Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Poskytujete služby odberateľom z krajín EÚ? Ste povinní sa registrovať pre DPH

Poskytujete služby odberateľom z krajín EÚ? Ste povinní sa registrovať pre DPH

Článok bol pôvodne uverejnený v júli 2013. Vzhľadom na to, že téma je stále aktuálna, urobili sme jeho aktualizáciu.

Podnikatelia sa často domnievajú, že DPH sa týka iba veľkých firiem s veľkým obratom resp. firiem obchodujúcich s tovarom, ktorí si môžu uplatniť odpočítanie DPH. Že existuje len výber „platiteľ DPH“ vs. „neplatiteľ DPH“. DPH sa však za určitých okolností týka väčšiny podnikateľov, ktorí poskytujú služby a ich klienti alebo dodávatelia sú z krajín EÚ.

A teda:

Neplatiteľ DPH a dodanie služby do EÚ

Pre tento typ podnikateľov prikazuje zákon o DPH povinnú registráciu za „osobu registrovanú podľa § 7a zákona o DPH“. Teda v tomto prípade nie je na výber – ak podnikateľ podmienky spĺňa, registrovať sa je povinný. Registrovaný podnikateľ, resp. firma dostane od daňového úradu slovenské IČ DPH, ktoré bude používať pri obchodovaní s partnermi mimo SR a uvádzať ho na výkazoch a priznaniach týkajúcich sa DPH. Spolu s číslom „dostáva“ aj balík povinností, ktorí je však výrazne menší, než povinnosti „plnohodnotného“ platiteľa DPH.

Podstatným je „miesto dodania služby“

Registrovať sa v zmysle § 7a zákona o DPH je podnikateľ povinný:

  • ak dodá – t.j. poskytne – službu odberateľovi z krajín EÚ, ak miesto dodania je v krajine odberateľa, pričom DPH z tohto obchodu platí zahraničný odberateľ,
  • ak prijme – t.j. kúpi – službu od dodávateľa z EÚ, ktorej miesto dodania je v SR a DPH platí slovenský odberateľ.

Povinnosť registrácie sa však netýka všetkých druhov služieb, ale len väčšiny z nich. Dôležitým pojmom je v tomto prípade „miesto dodania služby“. Ide len o služby, ktorých miesto dodania sa určí v zmysle všeobecného pravidla uvedeného v § 15 ods. 1 zákona o DPH. Vo všeobecnosti ide o služby medzi 2 podnikateľmi (dodávateľ aj odberateľ sú podnikateľmi sídliacimi v rôznych krajinách EÚ) a v praxi môže ísť napr. o rôzne poradenské, reklamné či programátorské služby. Dobrým príkladom z praxe pre poskytnutie služby je predaj reklamy Google AdSense, príkladom pre prijatie služby môže byť Google Ads (bývalé AdWords) či Facebook reklama.

Pozor na predaj elektronických služieb

Za službu sa však nepovažuje len takéto „priame“ poskytnutie určitého výkonu. Samostatnou kategóriou biznisu je predaj tzv. „digitálnych produktov“ – teda online kurzov, aplikácií, softvérov platených na báze predplatného/členského, šablón, fotografií, členských sekcií a pod. Pre tie platia však platia zas o trochu rozdielne pravidlá.  Ak ich slovenský podnikateľ predáva súkromným osobám a firmám bez IČ DPH s bydliskom/sídlom v iných krajinách EÚ, po prekročení hodnoty predaja 10 000 eur v kalendárnom roku sa tiež musí z nejakého titulu registrovať pre DPH – buď v jednotlivých krajinách odberateľov alebo v SR, podľa § 7a alebo ako plnohodnotný platiteľ DPH. Podrobnejšie napr. Kedy je potrebné sa pre DPH registrovať v zahraničí? či SuperFaktúra a MOSS: ako na faktúry do EÚ.

Služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť a pod.

Naopak – podnikateľ sa v zmysle § 7a registrovať nemusí, ak poskytol či prijal napr. služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť či reštauračné a stravovacie služby (prípadné iné služby, ktorých miesto dodania sa určí podľa osobitných pravidiel). Je však možné, že je povinný sa registrovať v krajine svojho odberateľa. Presné určenie miesta dodania  – a teda aj povinnosti registrácie – v praxi závisí od konkrétneho typu služby. V menej jasných prípadoch je teda ideálne konzultovať postup s účtovníkom, ekonómom, daňovým poradcom či Finančným riaditeľstvom SR.

Žiadosť o registráciu podľa § 7a nemusí podať firma, ktorá je už registrovaná podľa § 7.

Aj živnostník či eseročka

Povinnosť prípadnej registrácie pre DPH za uvedených podmienok sa samozrejme týka každej firmy bez ohľadu na právnu formu – teda aj podnikateľa-SZČO, ale rovnako aj eseročky či inej obchodnej spoločnosti. Niekedy sa totiž stáva, že si podnikatelia spájajú DPH s eseročkou na spôsob „prechod na eseročku znamená automaticky platiteľstvo DPH“. Nie, právna forma podnikania pri DPH nerozhoduje.

Predaj tovaru do EÚ registráciu nevyžaduje

Uvedené pravidlá platia pre služby – teda pre podnikateľov, ktorí dodávajú resp. jednorazovo dodajú službu. Podobná registrácia sa netýka predaja tovaru – teda predaja hmotných produktov, ktoré je potrebné zaslať alebo prepraviť do krajín EÚ. Väčšina obchodníkov s tovarom sa však registruje za „plnohodnotných“ platiteľov DPH, keďže pri obchodovaní je to pre nich výhodnejšie (či už ide o dobrovoľnú registráciu alebo povinnú registráciu na základe dosiahnutia obratu).

Prihláste sa na odber noviniek z blogu

Odhlásiť sa môžete kedykoľvek prostredníctvom odkazu v emaili.

98 komentárov

Dobrý deň. Som študent-živnostník, neplatiteľ DPH. Dostal som možnosť pracovať pre Rakúsku firmu - službu by som poskytoval na Slovensku ale fakturoval by som Rakúski spoločnosť. Z toho mi vyplýva povinnosť registrovať sa na daňovom úrade a podávať štvrťročné výkazy. Prichádzam týmto a niektoré zo svojich výhod študenta prosím ? Ďakujem za odpoveď
Otázka je to širšia a neviem o aké výhody ide, neviem teda zodpovedať, o čo môžete prísť. V princípe ste podnikateľom, so všetkým, čo k tomu patrí. Napadá mi skôr výhoda: potenciálne platenie nižších zdravotných odvodov: Študent živnostník a dane + odvody: čo všetko sa naňho vzťahuje
dobrý deň, len si chcem overiť, či ako s.r.o. (neplatiteľ DPH) sa musím registrovať na získanie IČ DPH, keď budem pravidelne poskytovať službu českému podnikateľovi (s.r.o. s DIČ). Bude sa jednať o kuriérske služby a tiež administratívne práce na diaľku (online), 1x za mesiac sa vystaví faktúra (bez DPH s formulkou - prenesená daňová povinnost?). Aké mi z toho vyplývajú ďalšie povinnosti okrem prípadnej registrácie na DÚ podľa §7a? posielať výkaz štvrťročne (kde uvediem tie 3 faktúry za štvrťrok?). ďakujem pekne za odpoveď. Nia G.
Vychádzajúc zo znenia otázky sa Vás pravdepodobne týka všetko uvedené v článku.
Dobrý deň, ako platca DPH som pracoval na nehnuteľnosti v Rakúsku pre slovenskú firmu(tiež platca DPH). Vystavujem faktúru s DPH? Mám povinnosť sa registrovať v Rakúsku? Ďakujem
Odpoveď nájdete prioritne v rakúskom zákone o DPH, resp. u rakúskeho daňového poradcu a pod. V princípe existujú 2 možnosti: buď máte len nejaké povinnosti ohľadne fakturácie služieb do Rakúska alebo sa naozaj musíte v Rakúsku registrovať pre DPH.
Dobrý deň. Mám založenú s.r.o. a nie som zatiaľ platcom DPH. Mám dohodnutý kontrakt s Dánskou spoločnosťou na spoluprácu v oblasti SW testingu(QA Developer), budem pracovať remotly, teda z domu (je to špecifikované v kontrakte). Teda budem im faktúrovať mesačne podľa počtu odpracovaných hodín. Práve prechádzam krokom povinnej registrácie podľa § 7a zákona o DPH. Avšak v kontrakte s danou spoločnosťou je bod ktorý hovorí: "Daňové dôsledky odmeny pre QA Developera sa spoločnosti netýkajú. Ak má QA Developer svoju daňovú rezidenciu mimo Dánska, Spoločnosť zaplatí QA Developerovi odmenu s daňou z príjmu, ktorú zaplatí QA Developer príslušnému daňovému úradu." Je takto vobec možné vystaviť zahraničnú faktúru v rámci našej legislatívy? Pýtal som sa už troch ekonómiek a zatiaľ mi ani jedna nevedela odpovedať ako vystaviť takúto zahraničnú faktúru, a ja som to tiež nikde ešte nenašiel.
Registrácia podľa § 7a zákona o DPH sa týka DPH (daň z pridanej hodnoty), daná klauzulka hovorí o dani z príjmov, teda o niečom inom. Faktúra za služby, ktorú vystavujete, nie je ani "zahraničnou faktúrou", ale účtovným dokladom, ktorý musí po napr. po dodaní služby (či inom uskutočnení účtovného prípadu) vystaviť každý podnikateľ resp. "faktúrou", ktorú musíte vystaviť v prípadoch dodaní služby odberateľovi do EÚ (a ešte pred tým sa registrovať pre DPH). Jej náležitosti sme rozpísali napr. tu https://www.superfaktura.sk/blog/faktura-za-sluzby-odberatelovi-do-eu-co-by-mala-obsahovat/ či tu https://www.superfaktura.sk/blog/povinne-odkazy-a-klauzulky-na-fakture-do-zahranicia-2017-a-neskor/
Dobrý večer, som SZČO neplatca DPH,mám v Rakúsku zákazku Pestovné práce pre Rakuského podnikateľa, je potrebné sa registrovať v AT?
Najpresnejšia odpoveď znie: prejdite si rakúsky zákon o DPH resp. sa poraďte s miestnym poradcom. Teoreticky môže ísť o služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ale to je naozaj na dlhšie sedenie.
Dobrý deň, trošku tomu nerozumiem pretože je to kúsok inač popísane v článu a inač následne komentároch. Ak dodávam programátorské služby a DPH z tohto obchodu platí zahraničný odberateľ, mám potrebu sa zaregistrovať pri obrate nad 49k alebo nie? V článku sa píše, že v tomto prípade ide o výnimku. Rozumiem tomu správne? Ďakujem
Povinná registrácia podľa § 7a pri dodávkach služieb niektorým (hlavne podnikateľským) odberateľom z EÚ je jedna vec/registrácia/režim, povinná registrácia podľa § 4 (plnohodnotný platiteľ DPH) pri dosiahnutí zákonného obratu 49 790 EUR je druhá vec/registrácia/režim (a je ich samozrejme ešte viac).
dobry den chcela by som Vas poprosit ako postupuje slovenska sro nie platca DPH , ktora bude vykonavat rekonstrukciu bytov pre francuzsku firmu vo Francuzsku. Dakujem
V SR sa z titulu služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť (ak tam táto rekonštrukcia spadá) pravdepodobne registrovať pre DPH nemusí. No miestom dodania služby je pravdepodobne Francúzsko (ako miesto, kde sa nehnuteľnosti nachádzajú), preto je správny postup poradiť sa ohľadne francúzskych zákonov s miestnym profíkom.
Dobrý deň, mám slovenskú firmu, plátcu DPH v SR podľa § 4 zákona o DPH, ktorá dodáva tovar a vykonáva dopravu v Čechách-pre českú firmu s českým IČ DPH. Ide o cezhraničné dodanie služieb. Neviem, aké povinnosti musí slov.firma spĺňať voči Česku...musí sa registrovať ako plátca DPH aj tam? Písala som na daň.riaditeľstvo, kde mi odpovedali, následovné: ak tuzemská zdaniteľná osoba poskytne služby - prepravy a manipulácie s tovarom zdaniteľnej osobe z iného členského štátu (Českej republiky), potom miesto dodania sa určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, t. j. miesto dodania v uvedenom prípade je v inom členskom štáte (v Českej republike), kde má sídlo príjemca služby. Osobou povinnou platiť daň je príjemca služby. Poskytovateľ služby fakturuje službu bez DPH a dodanie služby uvedie do súhrnného výkazu.... Ďakujem.
Dobrý deň, pre definitívnu odpoveď odporúčame kontaktovať českého daňového poradcu, ktorý sa orientuje v českej legislatíve a vedel by Vám tak vhodnejšie odpovedať, či podľa zákonov vo Vašom prípade ste / nie ste povinní sa registrovať aj v ČR ako plátca DPH (prípadne si naštudovať český zákon o DPH).
Zdravim. Potrebovala by som poradit. Tyka sa to registracie na DPH. Znamy pracuje na Slovensku na zivnost a bude dodavat sluzby do ceskej firmy, ktora nema sidlo na Slovensku. Ide o pracu cez internet. Ta firma ziada, aby sme sa zaregistrovali na dph ak niesme. Z call centra povedali, ze vraj to je len preto, ze bude dodavat do zahranicia sluzby, ale ze platca DPH nebude, ze sa nemusi bat. Ze to ide len o to registrovat sa. Ze nic sa tym nezmeni co sa tyka platenia. No nasla som tento text v ktorom sa pise, ze bude musiet platit. Prosim o radu. Nieje jednoduchsie ostat v tom, ze nieje platca DPH? Ta firma vyzaduje mat dph. Musi to byt aj bez toho. Co to laicky prinasa pre neho. Podla mna to je praca navyse, ak bude mat dph. Chceme to vyriesit, aby nemusel navyse zas nieco platit. Nevieme ci sa teda ma registrovat, alebo nie. Dakujem vam za rady. Velmi Vam budem vdacna.
Dobrý deň, v popísanom prípade to vyzerá na dodanie služby, kedy miestom dodania bude ČR a DPH z dodania služby bude platiť český odberateľ (prenesie sa naň daňová povinnosť). Váš známy ako dodávateľ je však povinný sa registrovať ako osoba registrovaná podľa § 7a zákona o DPH (ešte pred dodaním služby). Daňový úrad mu pridelí IČ DPH, ktoré bude pri fakturácii tomuto zahraničnému subjektu uvádzať na faktúre a taktiež vetičku o prenesení daňovej povinnosti. Zároveň túto dodávku bude musieť uviesť v súhrnnom výkaze. Registrácia je v tomto konkrétnom prípade (podľa § 7a) potrebná, aby bola splnená zákonná povinnosť.
Dobrý deň, dodávam zváračské práce na hnuteľné potrubné systémy do nemecka s miestom dodania v nemecku a už som podal žiadosť o pridelenie IČ DPH(7a) odberateľ mi zadržal 19percent z vystavenej faktúry so slovami že mi ich pošle keď budem zaregistrovaný.. môže mi ich potom hneď poslať?? Či musím čakať na koniec roka? Alebo mi to nepošle vôbec? :D ďakujem za odpoveď.. prajem pekný deň. Martin M
Prvé, čo ma napadá je, či si to nepoplietol so zrážkovou daňou s príjmov, čo je iná téma, než DPH a najmä to na základe tejto otázky neviem posúdiť. Principiálne ak Vy ako SK odberateľ poskytujete službu, ktorej miesto dodania sa nachádza v Nemecku a ide o službu, pri ktorej sa miesto dodania určí podľa základného pravidla (čo tiež naisto nevieme, ale pravdepodobne), tak fakturujete sumu bez DPH a DPH vyčísľuje nemecký odberateľ, on ju aj platí a to v nemeckej sadzbe (zhodou okolností 19%). A podľa mňa ju platí tak či tak, či ste registrovaný alebo nie. Ak je platiteľDPH, tak si ju de facto môže aj odpočítať. Preto celkom nerozumiem jeho konaniu a s takouto situáciou som sa ešte nestretol.
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať: ak podnikateľ, neplatca DPH poskytuje poradenské služby českej spoločnosti, ktorá má pridelené DIČ v Českej republike, má sa pred poskytnutím takej služby registrovať podľa § 7a a preniesť daňovú povinnosť na českého odberateľa? Nemám v tom jasno, nakoľko sa jedná o službu podľa § 16 ods. 17. Ďakujem za odpoveď
Ak ide o poradenské služby, tak podľa mňa áno - registrácia podľa § 7a a prenos daňovej povinnosti. Ide totiž o službu podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH (základné pravidlo určenia miesta dodania služby). Pozor, § 16 ods. 16 a 17 hovoria o službách dodaných odberateľovi z krajín mimo EÚ - síce možno sa vo Vašom prípade jedná o jednu z vymenovaných služieb, nejde však o odberateľa z krajiny mimo EÚ, takže postupujete podľa základného pravidla. Môj názor.
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať. zakladám si slovenskú živnosť a chcem faktúrovať v Čechách. Firma uvádza na zmluve iba IČ. Som povinný ja uvádzať IČ DPH? .... Pripadne kde sa zaregistrujem ako platca DPH.... ĎAKUJEM
V prvom rade potrebujete overiť, že má český odberateľ pridelené české IČ DPH - to je číslo, ktoré sa síce v ČR volá DIČ, ale začína na CZ.... Ak ho má, potrebujete sa registrovať pre DPH podľa § 7a (ideálne si stiahnite náš eBook, kde sme to popísali presnejšie - napr. z odkazu pod týmto článkom https://www.superfaktura.sk/blog/kedy-vystavit-doklad-z-erp-a-kedy-staci-iba-prijmovy-doklad/). AK ho nemá, registrovať sa nemusíte.
Dobrý deň, poprosím o radu. Podnikateľ SZČO neplátca DPH poskytuje služby (kontrola a oprava dielov) českému platcovi dph . Služba sa vykonáva na Slovensku, čo asi v tomto prípade nie je dôležité. Je jeho povinnosťou registrovať sa pre par. 7a ? Tieto služby som v zozname nenašla. Ďakujem za odpoveď
Mne to zo znenia otázky vychádza na základné pravidlo, čiže áno, je povinný sa registrovať pre § 7a a službu samozdaňuje odberateľ v ČR.
Dobry den. Prosim o radu. Som s.r.o. , nie platca dph. Poskytujem sluzbu pre odberatela - firmu v CR, ktora je platca dph. Pokial som dobre pochopil, tak som povinny sa registrovat za "osobu registrovanu podla par. 7a zakona o dph". Sumu na fakture budem oznacovat ako "suma s dph" , s tym, ze tam doplnim "osobou povinnou platiť DPH je osoba, ktorej je služba dodaná" a ja budem podavat suhrnny vykaz raz za stvrtrok? Je to tak spravne prosim? Dakujem.
Suma je bez DPH - ak sa teda daňová povinnosť prenáša na odberateľa v ČR a tá sa prenáša, ak ten má IČ DPH. Uvedené platí pri väčšine služieb, no nie pri všetkých. Ostatné čo ste uviedli, je správne.
Sluzba je instruktorska cinnost v skydivingu - tandemovy zoskok padakom. Tyka sa to aj tejto sluzby? Dakujem za odpoved.
Podľa mňa ak je táto služba poskytnutá zahraničnej firme, ide o základné pravidlo a služba sa zdaňuje v krajine odberateľa. No pre jednoznačné potvrdenie odporúčam Finančnú správu resp. ideálne daňového poradcu.
Dobry den, som zivnostnik, neplatca DPH. Mam servisnu zmluvu s rakuskou firmou platca DPH. Jedna sa o poskytovanie servisnych prac / teda sluzby do ineho statu EU. Zaregistrujem sa podla §7 o DPH. Mam otazku ako postupovat s pripadnym tovarom, ktory budem dodavat ako nahradne diely pocas servisu? Ja ho nakupim na SK s DPH ako neplatca, ako ma figurovat na fakture pre zahranicneho odberatela? Dakujem.
Toto môže byť trochu zložitá téma, osobne s ňou nemám skúsenosť. Prvé, čo ma napadá, je, či nejde o služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť - ak áno a nehnuteľnosť je v Rakúsku, pravdepodobne Vám vznikajú povinnosti okolo DPH (registrácia, fakturácia za cenu vrátane v DPH) v Rakúsku. Alebo môže ísť vyslovene o predaj tovaru s montážou a vtedy rovnako platí pravidlo, že miesto dodania tovaru je v Rakúsku a treba si pozrieť rakúske pravidlá. Jedine, že by bola služba samostatná a oddelená od predaja tovaru, vtedy ten tovar predávate zo SR ako neplatiteľ bez DPH.
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Je vôbec potrebné sa registrovať podľa par.7a keď sú služby úzko späté s nehnuteľnosťou, ktorá je v Rakúsku? Jedná sa o servis systémov správy budovy - teda ak ich môžem pokladať za uzko späté s nehnuteľnosťou. Ďakujem.
Poviem rovno, že je to na hlbšie štúdium, resp. potvrdenie nejakou vyššou autoritou. Ak ide o skutočne o službu vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť, podľa § 7a sa registrovať netreba. Možno pri zaradení pomôže metodický pokyn Finančnej správy https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2017/2017.01.19_mp_sluz_nehnut.pdf
Dobry den.som szco.neplatca Dph.chcel by som vyrabat nabytok s prepravou a montazou v rakusku.ako mam fakturovat?treba sa zaregistrovat na ic dph ked predavam tovar fyzickej osobe?nepodnikatelom?
Ak ide o tzv. "dodanie tovaru s inštaláciou a montážou", miestom dodania je krajina, kde bude tovar zmontovaný. Ak je ním Rakúsko, ste povinná sa informovať v Rakúsku o Vašich povinnostiach ohľadne DPH - podľa všetkého sa budete musieť zaregistrovať pre DPH v Rakúsku a dodávky DPH-čkou zdaniť tam.
Dobry den prajem, mam S.r.o. a som platcom dph. Idem poskytovat sluzbu na fakturu( sprostredkovanie cloveka na organizaciu eventu) pre zahranicneho podnikatela(miesto sidla v EU). Akcia sa bude konat na Slovensku. Ako to spravne fakturovat? Mam platit dph z faktury ja alebo zahranicny podnikatel(prenesenie danovej povinnosti)? Dakujem
Podľa môjho názoru a dostupných informácií fakturujete za cenu vrátane DPH (event je pravdepodobne verejný, miestom dodania je teda SR a miestom dodania sprostredkovateľskej služby je teda tiež SR), ale práve vzhľadom na túto komplikovanosť odporúčame jednoznačný postup prekonzultovať s Finančnou správou alebo daňovým poradcom.
Dakujem za odpoved. Este som nasla tu informaciu. otazka c.12 : https://podpora.financnasprava.sk/051333-Určenie-miesta-dodania-služieb-podľa--15 Tak teraz neviem.
Áno, toto je pomerne podrobný materiál pre určenie miesta dodania služieb. Vo Vašom prípade si je však správne riešenie potrebné "vyskladať", čo samozrejme prináša riziko nesprávneho riešenia, preto som Vám odporučil si to potvrdiť u vyššej autority.
Dobrý deň prajem, prosím o radu. Sme s.r.o. neplatca DPH. Poskytujeme služby - kontroly telefónnych stĺpov, ktoré podľa stavebného zákona sú nehnuteľnosťou. Služby sú vykonávané v Nemecku pre Telekom ale fakturujeme Rakúskej spoločnosti, ktorá tieto prace sprostredkovava. Musime sa registrovať pre DPH v SR. Ďakujem veľmi pekne.
Podľa všeobecných pravidiel pre určenie miesta dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť sa skôr musíte registrovať v Nemecku. Ale či je to naozaj tak, závisí od nemeckých pravidiel, odporúčame sa informovať v Nemecku.
Dobry den, chcel by som sa spýtať, ak ubytovaciemu zariadeniu v SR (neplatca DPH) poskytuje sprostredkovanie ubytovania zahraničná firma je potrebná registrácia podla §7 a následne z províznych faktúr je potrebné odviest DPH? Dakujem
Podľa mňa áno, ide o základné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb a nevzťahuje sa naň žiadna výnimka (osobitné pravidlo).
Dobrý deň, sme sro, platci DPH na Slovensku. Z ČR nám fakturuje SZČO províziu za sprostredkovateľské služby, na faktúre uvádza: nejsem plátce DPH, a nemá ani IČ DPH. Nemal by byť český SZČO registrovaný v ČR na DPH a podávať súhrnný výkaz? (tak ako u nás podľa § 7a). Je správne, aby som faktúru na vstupe zaúčtovala, samozdanila a dala do súhrnného výkazu?
Nakúpenú službu ste povinný samozdaniť DPH-čkou v SR bez ohľadu na to, či je dodávateľ registrovaný alebo nie. Ale pozor, samozdaňujete, tj podávate daňové priznanie k DPH. Súhrnný výkaz nepodávate, ten sa podáva ohľadne predajov, nie nákupov.
Dobrý deň, mám otázku ohľadom registrácie za "osobu registrovanú podľa § 7a zákona o DPH”. Nie som platitel DPH. Poskytujem prekladateľské služby organizácii v Bruseli, ktorá riadi vzdelávací projekt financovaný Európskou komisiou a má pridelené IČ DPH. Práve som sa dopočul, že sa musím zaragistrovať pre účely DPH podľa vyššie uvedeného paragrafu a zákona. Jediná výnimka by bola a registrácia by sa na mňa nevzťahovala, ak by bola prekladateľská služba, ktorú poskytujem, oslobodená od DPH v Belgicku. Čo je na tom pravda?
Áno, registrovať sa netreba, ak je služba oslobodená od DPH v Belgicku podľa belgických zákonov.
Dobry den, mam zivnost na vyuku AJ a prekladatelstvo, nie som teda platca DPH (mam ICO a DIC). Robim niekedy preklady pre ceske firmy - mozem im poslat "klasicku slovensku fakturu" a v danovom priznani to potom uviest ako prijem zo zahranicia, alebo potrebujem urobit este ine kroky, aby bolo vsetko v poriadku (napr. nahlasit tuto skutocnost na danovom urade)? Dakujem.
Potrebujete sa registrovať pre § 7a (DPH), faktúry vystavovať s pár náležitosťami naviac a rovnako aj podávať súhrnný výkaz - je to zhrnuté v článku, no určite odporúčam si stiahnuť aj náš eBook zdarma "Ako vystaviť faktúru" https://www.superfaktura.sk/e-book-pre-podnikatelov/
Sme platiteľmi DPH. Vydávame na Slovensku časopis. Grafické spracovanie časopisu nám robí jeden pán zo Slovenska, ktorý je registrovaný ako živnostník v Českej republike. Nie je platcom DPH. Faktúru za služby vystavuje bez DPH. Robím to správne, že uplatňujem samozdanenie za túto službu na Slovensku. Zároveň si uplatňujem aj odpočet DPH ? Aké sú ďalšie moje povinnosti?
Podľa mňa áno - samozdaniť službu treba, odpočítať si DPH môžete (ak teda časopis podlieha na výstupe DPH v 100%-nej miere, tak si odpočítať môžete celú DPH). Samozrejme potrebujete to uviesť v daňovom priznaní k DPH a kontrolnom výkaze.
Dobrý deň , prosím Vás o radu. Mám s.r.o. v Anglicku a som tam platca DPH. Mám možnosť získať zákazku - kontrakt na ťažbu dreva na Slovensku. Čiže moja Anglická firma a jej zamestnanci budú fyzicky vykonávať dodávať službu ťažba dreva na Slovensku. Slovenska firma platca DPH bude mojej Anglickej firme za túto službu faktúrovať bez DPH ?. Musí sa moja Anglicka firma nejak registrovať na Slovensku ? Dakujem za odpoveď.
Podľa toho, čo mi je z popisu služby jasné, ide o základné pravidlo: teda anglická firma fakturuje za cenu bez DPH (bez registrácie v SR) a SK firma službu samozdaní slovenskou DPH. Keďže sa tu však bavíme o postupe pre firmy z Anglicka, určite si to overte aj v britských predpisoch.
Platca DPH na Slovensku, danovú povinnosť prenáša podľa § 69...V aprili vykonal stavebné práce v Česku.Podáva kontrolný výkaz a suhrný výkaz za mesiac 4/2016.
Stavebné práce sú na účely DPH tzv. služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť. A v ich prípade sa DPH platí v krajine, v ktorej sa predmetná nehnuteľnosť fyzicky nachádza. Ak sa nachádza v ČR a odberateľom je český podnikateľ, daňovú povinnosť je možné preniesť na českého odberateľa - vtedy sa však súhrnný výkaz nepodáva, rovnako sa dodávka neuvádza v kontrolnom výkaze (i keď slovenský platiteľ DPH vo väčšine prípadov kontrolný výkaz podáva). Ak sa nehnuteľnosť nachádza v ČR a odberateľom je slovenský podnikateľ, slovenský dodávateľ sa musí pre DPH registrovať v ČR, tam podávať výkazy, fakturovať za cenu vrátane českej DPH. Presné riešenie teda závisí od presnej definície situácie a partnerov.
Prosím Vás o radu. SZCO prihlásený za platiteľa DPH podľa par. 7 a 7a nakupuje tovar z EU od platitela DPH aj od neplatiteľa DPH, tovar od pľatitela zdanuje na Slovensku a podáva danové priznanie, ako je to , ked kúpi tovar od zahraničného neplatiteľa DPH. Musí aj tento tovar zdaniť a odviesť DPH. A ako je to, keď tento tovar predá firme / tiez neplátca DPH / do EU. Fakturu vystavíme bez DPH a treba podávať súhrnný výkaz raz za štvrťrok Dakujem za odpoveď.
Slovenský podnikateľ samozdaňuje DPH-čkou aj tovar nakúpený od neplatiteľa DPH. Pri predaji do EÚ - ako neplatiteľ DPH - fakturuje za cenu bez DPH. NO súhrnný výkaz sa v tomto prípade nepodáva.
Dobrý deň, môj známy pracuje v Nemecku na slovenskú živnosť ako elektrikár. Musí sa registrovať pre DPH??
Je to zložitejšia téma - tzv. služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť. V SR skôr nie, v Nemecku pravdepodobne áno - musí si však naštudovať nemecké zákony, prípadne sa poradiť.
dobrý deň, môžem otázku. Slovenská sro /plátca DPH/dostala zakázku na 3 mesiace do Švedska pre švedskeho plátce DPH: Slovenská sro si objednala na uvedené služby slovenského SZCO /neplátcu DPH/ . SZCO si vybavil formulár A/soc.poistovňa/ a vycestoval vykonať prípravné práce na stavby do SE. Musí sa uvedený SZCO niekde registrovať, alebo po vykonaní služby vystaví slovenskej sro faktúru a bude čakať na úhradu? alebo má nejakú inú povinnosť? voči DPH, alebo inej dani? dakujem
Témou článku je DPH a principiálne by sa mal slovenský subdodávateľ (tj ten SZČO) registrovať vo Švédsku pre DPH, keďže miestom dodania stavebných prác je vo väčšine prípadov (závisí od konkrétneho typu služby) miesto, kde sa nachádza nehnuteľnosť a teda pravdepodobne Švédsko. Samozrejme podrobné povinnosti závisia od švédskych zákonov.
Prosím Vás,( SZČO - FO) poskytujem práce : 1. v EÚ, 2. mimo EÚ ( staviam stanky na výstavy) Mám pridelené IČ DPH ( nie som platcom DPH) Chcem sa opýtať: 1. mám podávať súhrné výkazy - pracujem iba pre platcov DPH,alebo aj štvrťročné výkazy DPH ? Ďakujem pekne!
Súhrnné výkazy pre služby sa podávajú štvrťročne, daňové priznanie k DPH podávajú neplatitelia DPH (akým ste Vy) mesačne, no iba za mesiace, v ktorých ste kúpili zo zahraničia službu či softvér, ktorý musíte slovenskou DPH zdaniť v SR. K súhrnným výkazom: uvádzajú sa v nich predaje služieb, ktorých miesto dodania je v zahraničí a odberatelia majú IČ DPH (trochu hrubo povedané) pridelené v EÚ. Teda predaje do krajín mimo EÚ sa v SV neuvádzajú, predaje do EÚ platiteľom DPH principiálne áno - ak je teda miesto dodania služby v krajine odberateľa (podľa môjho názoru sa na Vašu službu vzťahuje toto základné pravidlo).
Dobrý deň, prosím o radu. SZČO sídlo v SR, platca DPH bude poskytovať "službu-prípravné zváračské práce" firme s.r.o. so sídlom v ČR. Miesto dodania v ČR. Uvažujem správne ak napíšem, že sa už nemusí registrovať podľa §7,§7a, do faktúry uvedie "...prenesenie daňovej povinnosti...", suma bude bez DPH? Bude podávať súhrnný výkaz, a aj uvádzať v DPH? Čo však v ČR? Tam sa musí registrovať, ak nebude obrat 1mil.Kč? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Za určitých okolností áno: a teda v prípade, ak dodávateľ českej firme, na ktorú je možné preniesť daňovú povinnosť. Súhrnný výkaz teda nepodávate. V ČR by ste sa museli registrovať iba ak by nebolo na koho preniesť daňovú povinnosť - napr. ak by bola odberateľom slovenská firma ako hlavný dodávateľ. Samozrejme, české predpisy si treba naštudovať detailnejšie.
Dobrý deň. Na základe zmluvy sú náklady na zamestnanca (mzda, služobné cesty) uhrádzané materskou firmou, ktorá sa sídli na území iného členského štátu EÚ. Ak vystavujem faktúru na túto materskú firmu, ako je to s DPH? Teda ja ako firma, platca DPH refakturujem náklady na zamestnanca britskej spoločnosti. Stretli ste sa už s takouto situáciou? Vopred ďakujem za názor.
Ja osobne nie. Prvé čo ma napadá je, že sa "dodávka" zamestnancov považuje za službu - ak áno, miesto dodania je v UK a Vy fakturujete bez DPH. Miernou komplikáciou by bolo, ak by išlo o práce na nehnuteľnosti...napr. stavebné.
Dobry den, Som zivnostnik a poskytujem administrativne sluzby neziskovej organizacii v EU. Som povinna sa registrovat pre DPH? Vopred dakujem za odpoved.
Podľa mňa áno, na účely určenia miesta dodania služby sa aj neziskovka považuje za zdaniteľnú osobu, tj podnikateľa a teda ide o situáciu, akokeby ste dodávali služby podnikateľovi: miesto dodania je v krajine EÚ.
Zdravím, v rámci živnosti prevádzkujem jeden portál a máme možnosť dodávať služby (prenájom reklamných priestorov, uverejnenie reklamných článkov a pod.) do ČR. v súčasnosti nie som registrovaný pre platbu DPH. Spoločnosť má svoje sídlo len v ČR, pričom na SK nie sú tiež registrovaní pre pltabu DPH. Je možné vystaviť im FA bez DPH? Predpokladám že i pri tomto kroku by som mal byť dobrovoľne registrovaný pre DPH. ďakujem
V tomto prípade sa nemusíte stať vyslovene platiteľom DPH, stačí registrácia v zmysle § 7a zákona o DPH. Tá je podľa zákona - ak poskytnete takúto službu s miestom dodania v ČR - povinná, a to ešte pred poskytnutím. Fakturovať budete bez DPH s povinnými formulkami - podrobnejšie napr. tu https://www.superfaktura.sk/blog/faktura-do-zahranicia-vzor/ . Samozrejme, rovnako sa môžete stať aj platiteľom DPH - v tomto prípade však budete k de facto všetkých slovenských dodávkam (teda SK odberateľom) fakturovať DPH.
Dobrý deň, Som registrovaný ako slobodné povolanie. Nie som platca DHP. Mohol by som prevádzať skolenia on-line v oblasti odbornej prípravy AutoCADu pre Maltu. Vzdelávanie na Malte je oslobodené od DPH. SMERNICA RADY 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty Oslobodenie od dane pri určitých činnostiach verejného záujmu Článok 132 1. Členské štáty oslobodia od dane tieto transakcie: i) vzdelávanie detí a mládeže, školské alebo univerzitné vzdelávanie, odbornú prípravu alebo rekvalifikáciu vrátane poskytovania služieb a dodania tovaru, ktoré s nimi úzko súvisia, subjektmi, ktoré sa spravujú verejným právom a majú takéto ciele alebo inými subjektmi, ktorých ciele dotknutý členský štát uznáva za podobné; Chcel by som sa opýtať, či školenie on-line v oblasti odbornej prípravy AutoCADu pre Slovensku Republiku je podľa SMERNICA RADY 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, článku 132 písmo i) je oslobodené od DPH v Slovenskej Republike? Potom by som sa nemusel registrovať za platcu DPH.
K tomuto výňatku síce nedokážem poskytnúť fundované stanovisko, ale podľa mňa hovorí o tom, čo je oslobodené priamo v Malte - čiže nás sa to veľmi netýka. On-line školenia poskytované zo SR do Malty sú službou. A tie: 1 ak sú poskytované firmám, miesto dodania je na Malte, DPH si vysporiadava odberateľ a Vy ste registrujete pre DPH iba v zmysle § 7a (nestávate sa platiteľom DPH) 2 ak sú poskytované súkromným osobám, miesto dodania je síce tiež na Malte, ale zdaňujete Vy. Tak, že sa najprv zaregistrujete pre § 7a a raz štvrťročne podáte osobitné daňové priznanie k DPH prostredníctvom systému MOSS
Zabudol som dodat ze predaj bude do maloobchodu.
Pre DPH sa podľa mňa v SR registrovať netreba. Suma predajov však vstupuje do obratu pre povinné platiteľstvo DPH - viac https://www.superfaktura.sk/blog/obrat-pre-povinnu-registraciu-za-platitela-dph-si-musi-kazdy-podnikatel-sledovat-sam/
Teraz nerozumiem v clanku hore je pisane ze predaj tovaru registraciu nevyzaduje ci to sa nejedna o priamy predaj tovaru?
Aha. Predaj tovaru nevyžaduje registráciu pre DPH v SR. Či sa však z nejakého titulu netreba registrovať - resp robiť čokoľvek ďalšie v zahraničí - to závisí od miestnych predpisov.
Dobrý deň, prosím Vás som výrobca rybárskych výrobkov moja s.r.o. nie je platcom DPH. Chcel by som predávať v Nemecku tak že zoberiem tovar do auta a vycestujem. Chcem sa spýtať či je potreba registrácie v danej krajine pokiaľ ide o priamy predaj. Ďakujem.
Čo sa týka registrácie, bude lepšie kontaktovať niekoho z danej krajiny. Minimálne môže ísť o registračnú pokladnicu alebo čosi podobné, ako je to v SR.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsme česká firma, která je tzv. malým plátcem DPH na Slovensku (máme přidělené SK DIČ). Slovenská firma nám poskytla reklamní služby na sportovním utkání na Slovensku. Jak nám tato Slovenská firma bude fakturovat? Vč. 20% DPH na naše SK DIČ či reverse charge na naše české DIČ? Děkuji za odpověď.
Závisí od toho, podľa akého paragrafu ste v SR registrovaní pre DPH. Zo znenia otázky tipujem, že podľa § 5 - tj nemáte v SR prevádzkáreň. Miesto dodania sa teda určí podľa sídla firmy, je teda v ČR a SK firma Vám bude fakturovať bez DPH (reverse charge).
Ale to nie je prenájom priestorov, ktoré patria danej neziskovej org. Daný prenájom - nie je prenájom priestorov ako takých, ide prenájom ,,stola v rozmere 2x2 m na reklamu českej firme. Česká firma si v podstate bude robiť reklamu svojich výrobkov, prípadne nejaké budúce obchody.... Dané poskytnutie priestoru bude na Slovensku. V tom prípade im Nezisková org. vystaví faktúru za prezentáciu v sume ....eur. Teda ak to nie poskytnutie služby s miestom dodania v ČR ale na SK sa nemusí NO prihlásiť na DÚ? Ďakujem
Práve to je podstatné vyriešiť - či je miesto dodania v ČR alebo v SR (podľa toho platí daná strana DPH). Ešte raz: Vy ako SK neziskovka ste prenajali stôl českej firme. Miesto dodania je v ČR, v tomto prípade nie je podstatné, kde bol daný stôl. Aspoň taký je môj názor, pre hlbšie posúdenie témy odporúčam kontaktovať Finančnú správu alebo daňového poradcu.
Dobrý deň prajem, chcela by som sa opýtať, ak nezisková organizácia pri svojej akcii, prenajme priestor českej firme na jej prezentáciu a prezentáciu jej (tej českej f.)výrobkov a následne si nezisková org. vyfakturuje (ide potom o zdaniteľný príjem nezisk.org.) túto službu - ktorá sa koná na Slovensku, musí sa tiež reistrovať na DÚ (paragra.7a) ? Ďakujem za odpoveď. Jana
Z titulu prenájmu áno (poskytnutie služby s miestom dodania v ČR).
nie je v zákone písané, že daňový úrad mi má vydať kartičku pre služby do zahraničia podľa §7a do 8 dní?dostal som ju totiž do 30 dní a po túto dobu som nesmel fakturovať
Mali by Vám ju vydať do 7 dní - § 7a odsek 3 zákona o DPH
dobrý deň začínam vyrábať nábytok a chcel by som expedovať do Rakuska kde by to odo mna odoberal jeden predajca riešil by som to kamionovou dopravou chcem sa spýtať čo k tomu potrebujem ? aké dokumenty treba na prepravu aby som neporušil zákon za odpoveď vopred dakujem
Neviem, aký zákon máte na mysli, rovnako Vám neviem odpovedať, čo sa týka prepravy a technických záležitostí. Z hľadiska fakturácie závisí riešenie na tom, či ste platiteľom DPH alebo nie - podstatným však je, že v oboch prípadoch sa dodávka tovaru odberateľovi, ktorý má v Rakúsku pridelené IČ DPH a tento tovar si pod ním objedná, fakturuje za cenu bez DPH.
Dobry den, mam takuto situaciu. Fakturoval som sluzbu (webdesign) zakaznikovi do CZ. On vsak nema pridelene ziadne DIC ani IC DPH. Iba IC. Jeho uctovnicka ubezpecovala ze moze v pohode prijimat faktury zo zahranicia. Avsak teraz mi to neda a rozmyslam ake su pokuty alebo postihy ak som mu uz poslal fakturu. Nebude problem ked bude vyplnat suhrnny vykaz? Dakujem za odpoved.
To, či si český odberateľ splnil svoje povinnosti v ČR nemá - v tomto prípade - vplyv na Vaše povinnosti. Faktúru vystavte a zašlite; ak odberateľ neposkytol IČ DPH, miesto dodania je v SR a dodávku služby do súhrnného výkazu neuvádzate. Ak však o české IČ DPH požiadal a Vám ho oznámi niekedy neskôr, uvediete dodávku do súhrnného výkazu neskôr (tj vec komunikácie).
Dík za super článok :-) a superfakturu (som spokojním zákazníkom) môžem sa spýtať ako je to pri nákupe tovaru z EU? Som osoba registrovaná podľa § 7a zákona o DPH a neviem si predstaviť ako to bude s DPH keď nakúpim tovar (pre môj e-shop) napríklad z Nemecka? Predpokladám, že keď nakúpim z Nemecka tovar za 1000 Eur, následne musím nášmu daňovému úradu nadobro odviesť 20% DPH, teda 200 Eur?
Kým za rok nenakúpite tovar za 14 000 EUR a viac a dodávateľovi neposkytnete svoje slovenské IČ DPH, tak by Vám správne mal tovar fakturovať za cenu vrátane nemeckej DPH (z čoho Vám nevyplývajú žiadne povinnosti). Ak mu IČ DPH oznámite, musíte tovar samozdaniť v SR (a rovnako aj všetky ďalšie nákupy).
Dobrý deň, šlo by vlastne o jeden balík služieb uskutočňovaných na Slovensku (ubytovanie spojené so sprievodcovskými službami pre klientov a vstupenkou na kultúrne podujatie). Myslím, že všetky tieto služby spadajú pod §16 zákona o DPH. Klienti aj CK by boli z EÚ. Pri nákupe sprostredkovateľkých služieb CK z EÚ by už povinnosť registrovať sa bola a teda daň aj odviesť? Ďakujem
S tým §16 je to skutočne trochu zložitejšie. A rovnako aj s tými sprostredkovateľskými službami - závisí od toho, aké služby sú sprostredkované. No ak miesto sprostredkovateľskej služby by bolo v SR, tak áno, DPH by ste platili Vy ako odberateľ.
Dobry den, chcela by som sa spytat ako poskutovat pri predaji sluzieb typu ubytovanie, vstup na kulturne podujatie a sprievodcovske sluzby uskutocnovane na Slovensku, predavane zahranicnej cestovnej kancelarii? Nie je v tomto pripade potrebne registrovat sa podľa §7 zakona o DPH (nie som platitelom DPH)? Pri fakturacii sa teda DPH nebude vobec riesit? Nebude povinnost podavat ani suhrnny vykaz? Ako by to bolo v pripade ak zahranicna cestovna kancelaria by nam sprostredkovala predaj tychto sluzieb, teda my by sme od nej nakupovali sprostredkovatelske sluzby a nasledne by sme predavali vyssie uvedene sluzby konecnym zahranicnym klientom? Ďakujem
Osobne si myslím, že ak ubytovanie poskytujete v nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v SR, miesto dodania služby sa nachádza v SR a registrovať sa teda nemusíte. Trochu komplikovanejšie je to pri kultúrnych podujatiach (závisí od typu zákazníka a krajiny, v ktorej sa podujatie koná) a vlastne aj pri službách sprievodcovských a vlastne aj pri sprostredkovaní zahraničnou CK. Vzhľadom na tieto pomerne zaujímavé druhy podnikania a komplikovanosť pravidiel pre ich posúdenie vám odporúčam obrátiť sa na daňového poradcu.

Pridať komentár