana podla §7a tak vystavte fakturu bez DPH.
V tom pripade netreba podavat ani suhrnny vykaz? pre neplatcov DPH
Nie, v danom pripade nevstupuje dany tovar alebo sluzba do suhrnneho vykazu.
To je sila inak. V cechach nemaju IC DPH, ale platci DPH maju namiesto toho DIC. Zvlastne tie zakony. Takze vskutocnosti klienti o ktorych som si myslel ze su neplatci su platcami
Ano, v Cechach nemaju samostatne cislo ako u nas DIC a IC DPH. Pri platcovi by mal byt pred samotnym cislom kod oznacujuca krajnu. V danom pripade by malo ist o CZ. Ci je dany dodavatel/odberatel platca DPH sa da overit prostrednictvom partalu VIES: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/

Pridať komentár