Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Paušálne alebo reálne výdavky?

Dostali sme niekoľko otázok užívateľov ohľadom rozdielom medzi reálnymi (skutočnými) výdavkami a paušálnymi výdavkami.

Reálne (skutočné) výdavky, sú skutočne vynaložené náklady, ktoré si podnikateľ vo svojom daňovom priznaní uplatní – faktúry za telefón, benzín, nájom, atď. To znamená, že ak má príjem 1000 EUR, a v spomenutých nákladových dokladoch zaplatí 200 EUR, jeho daň sa bude rátať z rozdielu, tzn. zo sumy 800 EUR.

Paušálne výdavky sa neviažu na to čo podnikateľ naozaj minie. Sú fixne stanovené a odvíjajú sa len od príjmu. Aktuálne sú na úrovni 40% (2011), to znamená, že ak podnikateľ zarobí 1000 EUR, tak jeho paušálny náklad je 40%, teda 400 EUR, a jeho daň sa bude rátať zo zvyšku, tzn. zo sumy 600 EUR (Aktualizácia – paušálne výdavky od roku 2017 sú na úrovni 60%)

Podrobnejšie informácie s odkazmi na jednotlivé zákony nájdete na stránke www.epi.sk

5 komentárov

ako pausalne vydavky 40% obmedzene na max 420eur mesacne? Kedy budu zapracovane do programu?
Vzhladom na to, ze toto obmedzenie je potrebne zohladnit az v danovom priznani za rok 2013, bude tato moznost implementovana do funkcie "Danove priznanie" po odbrzani tlaciv od danoveho uradu v vo februari 2014.
Chcel by som sa spýtať na sumu zobrazovanú ako Daň z príjmu: vypočítavate ju ako 19% z Bilancie? Netreba tam však zohľadniť nezdaniteľnú časť?
Danove udaje v dashboarde su orientacne. Bilancia sluzi hlavne na analyzu podnikania z ekonomickeho hladiska - to danove je ovela komplikovanejsie. Presna dan, ktoru bude treba na konci roka odviest zavisi od mnozstva faktorov. Sluzbu vypocitania a podania danoveho priznania pre zivnostnikov pridame do Superfaktury uz vo Februari, kde to pre Vas vypracuju nasi uctovnici a danovi poradovia.
Hej, zatiaľ som potreboval len orientačnú hodnotu dane. Avšak zistil som, že v profile v časti Tvoj profil > Nastavenia aplikácie som nemal vyplnenú položku Nezdaniteľné minimum. A služba výpočtu dane znie super :)

Pridať komentár