Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Študent živnostník a dane + odvody: čo všetko sa naňho vzťahuje

Študent živnostník a dane + odvody: čo všetko sa naňho vzťahuje

Článok bol pôvodne uverejnený v apríli 2018. Vzhľadom na to, že téma je stále aktuálna, urobili sme jeho aktualizáciu.

Do veľkej miery sa naňho vzťahujú rovnaké pravidlá ako na ostatných živnostníkov, resp. SZČO. Rozdiely sú najmä v platení odvodov do zdravotnej poisťovne – v určitých situáciách zaplatí študent-živnostník menej. Prejdeme si však pravidlá pre daň z príjmov, sociálne odvody aj DPH.

Daň z príjmov

Na živnostníka študenta i neštudenta sa vzťahujú tieto úľavy:

  • od svojich príjmov z podnikania si môže odpočítať predovšetkým „úžasné“ paušálne výdavky vo výške 60% – 60% zo svojich príjmov jednoducho nezdaní. Viac: Paušálne výdavky: živnostníci nimi ušetria peniaze aj starosti. Zdaní len zvyšok, no aj ten si môže znížiť.
  • od príjmov si odpočíta aj všetky prípadné odvody, ktoré zaplatil do zdravotnej a sociálnej poisťovne – ak ich teda vôbec platil. Uvedené platí aj pre SZČO s paušálnymi ako aj pre SZČO s reálnymi nákladmi.
  • nezdaniteľnú časť na seba – základnou sumou pre r. 2020 je 4 414,20 EUR, od sumy základu dane 19 506,56 EUR (t.j. rozdielu medzi príjmami a výdavkami) sa však táto úľava s rastúcim príjmom znižuje.
  • nezdaniteľnú časť na manželku/manžela – po splnení určitých podmienok.

Z výslednej sumy vypočíta za rok 2020 daň v sadzbe 15% (pri ročných príjmoch maximálne 100 000 EUR).

Rovnako ako „čistí“ živnostníci si daň môže po splnení určitých podmienok znížiť aj o daňový bonus na dieťa – v sume 22,72 EUR na jedno dieťa mesačne či 45,44 EUR na dieťa do 6 rokov.

Zdravotné odvody

V tomto prípade je študent-živnostník vo výhode:

Ak by bol iba „čistým“ živnostníkom bez kombinácie so štúdiom, musel by zaplatiť aspoň minimálny mesačný preddavok za každý mesiac podnikania. T.j. v r. 2020 ide o mesačnú sumu 70,91 EUR, pri podnikaní počas celého roka o sumu 851 EUR. A to aj v prípade, že zarobil nulu, bol v mínuse alebo z jeho základu dane z príjmu by sme zákonným výpočtom vypočítali nižšie odvody. Ak však zarobí viac a z jeho základu dane v daňovom priznaní vychádzajú celkové ročné odvody do zdravotnej poisťovne vyššie ako už zaplatené minimum, tak si zdravotná poisťovňa bude pýtať rozdiel-nedoplatok.

Ako živnostník popri štúdiu:

  • v prvý a druhý rok podnikania nemusí mesačné preddavky platiť vôbec, prípadne ich môže platiť v dobrovoľnej výške
  • po skončení roka zaplatí zdravotné odvody v skutočne vypočítanej výške podľa základu dane v daňovom priznaní – nemusí teda platiť ročné minimum 851 EUR, ako „čistý“ živnostník. Ak mu podľa jeho výsledkov vyjde napr. zaplatiť 150 EUR, zaplatí len týchto 150 EUR. Ak bude na nule či v mínuse, nezaplatí nič.

Od nasledujúceho roka platí mesačné preddavky rovnako vo výške vypočítanej z jeho posledného daňového priznania. A táto môže byť tiež nižšia ako mesačný preddavok 70,91 EUR v prípade „čistého“ živnostníka – napr. 10, 26 či 48 EUR. Konkrétne: ak sa študent stane živnostníkom v r. 2020, počas roka 2020 a 2021 preddavky do zdravotnej poisťovne platiť nemusí (prípadne ich platí v dobrovoľnej výške). Preddavky vypočítané zdravotnou poisťovňou platí až od januára 2022.

Viac o minimálnych mesačných odvodoch

Viac o sume nedoplatku, ktorý za skončený rok vypočíta zdravotná poisťovňa

Viac o rozdieloch medzi živnostníkom „popri“ a „čistým“ živnostníkom

Sociálne odvody

Vo vzťahu k Sociálnej poisťovni platia pre študenta rovnaké pravidlá ako pre ostatných živnostníkov a SZČO:

  • ak jeho príjmy z podnikania za ukončený kalendárny rok presiahnu zákonnú hranicu (pre r. 2020 ide o 6 552 EUR), od júla nasledujúceho roka začínajú platiť odvody do Sociálnej poisťovne. A to v sume vypočítanej na základe daňového priznania, no v každom prípade v minimálnej sume 167,89 EUR (2020). Bez ohľadu na to, či sú študentmi alebo nie
  • ak jeho príjmy z podnikania za ukončený kalendárny rok sú nižšie alebo rovné ako táto suma, odvody neplatia v podstate ďalší rok. Znova sa však táto hranica bude prehodnocovať o rok neskôr na základe výsledkov z posledne podaného daňového priznania.

DPH: daň z pridanej hodnoty

Je to samostatná, ďalšia daň, ktorá sa týka iba časti podnikateľov:

30 komentárov

Dobrý deň. Chcem sa opytat. Som študentom VŠ a mal by som mať príjem okolo 500€. Aka zmluva je pre mňa výhodnejšia ? Dohoda o vykonaní prace alebo živnost. (jeden rok som uz živnost mal) Ďakujem za radu.
Odpoveď nezávisí od výšky príjmu, ale typu vzťahu medzi Vami a druhou stranou. Ak ide o závislú prácu, tj pracujete v danej firme, na jej prostriedkoch, máte určený pracovný čas a počúvate príkazy nadriadeného, mali by ste uzatvoriť pracovnú zmluvu alebo dohodu o brigádnickej práci študentov (oboje sú v rámci pracovného práva). Ak ide o nezávislé dodávanie služieb - tj predávate len výsledok, pričom pracujete vo vami určenom čase na vlastnom PC a pod. - vtedy ide o obchodný vzťah a teda živnosť.
Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či tomu chápem správne. Ak by som bola bežný živnostník so všetkými poplatkami a zarobila by som 12 000€, tak by to vyzeralo nasledovne: 12000€ si rozložíme na 2 časti podľa paušálnych výdavkov- 7200€ (60%) a 4800€. Z tých 4800€ by som zaplatila približne 47% odvody a 15% daň - teda by mi zostalo 4800*0,38 = 1824€. Dokopy by mi zostalo 1824€ + 7200€, teda 9024€? A ak by som bola študent živnostník, tak by mi zostalo 11 280€? Keďže zo 4800€ by som zaplatila len daň?
Dobrý deň, Laura, pri výpočte dane z príjmu si môžete ešte uplatniť tzv. nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Takže daň na úhradu Vám (v závislosti od výšky príjmov, uplatnení paušálnych výdavkov, uhradených odvodov poisťovní a nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka) môže vyjsť pokojne aj nula € na úhradu. Na internete sú dostupné rôzne daňové kalkulačky pre SZČO, stačí zadať potrebné údaje a vyhodia Vám presné čísla ohľadom platby dane.
Dobrý deň, prosím o informáciu - som študent VŠ a od apríla 2019 mám živnosť. DP za 2019 som podával k 30.6.2020 a moje príjmy za 2019 presiahli hranicu pre platenie odvodov do SP. - Odvody do SP budem musieť platiť už od októbra 2020, alebo až od januára 2021? - Ak by som ukončil živnosť k 30. septembru 2020 - čo so zásobami tovaru, ktoré mi zostali na sklade? Budem ich môcť predať i v roku 2021? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Dobrý deň, pokiaľ Vám na základe podaného daňového priznania za rok 2019 vznikne povinnosť začať platiť odvody do Sociálnej poisťovne, tá Vám písomne zašle podrobné informácie o výške poistného, termínoch a ďalších údajov k platbe. Ak Vám vznikla povinnosť, tak v novembri budete platiť za október. Po ukončení živnosti si treba zvýšiť základ dane za zdaňovacie obdobie o výšku evidovaných zásob. Podrobnejšie napríklad na stránke podpory Finančnej správy SR viď. otázka č. 2: https://podpora.financnasprava.sk/598561-Základ-dane-pri-skončení-podnikania
Zdravím, platia rovnaké podmienky pre zavedenie študentskej živnosti aj pre študenta vysokej školy v ČR? Resp. dá sa vôbec založiť študentská živnosť na Slovensku ak som študentom v inej krajine? Vďaka
Podľa mňa áno.
Dobrý deň, som študentkou vysokej školy, mám živnosť a brigádu. Chcela by som sa opýtať, či mám nárok na daňovú úlavu, a ak áno, za akých podmienok? Vopred ďakujem za odpoveď!
Nešpecifikovali ste, akú úľavu máte na mysli :) Ak nezdaniteľnú časť na seba (daňovníka), tak tú máte. A to buď pri mesačnom vyúčtovaní mzdy z brigády alebo až po skončení roka v daňovom priznaní k dani z príjmov, tak či tak o ňu neprídete.
Dobry den,chcela by som sa informovat ohladne mojej dcery-studentky.Chce si zalozit zivnost,ale kedze ja som v hmotnej nudzi a ona je vedena so mnou( zijeme v jednej domacnosti), chcem sa spytat ci to nebude mat vplyv aj na mna,ci mi nezrusia hmotnu nudzu.A tiez dcera pobera sicialne stipendium,ci jej nezrusia aj to.Dcera ma v plane potom ma zamestnat na dohodu na 32hodin mesacne,len neviem ci je to mozne.Tiez by sme vas chceli poprosit ak by ste nam vedeli poradit aj v tom ci je mozne z uradu prace ziadat o nejaky prispevok na podnikanie.Za vsetky odpovede vopred dakujeme.
Ďakujeme za dôveru, no odpoveď ohľadne napr. súbehu živnosti s rôznymi typmi dávok a podpôr zo strany štátu (napr. dávka v hmotnej núdzi, sociálne štipendium) je tak trochu mimo rámca blogu či kompetencie autora, doporučujem kontaktovať odborníka na konkrétny zákony ohľadne podpôr prípadne príslušné úrady. Rovnako súbeh zamestnania na dohodu s dávkou. Príspevkov na podnikanie poskytuje úrad práce viacero druhov, za rôznych podmienok - a aj v tomto prípade Vám lepšie poradia oni.
Dobrý deň, chcem sa informovať, či ako rodič študenta - živnostníka strácam nárok na prídavky na dieťa ako aj na možnosť uplatnenia daňového bonusu. Ďakujem.
Nie, daňový bonus je podmienený sústavnou prípravou na povolanie a vekom do 25 rokov, iná podmienka tam nie je - teda daňový bonus patrí aj rodičom študenta živnostníka. Rovnako aj prídavok na dieťa.
Dobrý deň, môžem si založiť živnosť ak som študent dualista, mesačné mi chodí od tej firmy výplata?
Pokiaľ viem, áno. Hoci obmedzenie môžete mať v pracovnej zmluve.
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či v prípade ak začne podnikať študent strednej školy, bude mať aj naďalej štúdium zadarmo? A ak bude prijatý následne na denné štúdium na VŠ bude mu aj v prípade existujúcej živnosti štát štúdium preplácať? Aký zákon rieši takúto situáciu?
Dobrý deň, štúdium na tzv. "štátnych školách" je založené na princípe bezplatnosti vzdelávania (školský zákon č. 245/2008 Z. z.). Založenie živnosti na tento princíp nemá vplyv. Na hradenie štúdia na verejnej alebo štátnej vysokej škole nemá vplyv živnosť ako taká, ale iné faktory (forma štúdia, dĺžka štúdia a pod.) - bližšie je to rozpísané napríklad na tejto stránke ministerstva školstva: https://www.minedu.sk/skolne-na-vysokych-skolach-v-sr/
Dobrý deň chcel by som sa spýtať keby mám začať platiť odvody do zdravotnej poisťovne ak som bol živnostník študent ale ukončil som štúdium hned po štúdiu mám začať platiť alebo az po konci augusta a som vedení ako študent keďže som ukončil strednú školu?
Absolventi stredných škôl by mali byť poistencami štátu do 31. augusta kalendárneho roka. Poistné do zdravotnej poisťovne si teda v tom období platiť nemusíte a vzhľadom na bežiacu živnosť zaplatíte až za mesiac september (do 8. októbra kalendárneho roka). Pre istotu však odporúčam potvrdiť si túto informáciu aj vo Vašej zdravotnej poisťovni (napríklad telefonicky alebo emailom).
Prajem pekný deň, poradíte mi, prosím ? Chápem správne, že ako študent živnostník zarobím istú sumu tak si môžem od nej odpočítať paušálne výdavky 60% a ak po odpočítaní táto suma bude pod 4414,20 euro tak sa mi nebude aj tak zdaňovať príjem ? Ďakujem.
Pekný deň, od Vášho príjmu si v daňovom priznaní môžete odpočítať paušálne výdavky, uhradené odvody do poisťovní (ak nejaké platíte napr. dobrovoľne do zdravotnej poisťovne) a týmto sa dopočítate k Vášmu základu dane. Od tohto základe dane si potom ešte môžete odpočítať nezdaniteľnú časť na seba (spomínaných 4 414,20 EUR za rok 2020), ak Váš základ dane nepresiahne 19 506,55 EUR. Od základu dane 19 506,56 EUR sa nezdaniteľná časť znižuje.
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať : Keďže sa venujem zdravej výžive a poradenstvu, chcem si založiť ako študentka živnosť. Ak som dobre pochopila, prvý rok neplatím žiadne odvody a na ďalší rok, ich budem platiť len ak moj zárobok presiahne sumu 6652 €? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, v tomto sa dosť strácam
Dobrý deň, ak si zriadite živnosť v roku 2020, tak: do Sociálnej poisťovne začnete v roku 2021 platiť mesačné odvody len ak v roku 2020 Vaše príjmy presiahnu hranicu 6 552 EUR - ale to by Vám oznámila Sociálna poisťovna v priebehu roka 2021 odkedy a koľko budete mesačne platiť a na aký účet (buď cez leto 2021 alebo potom na jeseň 2021) - závisí to od toho, kedy v roku 2021 stihnete podať daňové priznanie za predchádzajúci rok 2020 / do zdravotnej poisťovne preddavky (odvody) platiť mesačne v roku 2020 nemusíte, ale ak počas roka 2020 budete mať zo živnosti príjem, tak v roku 2021 na základe Vášho podaného daňového priznania za rok 2020 zistí zdravotná poisťovňa Váš dosiahnutý príjem, urobí tzv. ročné zúčtovanie a potom si môže (ak to tak vyjde) na zdravotných odvodoch pýtať doplatenie. V roku 2021 však ešte taktiež povinne mesačné odvody platiť nemusíte.
Zdravím som študent a chcel by som ísť do zahranicia ale nestiham si už spraviť A1 a zamestnávateľ na zmluvu neberie dá sa to nejak vybaviť ak si spravím študentskú živnosť?
Zo znenia otázky mi nie je celkom jasné, aká je situácia so zamestnávateľom. No ak idete ako živnostník na nejakú dobu pracovať/pôsobiť fyzicky do zahraničia, je ideálne si vybaviť formulár A1 (na účely prípadnej kontroly v zahraničí, ktorému štátu podliehate na účely sociálneho a zdravotného poistenia). A to na Sociálnej poisťovni. Pre podrobný postup a podmienky sa odporúčame informovať tam.
Dobrý deň, ako je to prosím s dobrovoľne platenými odvodmi, napr. poistenie v nezamestnanosti. Ďakujem, Martin
Predpokladám, že sa pýtate na situáciu SZČO: ak je SZČO poistená v SP, tj platíte si povinné odvody, je možné sa dobrovoľne pripoistiť aj pre poistenie v nezamestnanosti pre prípadnú budúcu dávku v nezamestnanosti. V tomto prípade nie je rozdiel, či ide o "čistého" živnostníka a živnostníka-študenta.
Zdravim , pracujem momentalne cez leto v zahranici , som student , zivnost budem mat otvorenu na 3 mesiace , pri prijme 3000 eur je nutne platit dan ? 20 % alebo vobec nic , za skoru odpoved dakujem :)
V akej sume bude celková daň z príjmov za daný rok, závisí od celkových ročných príjmov a ešte niekoľkých parametrov/informácií. V daňovom priznaní sa spočítajú príjmy aj zo zamestnania (v SR i v zahraničí) aj zo slovenskej živnosti, prípadne iné. Daň môže nejaká vyjsť, no aj nemusí :)

Pridať komentár