Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

SuperFaktúra a MOSS: ako na faktúry do EÚ

SuperFaktúra a MOSS: ako na faktúry do EÚ

Ak slovenský podnikateľ dodáva služby iným podnikateľom do EÚ, väčšinu týchto dodávok zdaňuje odberateľ. Slovenský dodávateľ sa musí registrovať pre DPH (buď ako platiteľ DPH alebo „iba“ podľa § 7a zákona o DPH ). Naopak, dodávky súkromným osobám z EÚ sa väčšinou DPH-čkou zdaňujú v SR. Pre digitálne produkty však platí výnimka: od určitej sumy predajov sa DPH platí vždy v krajine spotrebiteľa. Týka sa dokonca nielen platiteľov DPH.

Koho sa novinka týka?

 • slovenských firiem, bez ohľadu na to, či ide o platiteľov DPH alebo neplatiteľov DPH
 • predmetom predaja sú nehmotné produkty predávané na diaľku – napr. on-line kurzy, e-booky, softvérové moduly, webové šablóny, hry, fotografie, členské sekcie či médiá
 • odberateľom sú súkromné osoby a firme bez prideleného IČ DPH – v krajinách EÚ ako aj v krajinách mimo EÚ
 • hodnota predajov digitálnych produktov práve týmto skupinám odberateľov v aktuálnom roku je viac ako 10 000 EUR prípadne bola viac ako 10 000 EUR v roku minulom. Tento limit platí až od r. 2019 a v podstate tak trochu odbremeňuje podnikateľov, ktorí s predajom „digi-produktov“ začínajú.

Čo je potrebné urobiť?

 • ak teda slovenský podnikateľ dané limity presiahne resp. ich presahuje, každý predaj sa „dépéháčkou“ zdaňuje v krajine, v ktorej sídlia odberatelia-súkromné osoby. Teda podľa pravidiel danej krajiny, vrátane miestnej sadzby DPH
 • ak však slovenský dodávateľ predáva takéto produkty do viacerých krajín EÚ, musel by študovať zákony každej z týchto krajín, v každej z nich sa registrovať pre DPH a podávať daňové priznanie k DPH podľa lokálnych pravidiel. Čo túži absolvovať málokto – zákon však poskytuje využiť možnosť Mini One Stop Shop (MOSS), čo je akési virtuálne jednotné kontaktné miesto. Prostredníctvom neho podá slovenský podnikateľ osobitné daňové priznanie k DPH za všetky dodávky digitálnych produktov súkromným osobám do EÚ
 • toto osobitné daňové priznanie k DPH sa podáva výlučne štvrťročne – prvé sa podáva už do 20. apríla 2015 (pozor, na rozdiel od štandardného priznanie k DPH nejde o 25. deň). V rovnaký deň je potrebné zaplatiť celkovú DPH z týchto dodávok
 • predtým je však potrebné sa pre osobitnú úpravu MOSS registrovať – kto dodával vyššie definované produkty už v prvom štvrťroku 2019, mal sa registrovať už do konca roka 2018.

Faktúra?

Slovenský zákon o DPH neprikazuje pri predajoch súkromným osobám vystaviť faktúru, slovenský podnikateľ je však povinný vystaviť faktúru pri predaji digitálnych produktov zahraničnej firme bez IČ DPH a aj to iba v prípade, ak digitálne produkty predáva slovenský platiteľ DPH. Okrem toho je faktúru vhodné vystaviť aj ako doklad na účely reklamácie, doklad, z ktorého informácie vstupujú do povinných záznamov či ako doklad identifikujúci odberateľa (najmä jeho krajinu a postavenie).

Ako má fakturáciu do EÚ nastavenú SuperFaktúra?

Platiteľ DPH má pri predaji do SR prednastavenú sadzbu DPH 20%, ktorú podľa režimu predaja môže zmeniť – na 10% či na 0%. Ak si vyberie zahraničného klienta, sadzba DPH sa prepíše na 0%, podľa potrebu ju však môže zmeniť na akúkoľvek inú.

Firma registrovaná podľa § 7a zákona o DPH:

 • pri predaji slovenskej firme sa mu na faktúre nezobrazí sadzba DPH
 • pri predaji zahraničnému odberateľovi so zadaným IČ DPH (VAT ID) sa mu rovnako nezobrazí sadzba DPH
 • pri predaji zahraničnému odberateľovi bez uvedeného IČ DPHprednastavenú sadzbu DPH 0%, pričom si ju môže zmeniť v závislosti od krajiny odberateľa

Téma zdaňovania európskych predajov nehmotných produktov súkromným osobám je pomerne zložitá. Existuje totiž veľa špecifických situácií, na ktoré je potrebné hľadať špecifické riešenie. Článok je teda len úvodom do tejto problematiky, pre konkrétne riešenia odporúčame kontaktovať odborníka.

Prihláste sa na odber noviniek z blogu

Odhlásiť sa môžete kedykoľvek prostredníctvom odkazu v emaili.

2 komentáre

Dobry den, mate prosim Vas skusenosti s problematikou DPH pri predaji na trhovisku Envato.com? Envato ma totiz MOSS registraciu, DPH vybera a odvadza teda Envato. Ako maju postupovat autori? Maju sa registrovat podla 7a i napriek tomu, ze DPH odvadza za nich Envato? Resp. musia podavat nejaky suhrny vykaz?
Envato je dobrá téma, bolo toho okolo neho, DPH a MOSS dosť veľa polemík. Môj výklad: na účely DPH (a nových pravidiel od r. 2015) sa Envato zaregistrovalo v EÚ a z predaj šablón súkromným osobám bude odvádzať DPH v EÚ. Autori by sa mali registrovať podľa § 7a a podávať súhrnný výkaz, kde uvedú dodávky Envatu príp. iným firmám s európskym IČ DPH.

Pridať komentár