Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia 2012: ako ho uviesť v daňových výdavkoch

V priebehu leta až jesene vykonali zdravotné poisťovne živnostníkom a iným SZČO tzv. ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Zosumarizovali v ňom to, aké celkové zdravotné odvody podnikateľ zaplatiť mal, čo vo forme nedoplatkov zaplatil a výsledkom bol buď nedoplatok, preplatok alebo nula. Dnešný článok bude o tom, čo s nedoplatkom.

Zaplatené odvody sú pre SZČO daňovým výdavkom. Aj odvody zaplatené do Sociálnej poisťovne, aj tie zdravotné. Uvedené platí pre:

  • SZČO, ktorí si uplatňujú skutočné výdavky spojené s podnikaním (vedú jednoduché účtovníctvo alebo daňovú evidenciu)
  • aj tých, ktorí si výdavky neuplatňujú skutočné, ale iba paušálne. Okrem nich si totiž od svojich príjmov „odpočítavajú“ aj zaplatené odvody do Sociálnej i zdravotnej poisťovne.

A to tie, ktoré reálne zaplatili. Nezáleží teda, za aké obdobie ich zaplatili – či za aktuálny rok 2013 alebo za starší rok napr. 2012. Daňovými výdavkami roka 2013 sú všetky zaplatené odvody od 1.1.2013 do 31.12.2013 – teda:

  • mesačné preddavky za jednotlivé mesiace roka 2013
  • „omeškané“ preddavky za mesiace starších rokov 2012, 2011 atď
  • nedoplatky za staršie roky, napr. za minulý rok 2012.

Nedoplatok z RZZP za už skončený rok 2012 bude preto ich daňovým výdavkom prebiehajúceho roka 2013 a uplatnia si ho buď priebežne v účtovníctve alebo po skončení roka. V každom prípade sa objaví v daňovom priznaní kompletizovanom v marci 2014.

Čo však v prípade, ak SZČO zaplatil na jeseň 2013 nedoplatok za rok 2012 v slušnej výške a v tejto chvíli má podnikanie buď prerušené alebo ho úplne skončil?

Podnikateľ postupuje jedným z týchto spôsobov:

  • buď podá dodatočné daňové priznanie za ukončený rok 2012, v ktorom nedoplatok uvedie ako výdavok. Teda ho do evidencie výdavkov, resp. účtovníctva dodatočne doplní, daňové priznanie opraví a podá. Legálne.
  • alebo ich uvedie do daňového priznania za prebiehajúci rok 2013. Čo je úplne v poriadku: ak totiž v niektorých mesiacoch roka 2013 podnikal a dosahoval príjmy, daňové priznanie vo väčšine prípadov podať musí. No ak podnikanie skončil ešte v r. 2012, priznanie za prebiehajúci 2013 podať nie je povinný.

Zákon mu dáva na výber: môže si vybrať postup, ktorý je preňho výhodnejší. Ak v roku 2013 nemá/nedosiahne žiadne príjmy, bude preňho určite výhodnejšie „odpočítať“ ho od príjmov roka, v ktorom ešte podnikal (2012) a teda podať dodatočné daňové priznanie za už ukončený rok 2012. Zníži sa tak základ dane a teda aj daň – časť z nej teda môže podaním dodatočného priznania žiadať späť.

Prihláste sa na odber noviniek z blogu

Odhlásiť sa môžete kedykoľvek prostredníctvom odkazu v emaili.

9 komentárov

manzel bol do 08/2013 zamestnancom. bolo mu vyplatene odstupne, z ktoreho mu strhli ZP len z max. VZ. od 09/2013 podnika. teraz mu dosiel nedoplatok z RZZP. Moze si ho cely nedoplatok dat do nakladov ako SZCO? Nedoplatok vznikol ked bol zamestnanec.
Podľa mňa jednoznačne nie. Do daňových výdavkov môžu ísť len odvody, ktoré bol podnikateľ povinný platiť v súvislosti s dosahovaním podnikateľských príjmov.
a co spravit s preplatkom? zauctovat ho ako prijem alebo zaporny naklad?
Z preplatku by mala zdravotná poisťovňa zraziť daň z príjmov. A príjmy zdanené zrážkou sa považujú za vysporiadané a do daňového priznania sa neuvádzajú - bližšie tu https://www.superfaktura.sk/blog/v-jednom-danovom-priznani-sa-zdanuju-aj-prijmy-z-podnikania-aj-prijmy-zo-zamestnania/
jaj, clanok je o ZP, ja som myslel aj na SP {socielne poistenie} ...
V roku 2012 som priznal dan podla §8od1 z polnohospodarskej cinnosti a zdravotna poistovna mi v rocnom zuctovani vypocitala nedoplattok 770€ mozem si to odpocitat z danoveho zakladu 2013? Ine prijmi nemam.
Podľa môjho názoru áno - možnosť odpočítať si zaplatené odvody od ostatných príjmov je síce možné až od 1.1.2013, ale vzťahujú sa aj na príjmy za rok 2012. Ak ešte takého príjmy dosahujete, tak si tieto výdavky uplatníte v daňovom priznaní za rok 2013. Ak však nie, podľa mňa na túto situáciu zákon o dani z príjmu nemyslí a žiadny postup neuvádza - článok bol o príjmoch z podnikania.
Všetko napísané je zrejme pravda. Neplatí to však, ak podnikateľ účtuje v podvojnom účtovníctve kde náklady patria do obdobia v ktorom "vznikli" a keďže sú to nedoplatky za rok 2012, tak patria do roku 2012 a musí sa podať opravné daňové priznanie za rok 2012. Nedoplatky na ZP sa nemôžu účtovať do roku 2013.
V podvojnom účtovníctve je to skutočne inak. Článok však ozrejmoval postup pre SZČO, z ktorých takmer každý používa buď jednoduché účtovníctvo, daňovú evidenciu alebo paušálne výdavky.

Pridať komentár