Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Študent živnostník a dane + odvody: čo všetko sa naňho vzťahuje

Študent živnostník a dane + odvody: čo všetko sa naňho vzťahuje

Článok bol pôvodne uverejnený v apríli 2018. Vzhľadom na to, že téma je stále aktuálna, urobili sme jeho aktualizáciu.

Do veľkej miery sa naňho vzťahujú rovnaké pravidlá ako na ostatných živnostníkov, resp. SZČO. Rozdiely sú najmä v platení odvodov do zdravotnej poisťovne – v určitých situáciách zaplatí študent-živnostník menej. Prejdeme si však pravidlá pre daň z príjmov, sociálne odvody aj DPH.

Daň z príjmov

Na živnostníka študenta i neštudenta sa vzťahujú tieto úľavy:

  • od svojich príjmov z podnikania si môže odpočítať predovšetkým „úžasné“ paušálne výdavky vo výške 60% – 60% zo svojich príjmov jednoducho nezdaní. Viac: Paušálne výdavky: živnostníci nimi ušetria peniaze aj starosti. Zdaní len zvyšok, no aj ten si môže znížiť.
  • od príjmov si odpočíta aj všetky prípadné odvody, ktoré zaplatil do zdravotnej a sociálnej poisťovne – ak ich teda vôbec platil. Uvedené platí aj pre SZČO s paušálnymi ako aj pre SZČO s reálnymi nákladmi.
  • nezdaniteľnú časť na seba – základnou sumou pre r. 2020 je 4 414,20 EUR, od sumy základu dane 19 506,56 EUR (t.j. rozdielu medzi príjmami a výdavkami) sa však táto úľava s rastúcim príjmom znižuje.
  • nezdaniteľnú časť na manželku/manžela – po splnení určitých podmienok.

Z výslednej sumy vypočíta za rok 2020 daň v sadzbe 15% (pri ročných príjmoch maximálne 100 000 EUR).

Rovnako ako „čistí“ živnostníci si daň môže po splnení určitých podmienok znížiť aj o daňový bonus na dieťa – v sume 22,72 EUR na jedno dieťa mesačne či 45,44 EUR na dieťa do 6 rokov.

Zdravotné odvody

V tomto prípade je študent-živnostník vo výhode:

Ak by bol iba „čistým“ živnostníkom bez kombinácie so štúdiom, musel by zaplatiť aspoň minimálny mesačný preddavok za každý mesiac podnikania. T.j. v r. 2020 ide o mesačnú sumu 70,91 EUR, pri podnikaní počas celého roka o sumu 851 EUR. A to aj v prípade, že zarobil nulu, bol v mínuse alebo z jeho základu dane z príjmu by sme zákonným výpočtom vypočítali nižšie odvody. Ak však zarobí viac a z jeho základu dane v daňovom priznaní vychádzajú celkové ročné odvody do zdravotnej poisťovne vyššie ako už zaplatené minimum, tak si zdravotná poisťovňa bude pýtať rozdiel-nedoplatok.

Ako živnostník popri štúdiu:

  • v prvý a druhý rok podnikania nemusí mesačné preddavky platiť vôbec, prípadne ich môže platiť v dobrovoľnej výške
  • po skončení roka zaplatí zdravotné odvody v skutočne vypočítanej výške podľa základu dane v daňovom priznaní – nemusí teda platiť ročné minimum 851 EUR, ako „čistý“ živnostník. Ak mu podľa jeho výsledkov vyjde napr. zaplatiť 150 EUR, zaplatí len týchto 150 EUR. Ak bude na nule či v mínuse, nezaplatí nič.

Od nasledujúceho roka platí mesačné preddavky rovnako vo výške vypočítanej z jeho posledného daňového priznania. A táto môže byť tiež nižšia ako mesačný preddavok 70,91 EUR v prípade „čistého“ živnostníka – napr. 10, 26 či 48 EUR. Konkrétne: ak sa študent stane živnostníkom v r. 2020, počas roka 2020 a 2021 preddavky do zdravotnej poisťovne platiť nemusí (prípadne ich platí v dobrovoľnej výške). Preddavky vypočítané zdravotnou poisťovňou platí až od januára 2022.

Viac o minimálnych mesačných odvodoch

Viac o sume nedoplatku, ktorý za skončený rok vypočíta zdravotná poisťovňa

Viac o rozdieloch medzi živnostníkom „popri“ a „čistým“ živnostníkom

Sociálne odvody

Vo vzťahu k Sociálnej poisťovni platia pre študenta rovnaké pravidlá ako pre ostatných živnostníkov a SZČO:

  • ak jeho príjmy z podnikania za ukončený kalendárny rok presiahnu zákonnú hranicu (pre r. 2020 ide o 6 552 EUR), od júla nasledujúceho roka začínajú platiť odvody do Sociálnej poisťovne. A to v sume vypočítanej na základe daňového priznania, no v každom prípade v minimálnej sume 167,89 EUR (2020). Bez ohľadu na to, či sú študentmi alebo nie
  • ak jeho príjmy z podnikania za ukončený kalendárny rok sú nižšie alebo rovné ako táto suma, odvody neplatia v podstate ďalší rok. Znova sa však táto hranica bude prehodnocovať o rok neskôr na základe výsledkov z posledne podaného daňového priznania.

DPH: daň z pridanej hodnoty

Je to samostatná, ďalšia daň, ktorá sa týka iba časti podnikateľov:

12 komentárov

Dobrý deň chcel by som sa spýtať keby mám začať platiť odvody do zdravotnej poisťovne ak som bol živnostník študent ale ukončil som štúdium hned po štúdiu mám začať platiť alebo az po konci augusta a som vedení ako študent keďže som ukončil strednú školu?
Absolventi stredných škôl by mali byť poistencami štátu do 31. augusta kalendárneho roka. Poistné do zdravotnej poisťovne si teda v tom období platiť nemusíte a vzhľadom na bežiacu živnosť zaplatíte až za mesiac september (do 8. októbra kalendárneho roka). Pre istotu však odporúčam potvrdiť si túto informáciu aj vo Vašej zdravotnej poisťovni (napríklad telefonicky alebo emailom).
Prajem pekný deň, poradíte mi, prosím ? Chápem správne, že ako študent živnostník zarobím istú sumu tak si môžem od nej odpočítať paušálne výdavky 60% a ak po odpočítaní táto suma bude pod 4414,20 euro tak sa mi nebude aj tak zdaňovať príjem ? Ďakujem.
Pekný deň, od Vášho príjmu si v daňovom priznaní môžete odpočítať paušálne výdavky, uhradené odvody do poisťovní (ak nejaké platíte napr. dobrovoľne do zdravotnej poisťovne) a týmto sa dopočítate k Vášmu základu dane. Od tohto základe dane si potom ešte môžete odpočítať nezdaniteľnú časť na seba (spomínaných 4 414,20 EUR za rok 2020), ak Váš základ dane nepresiahne 19 506,55 EUR. Od základu dane 19 506,56 EUR sa nezdaniteľná časť znižuje.
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať : Keďže sa venujem zdravej výžive a poradenstvu, chcem si založiť ako študentka živnosť. Ak som dobre pochopila, prvý rok neplatím žiadne odvody a na ďalší rok, ich budem platiť len ak moj zárobok presiahne sumu 6652 €? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, v tomto sa dosť strácam
Dobrý deň, ak si zriadite živnosť v roku 2020, tak: do Sociálnej poisťovne začnete v roku 2021 platiť mesačné odvody len ak v roku 2020 Vaše príjmy presiahnu hranicu 6 552 EUR - ale to by Vám oznámila Sociálna poisťovna v priebehu roka 2021 odkedy a koľko budete mesačne platiť a na aký účet (buď cez leto 2021 alebo potom na jeseň 2021) - závisí to od toho, kedy v roku 2021 stihnete podať daňové priznanie za predchádzajúci rok 2020 / do zdravotnej poisťovne preddavky (odvody) platiť mesačne v roku 2020 nemusíte, ale ak počas roka 2020 budete mať zo živnosti príjem, tak v roku 2021 na základe Vášho podaného daňového priznania za rok 2020 zistí zdravotná poisťovňa Váš dosiahnutý príjem, urobí tzv. ročné zúčtovanie a potom si môže (ak to tak vyjde) na zdravotných odvodoch pýtať doplatenie. V roku 2021 však ešte taktiež povinne mesačné odvody platiť nemusíte.
Zdravím som študent a chcel by som ísť do zahranicia ale nestiham si už spraviť A1 a zamestnávateľ na zmluvu neberie dá sa to nejak vybaviť ak si spravím študentskú živnosť?
Zo znenia otázky mi nie je celkom jasné, aká je situácia so zamestnávateľom. No ak idete ako živnostník na nejakú dobu pracovať/pôsobiť fyzicky do zahraničia, je ideálne si vybaviť formulár A1 (na účely prípadnej kontroly v zahraničí, ktorému štátu podliehate na účely sociálneho a zdravotného poistenia). A to na Sociálnej poisťovni. Pre podrobný postup a podmienky sa odporúčame informovať tam.
Dobrý deň, ako je to prosím s dobrovoľne platenými odvodmi, napr. poistenie v nezamestnanosti. Ďakujem, Martin
Predpokladám, že sa pýtate na situáciu SZČO: ak je SZČO poistená v SP, tj platíte si povinné odvody, je možné sa dobrovoľne pripoistiť aj pre poistenie v nezamestnanosti pre prípadnú budúcu dávku v nezamestnanosti. V tomto prípade nie je rozdiel, či ide o "čistého" živnostníka a živnostníka-študenta.
Zdravim , pracujem momentalne cez leto v zahranici , som student , zivnost budem mat otvorenu na 3 mesiace , pri prijme 3000 eur je nutne platit dan ? 20 % alebo vobec nic , za skoru odpoved dakujem :)
V akej sume bude celková daň z príjmov za daný rok, závisí od celkových ročných príjmov a ešte niekoľkých parametrov/informácií. V daňovom priznaní sa spočítajú príjmy aj zo zamestnania (v SR i v zahraničí) aj zo slovenskej živnosti, prípadne iné. Daň môže nejaká vyjsť, no aj nemusí :)

Pridať komentár