Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Živnosť popri zamestnaní: aké sú rozdiely či výhody?

Živnosť popri zamestnaní: aké sú rozdiely či výhody?

Článok je aktualizovaný pre rok 2024


Živnosť – resp. samostatná zárobková činnosť ako taká – je zaujímavým a dnes moderným spôsobom zarábania príjmov (či dokonca optimalizácie daní). Živnostník si daň zníži vďaka výhodným paušálnym výdavkom, nejakú dobu nemusí platiť odvody do Sociálnej poisťovne, väčšinou nemusí viesť účtovníctvo a vyprodukuje menej agendy ako štandardný zamestnanec. O niečo zaujímavejšia je aj kombinácia zamestnanec a živnosť popri zamestnaní. Prejdime si základné výhody či rozdiely.

„Čistý“ živnostník:

 • Začína platiť odvody do zdravotnej poisťovne hneď od prvého mesiaca podnikania (preddavky) – a to aspoň základné minimum (od januára 2024 ide o 97,80 EUR).
 • Po uzavretí roka mu zdravotná poisťovňa ešte raz prepočíta jeho príjmy, vypočíta celkové ročné odvody a prípadne vyrubí aj rozdiel medzi už zaplatenými preddavkami a touto celkovou sumou. Celkové ročné odvody však nemôžu klesnúť pod zákonné minimum – a tým je pre rok 2024 suma 1173,60 EUR. Túto sumu musí živnostník zaplatiť, aj keď zarobí málo alebo nič.
 • Povinnosť platiť sociálne odvody závisí od výšky príjmov – ak jeho podnikateľské aktívne príjmy za rok 2023 presiahli hranicu 7 824 EUR, začína platiť odvody od júla/októbra 2024, inak nie. Takto sa príjem testuje každý rok a ak ho podlezie, odvody do Sociálnej poisťovne neplatí. V opačnom prípade mu Sociálna poisťovňa odvody vypočíta podľa posledného uzavretého daňového priznania (resp. základu dane). Ani v tomto prípade nesmú byť nižšie ako zákonné minimum (pre rok 2024 ide o 216,13 EUR).
 • Môže si od svojich príjmov odpočítať paušálne, alebo samozrejme aj o reálne výdavky/náklady.
 • Môže si základ dane znížiť o nezdaniteľné časti na seba, manželku (manžela) či dôchodkové sporenie – nezdaniteľné časti však majú svoje obmedzenia: od určitého základu dane sa postupne znižujú, nezdaniteľná časť na manželku je závislá aj od mesiacov, počas ktorých sa manželka stará o dieťa resp. je nezamestnaná a hlavne je ich možné odpočítať iba od aktívnych príjmov (teda nie od príjmov z prenájmu či príjmov za použitie diel autorov).
 • Môže si daň znížiť o daňový bonus na deti – rovnako iba v prípade aktívnych príjmov.
 • Musí podávať daňové priznanie k dani z príjmov typ B, ktoré vyhotoví vo vlastnej réžii.

Živnosť „popri zamestnaní“

 • Preddavky do zdravotnej poisťovne pri začiatku podnikania neplatí – prípadne si ich môže platiť v dobrovoľnej výške, aby nemal prípadný vysoký nedoplatok.
 • Po uzavretí roka mu zdravotná poisťovňa prepočíta jeho podnikateľské príjmy a vypočíta celkové ročné odvody. Keďže neplatil preddavky, nedoplatok zaplatí jednorázovo. V porovnaní s čistými živnostníkmi majú živnostníci „popri“ zásadnú výhodu: ak je vypočítané poistné nižšie, ako zákonné minimum, platia iba poistné vypočítané podľa skutočne dosiahnutých príjmov. V praxi teda môže nastať prípad, že vypočítané poistné je 250 EUR, no živnostník „popri“ nemusí doplatiť do sumy 1173,60 EUR.
 • Po prvom roku podnikania mu zdravotná poisťovňa vyčísli už aj mesačné preddavky – no ani tie nemusia byť aspoň v zákonnej minimálnej výške (od januára 2024 ide o 97,80 EUR) ale vypočítané zo skutočných príjmov a teda v praxi často aj nižšie.
 • Povinnosť platiť sociálne odvody: v tejto oblasti sa na živnostníka „popri“ vzťahuje všetko, čo na „čistého“ živnostníka. Rovnako sa sleduje príjem, rovnako začína (resp. nezačína) platiť mesačné poistné a rovnako sa platí aspoň zákonné minimum. Žiadne výhody, úľavy ani rozdiely. V praxi sa teda môže stať, že živnostník platí do Sociálnej poisťovne odvody aj zo zamestnania a rovnako aj z príjmu na živnosť.
 • Rovnako si môže od svojich príjmov odpočítať paušálne alebo reálne výdavky/náklady.
 • Môže si základ dane znížiť o nezdaniteľné časti na seba, manželku (manžela) či dôchodkové sporenie – za rovnakých podmienok, ako „čistý“ živnostník. Je tu však jeden rozdiel: v zamestnaní mu vo väčšine prípadov na základe podpísaného vyhlásenia uplatňuje zamestnávateľ mesačnú časť celoročnej nezdaniteľnej mzdy na neho ako daňovníka a teda o túto sumu mu znižuje mesačnú zrazenú daň. Ak sa pri príjmoch zo zamestnania „vyčerpá“ celá suma tejto úľavy, od príjmov z podnikania už nebude čo odpočítať. V každom prípade sa všetky príjmy ešte raz zosumarizujú v daňovom priznaní a uplatnia sa ešte raz aj daňové úľavy (na konci roka sa uplatňuje napr. nezdaniteľná časť na manželku).
 • Môže si daň znížiť o daňový bonus na deti – no aj tu platí, že ak si živnostník uplatňuje daňový bonus na mesačnej báze v zamestnaní, „za“ príjmy z podnikania už druhý bonus nedostane.
 • Musí podávať daňové priznanie k dani z príjmov typ B, v ktorom sumarizujú všetky svoje príjmy – t. j. aj príjem z podnikania a rovnako aj príjem zo zamestnania. V tomto prípade nemôže svojho zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovanie dane, iba si vyžiada potvrdenie o príjme v tomto zamestnaní, ktoré je povinnou prílohou daňového priznania.

Výhodou mať živnosť „popri zamestnaní“ sú možné úľavy na zdravotných odvodoch a tak trochu aj fakt, že živnostník si svoje príjmy môže optimalizovať sám a nevidí mu do nich zamestnávateľ. Ale, samozrejme, medzi výhody podnikania patrí aj pocit zmysluplnosti zo samostatného dosahovania príjmov, sloboda či možnosť rozbehnúť si svoj vlastný biznis / značku postupne, bez nutnosti zabezpečiť celý svoj rodinný rozpočet iba príjmami z podnikania.

 

Prihláste sa na odber noviniek z blogu

Odhlásiť sa môžete kedykoľvek prostredníctvom odkazu v emaili.

192 komentárov

Dobrý deň, som študent, ktorý maturuje a chcel by som ďalej pokračovať na vysokej škole, ale počas tohto leta by som chcel ísť do zahraničia zarobiť. Moja otázka znie, či sa mi oplatí otvoriť živnosť len na leto, keďže počas vysokej školy nebudem pracovať. Mesačný príjem by sa mal pohybovať hrubom okolo 4700€ mesačne, takže za leto zarobím okolo 4700€*2=9400€. Dalo by sa, že by som otvoril živnosť a po konci leta ju zrušil alebo prerušil? Aké poplatky by som platil? Pravdepodobne tak cez leto budem robiť každý rok počas vysokej školy.
Ak pod "poplatkami" myslíte dane a odvody, tak niečo zaplatíte: podľa mňa aspoň zdravotný odvod (pri využití paušálnych výdavkov cca 380 EUR). Daň z príjmov možno nevyjde žiadna, no závisí od Vašich ostatných príjmov v danom roku, druhu príjmov atd
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či to nie je v rozopre so zákonom, ak mám založenú živnosť a pracujem na plný úväzok vo firme, môžem popri tom pracovať aj v inej oblasti na polovičný úväzok? Je založenie živnosti považované ako za freelance prácu?
Nuž živnosť je podnikaním, tj áno "freelancing". No otázka je skôr na právnika pre pracovné právo.
Dobrý deň,od augusta 2023 mám živnosť ale zároveň som zamestnaný na TPP,na živnosti mám nula príjem.Podávam danove priznanie?
Môžete zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie dane alebo si môžete podať daňové priznanie (ak napr. nechcete aby zamestnávateľ videl, že podnikáte :) )
Dobry den, chcem sa spytat som zamastnany na TPP, popritom som si urobil koncesiu na taxi sluzbu (bolt) kde mi bolo pridelene ičo tak isto aj dič (kedže platby z boltu idu zo zahranicia) chcel by som vediet ak moje rocne prijmy z takzvanej zivnosti (boltu) nepresiahnu hranicu pre povinne platenie odvodov tak tym padom nemusim mesacne platit ani zdravotku ani socialku ? Vopred ďakujem za odpoveď
Zdravotku nejakú platiť budete, tie pravidlá sme zhrnuli v článku (hoci od r. 2024 sa nám trochu zvýšila sadzba zo 14% na 15%) Sociálne odvody sa platia až od po prekročení hranice ročných príjmov.
Dobry den, plati este toto ,,že zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa. Inak zamestnanec riskuje postih za porušenie pracovnej disciplíny.'' ? Pripadne, aby sa clovek vyhol zbytocnym otazkam a na strane zamestnavatela neboli pochybnosti, da sa to nejak zakonne obist?
Obísť neviem, ale: 1) skúste sa so zamestnávateľom dohodnúť, prípadne 2) skúste sa poradiť s advokátom.
Dobry den, viete mi prosim poradit: Som zamestnana na TPP, momentalne som na rodicovskej dovolenke (RD) s 1. dietatom, pocas RD som si zalozila zivnost v lete 2022, no realne som z nej zacala mat prijem az od marca 2023 do teraz.. Momentalne som tehotna s 2. dietatom a idem ziadat o tehotenske. Mam ziadat tehotenske len zo zamestnania, alebo sucasne aj zo zamestnania a aj zo zivnosti? plus detto taka ista otazka aj k materskemu do buducnosti - ci ziadat len z TPP, alebo z oboch prijmov. dakujem
Principiálne žiadate dávky zo SP z príjmov, ktoré plateniu SP podliehajú: minimálne teda zamestnanie, živnosť možno tiež (neviem, či ste platili poistné do SP). No téma je natoľko zložitá, že doporučujem osloviť špecialistu - ktorý teda preskúma podrobne Vašu konkrétnu situáciu a nájde riešenie :)
Dobrý deň prajem, aktuálne mám TPP a zamestnávateľ požaduje k nemu i o zriadenie skúšok v NBS - to znamená pridelenie ičo. Taktiež mám ešte popri zamestnaní i fungujúcu dohodu o pracovnej činnosti pre iný subjekt. Moja otázka prosím znie, čo to pre mňa všetko znamená, ak by mi ho pridelili, aké sú moje povinnosti, čo všetko mi hrozí atď. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Pridelenie IČO" vyzerá na samostatnú zárobkovú činnosť, tj čosi podobné ako podnikanie formou živnosti opísané v článku. Dohoda o pracovnej činnosti je v podstate niečo ako pracovný pomer - čiže nie podnikanie.
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať uvažujem si otvoriť požičovňu šiat v dome, v ktorom bývam, som zamestnaná,ale chystám si otvoriť živnosť, musím si na toto podnikanie otvoriť aj prevádzku? Ďakujem za odpoveď
v zmysle živnostenského zákona skôr áno
Dobrý deň, chcel by som opýtať resp. možno si to vyjasniť. mám TPP. vyskytla sa možnosť inej práce mimo TPP, ale požadovaná je živnosť. ide však iba o jednorázovú záležitosť na obdobie cca 2-3 mesiace s jednorázovou platbou niekde okolo 2000,00 € max. ak si 01.01.2024 založím živnosť a zároveň mám TPP , tak chápem to správne, že odvody do zdravotnej poisťovne ani odvody do sociálnej poisťovne mesačne platiť nemusím? a až v roku 2025 by som musel platiť aj mesačné 84,77 Eur resp. asi vyššia suma na zdravotné poistenie. Ide o to, že môj príjem, ak by som do toho išiel, by bol jednorázový niekedy v priebehu roka, no ale tie min. mesačané preddavyk musím platiť, tak či tak, áno? a ešte uvádzate ako príklad zákonné minimum pre sociálne odvody pre rok 2023 vo výške 200,72 Eur, to je ročné alebo mesačné? ak by to bolo totiž mesačne, tak potom len na odvod do zdravotnej a sociálnej poisťovne potrebujem mesačne skoro 290,00 €, čo pri 12tich mesiacoch je 3480,00 €. Taký ani príjem ročný (jednorazový) nebudem mať, aby som to zaplatil. Takže potom sa mi ani neoplatí vôbec do toho projektu a ani SZČO ísť. Ďakujem
podľa súčasných pravidiel tie odvody nabiehavajú postupne, každý inak a inokedy - hrubo povedané sa skôr živnosti báť netreba, aspoň to je moje doporučenie :) Za rok 2024 síce nebudete musieť platiť preddavky do ZP mesačne, ale nejaký ten odvod Vám ZP vypočíta po skončení roka 2024 - v závislosti od základu dane z príjmov za rok 2024 z podnikania. Zo sumy napr. 3x2000 EUR to môže byť napr. 220 EUR cca jednorazovo. A mesačné odvody do ZP Vám vo Vami spomenutom prípade nabehnú až od 1/2026. 200,72 EUR je minimum pre rok 2023 mesačne. Ale nie hneď od začiatku, ale tiež až od júla resp. októbra najskôr 2025 - aj to iba v prípade, ak príjem za rok 2024 (z podnikania) bude vyšší ako hranica pre povinné platenie odvodov do SP (cca 8000 EUR). Nebojte sa :)
Dobrý deň, možno si to vyjasniť. mám TPP. vyskytla sa možnosť inej práce mimo TPP, ale požadovaná je živnosť. ide však iba o jednorázovú záležitosť na obdobie cca 2-3 mesiace s jednorázovou platbou niekde okolo 2000,00 € max. ak si 01.01.2024 založím živnosť a zároveň mám TPP , tak chápem to správne, že odvody do zdravotnej poisťovne ani odvody do sociálnej poisťovne mesačne platiť nemusím? a až v roku 2025 by som musel platiť aj mesačné 84,77 Eur resp. asi vyššia suma na zdravotné poistenie. Ide o to, že môj príjem, ak by som do toho išiel, by bol jednorázový niekedy v priebehu roka, no ale tie min. mesačané preddavyk musím platiť, tak či tak, v roku 2024 asi nie, ale od roku 2025 už najskôr áno? a ešte uvádzate ako príklad zákonné minimum pre sociálne odvody pre rok 2023 vo výške 200,72 Eur, to je ročné alebo mesačné? ak by to bolo totiž mesačne, tak potom len na odvod do zdravotnej a sociálnej poisťovne potrebujem mesačne skoro 290,00 €, čo pri 12tich mesiacoch je 3480,00 €. Taký ani príjem ročný (jednorazový 2000,00 €) nebudem mať, aby som zaplatil odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Takže potom sa mi ani neoplatí vôbec do toho SZČO ísť.
Ak je to jednorazová platba za jednorazovú prácu, tak best practise je mať živnosť iba na toto jednorazové obdobie. (SP sa platí mesačne; preddavky Vám ZP vyrubí až od 1/2026; zo zárobku zaplatíte len daň z príjmov a jednorazový zdravotný odvod, nepodliehajúci zákonnému minimu)
Dobry den, chcela som sa spytat. Som SZČO a tento rok som par mesiacov pracovala aj na Dohodu. Treba z tejto prace na Dohodu odviest dane v danovom zuctovani ? Dakujem
určite ho zahrňte do daňového priznania k dani z príjmov
Dobrý deň. Mam založenú živnosť od roka 2022. V roku 2023 som podal prvýkrát daňove priznanie. Odvody do zdravotnej som platil v roku 2022 minimálne preddavky (mesačne 79,31). Zdravotná poisťovňa mi teraz vystavila ročne zúčtovanie, aj sumu nedoplatkov kvôli môjmu príjmu. 1) Po skončení roku 2023, keď budem podávať ročné zúčtovanie za rok 2023 bude prijem znížený na sumu zaplatených preddavkov do zdravotnej aj na zaplatenu sumu nedoplatka za rok 2022 (kvôli ročnému zúčtovaniu)? 2) Môžem do zdravotnej poisťovne pred koncom roka 2023 zaplatiť dodatočné viac (približne do sumy 14% od vymeriavacieho základu) okrem mesačných preddavkov? Započíta sa ta suma pri ročnom zúčtovaní, ovplyvni na daň z príjmu? Ďakujem.
Pravdupovediac minimálne bodu 1 nerozumiem :) k bodu 2: osobne by som radšej zdravotke neplatil viac, ako si pýta - tj v priebehu roka mesačné preddavky a po skončení prípadný nedoplatok. Jednak prípadný preplatok v budúcnosti podlieha dani z príjmov (tj Vám ho zdravotka nevráti celý) a hlavne sú daňovým výdavkom SZČO hlavne odvody, ktoré sú "povinne platené" (o dobrovoľne platených odvodoch do zdravotky som ešte v praxi nepočul).
Dobrý deň, som už zúfalá a neviem, na koho sa už obrátiť. Mám niekoľko rokov otvorenú živnosť cez ktorú som fakturovala. Teraz som začala pracovať na TPP s tým, že mám stále otvorenú živnosť a súbežne v rámci iných aktivít tam viem fakturovať mesačne od 300 do 600 eur – nie viac. Istá účtovníčka mi tvrdila, že nemusím pri takýchto čiastkach odvádzať odvody, keďže som už na TPP a že za živnosť odvediem daň (približne 300 eur). Je to prosím možné? Pretože, ak by som odvádzala druhé odvody, tak by som pracovala len na ne, čiže táto práca pri takejto čiastke mi potom nedáva zmysel. Ako je možné (že odvody sa mňa platí len zamestnávateľ a potom zaplatím ročne tú daň), ako nahlásim? Ako požiadať o zmenu? Ďakujem vopred za informáciu.
Pozor, ak už Vám na základe príjmu zo živnosti za skončený rok (tj už ste podali daňové priznenia k dani z príjmov) vychádza, že odvody do Sociálnej poisťovne platiť musíte, takýtmto jednoduchým znížením sumy sa nič nemení. Ak je živnosť aktívna, odvody do Sociálnej poisťovne platíte - bez ohľadu na to, že sa inou formou platia z iného príjmu (zamestnanie). Rovnako nejaké odvody zaplatíte z príjmu živnostníka aj do zdravotnej poisťovne - hoci možno trochu menej, ako som to písal v článku.
Dobrý deň, mám pozastavenú živnosť od roku 2021, kedy som daňové priznanie podala elektronicky. Za rok 2022 som požiadala zamestnávateľa o podanie v listinnej podobe. Prišla mi výzva o doloženi vyhlásenia o príjme. Daňové priznanie som mať typ B? Ďakujem
Asi ste to už vyriešili: ak ste v r. 2022 nemali žiadne príjmy ako SZČO, môže byť A aj B.
Dobrý deň, už dlhšie sa snažím nájsť odpoveď na moju otázku, no neúspešne, preto sa obraciam na Vás. Nie som si istý ako platiť dane, pokiaľ mám tpp v Rakúsku (platím tam aj odvody) a mal by som živnosť na Slovensku. Podľa toho, čo som sa dočítal, ak by som mal tpp aj živnosť na SK, tak by som musel platiť odvody z oboch činností, avšak podľa európskych zákonov, nemusím platiť odvody v 2 členských štátoch súčasne. Ak teda beriem do úvahy európske zákony, mal by som platiť odvody iba v Rakúsku a na sk živnosť by som mal byť od nich oslobodený a zaplatiť iba prípadnú daň zo zisku . Tu my ešte vzniká otázka, ako je to s optimalizáciou dane v takomto prípade. Vopred ďakujem za odpoveď.
Platí pravidlo, že odvody platíte iba raz a vo Vašom prípade v krajine, v ktorej ste zamestnaný a teda zo zamestnania.
Dobrý deň, rád by som sa spýtal. Som zamestnaný na TPP. Tento rok som si svojím hobby začal zarábať, ide o stovku-dve mesačne, čiže ročne bude tento bočný príjem asi 1500 eur. Je nutné si kvôli takému príjmu zakladať živnosť? Ďakujem za odpoveď.
Otázka je to skôr na právnika. V princípe nejde o sumy, ale princíp: ak vykonávate sústavnú činnosť vo vlastnom mene, ide o podnikanie a musí byť pokryté buď živnostenským oprávnením prípadne iným.
Dobrý deň, od polky januára 2023 som zamestnana na tpp a súbežne mam otvorene szčo. Dnes mi však prišiel nedoplatok zo zdravotnej poisťovne (k daňovému vo februári som si pýtala doklad ze mam všetko výplatene a v poriadku) a nedoplatok je 121e. (je to preddavok za obdobie 02/2023. Viete mi prosím niekto vysvetliť, prečo to mam platiť každý mesiac? Ďakujem vopred.
Nie som si celkom istý, či hovoríte o nedoplatku za skončený rok 2022 alebo predsa len o preddavku. No pravidlá sme stručne popísali v článku: - aj ako živnostník popri zamestnaní platíte preddavky do ZP ako živnostník. Vypočítané ako základ dane z podnikania / 1,486 * 14% deleno počtom mesiacov podnikania v r. 2021 - a zároveň po skončení každého roka Vám zdravotná poisťovňa zo základu dane SZČO vypočíta celkový ročný odvod, od neho odpočíta zaplatené preddavky (ako SZČO) a prípadne vyrubí nedoplatok.
Dobry den, v roku 2022 som v Januari bol zamestnancom, od februara som cisto zivnostnikom. Planujem si poziadat o odlozenie danoveho priznania do juna. Mal by som podavat typ B, a je v tomto pripade mozne vobec o odlozenie poziadat? Vopred vdaka za info.
O odloženie nežiadate, ale ho oznamujete. A áno.
Dobrý deň, mám otázku minuli rok som mala založenu živost ktorú som ukončila (0€ príjem zo živnosti ) a po ukončený som začala pracovať na TPP ktorý typ daňoveho priznania mám podať, prípadne ako to riešiť. Za odpoveď ďakujem.
Podľa mňa typ A, ale nič sa nestane, ako podáte B.
Dobrý deň som dôchodca a prenajímam byt mal som v roku 2022 zisk 1700€ vzniká mi povinnosť podať daňové priznanie dakujem
Povinnosť podať DP závisí nie od zisku, ale od celkového príjmu z prenájmu. Ak bol - po odpočítaní oslobodených 500 EUR - vyšší ako 2289,63 EUR, tak DP podať musíte.
Dobrý deň. Som zamestnaná na TPP a mám zároveň otvorenú živnosť. Chcem ukončiť TPP a zároveň pozastaviť živnosť a nahlásiť sa na úrad práce. Dávka v nezamestnanosti sa mi bude rátať iba z TPP? Neovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti z TPP to, že som mala aj živnosť? Ďakujem.
Dávku v nezamestnanosti ovplyvňuje vymeriavací základ, z ktorého sa platili odvody do Sociálnej poisťovne pre prípad nezamestnanosti - tj výška mzdy z TPP + čiastočne aj príjem z podnikania (ak ste z podnikania platili odvody dobrovoľne aj pre prípad nezamestnanosti).
Dobrý deň, mám živnosť popri zamestnaní. Za živnosť som mal za rok 2022 nulový príjem a žiadne výdavky. Mám si v daňovom priznaní uplatniť skutočne preukázateľné výdavky alebo paušálne ? Za rok 2021 som mal daňovú stratu vo výške 25 eur. Môžem si túto sumu uplatniť v daňovom priznaní za rok 2022 ? Ďakujem za odpoveď.
Ak ste mali nulový príjem, tak si predsa neuplatňujete žiadne daňové výdavky a rovnako nie je od čoho odpočítať daňovú stratu.
Dobrý deň Som zamestnaný na tpp a v máji 2022 som si popri tpp založil živnosť, ktorú som zrušil k 31.12.2022. Teraz chcem podať daňové priznanie sám. Z podnikania som mal príjem 0€. Mam podať daňové priznanie typu A alebo B? Ďakujem za odpoveď.
Podávate B.
Dobrý deň, mam TPP a chcem si popri práci založiť živnosť, no plánujeme mať s manželom dieťa. Budem mať nárok na materskú a rodičovské ak budem mať aj živnosť? A čo v prípade PN počas tehotenstva? Ďakujem za odpoveď
Dávka "materské" zo sociálnej poisťovne závisí od splnenia podmienok pre túto dávku - tj doba poistenia aspoň 270 dní 2 roky pre nástupom na materské (napr. zo zamestnania) + samotná výška príjmu, z ktorého sa platili odvody. Samotná živnosť ju neoplyvňuje. Dávka "rodičovský príspevok" z UPSVAR je podmienená starostlivosťou o dieťa.
Dobrý deň, chcem sa opýtať. Založila som si minulý rok živnost ako hobby, vyrábam občasne šperky takže príjem bol minimálny. Avšak som zamestnaná aj v istej firme (nie na živnost). Vyplata mi chodila na súkromný účet. Moja otázka znie, či keď budem teraz prvý krat podávat daňové spolu, či sa rátajú aj príjmy zo zamestnania k živnosti alebo nie. Pokiaľ áno tak by potom vzniklo platenie socialnych odvodov len na základe pracovného pomeru? kedže živnost zarobila len 2000€ za rok. Ďakujem pekne.
Ide o 2 samostatné druhy príjmov (no uvádzate ich v jednom daňovom priznaní jednej fyzicke osoby). Ak sa pýtate na sociálne odvody, tam sa posudzuje len suma príjmov z podnikania - a pri ročných príjmoch 2 000 EUR povinnosť platiť SP nevzniká.
Som v podobnej situácii ako pani vyššie a zvažujem otvoriť si hobby živnosť popri zamestnaní. Neviem však aké náklady (ZP a SP) mi vzniknú ak by bol príjem nízky prípadne nulový (keďže začínam). Mám z toho obavy pretože som vo fáze vysokých vstupných investícií a ďalšie náklady (na živnosť) by boli neúnosné.
Práve preto sme napísali tento článok :) V princípe: niečo zaplatíte. Možno nejaké zdravotné poistenie (nižšie ako "čistý" živnostník), nejakú daň z príjmov, pri vyšších príjmoch pribudne neskôr aj sociálne poistenie.
Dobrý deň, chcel by som ísť z aktuálneho TPP na materskú a zároveň si otvoriť živnosť. A vlastne 28 tyzdnov by som si chcel na živnosti privyrábať , mohol by stým byť nejaký problém? Ak by to zamestnávateľ povolil mohol by som sa vrátiť po materskej naspäť na TPP a živnosť pozastavit alebo zrušiť? Ďakujem za radu
V princípe áno. Aspoň teda zatiaľ to možné je. Už len dohodnúť sa so zamestnávateľom :)
Chcem sa spýtať keď som popri zamestnaní ako szčo zarobil 4000€ za rok musím z toho platiť dane a odvody ? ďakujem
Určite áno. Nejaká daň vyjde a určite aj jednorazový zdravotný odvod (a následne od ďalšieho roka mesačneé preddavky). Odvody do Sociálnej poisťovne platiť z tohto príjmu (zatiaľ) nebudete.
09:43 Dobrý deň, som zamestnsnec TPP a zároveň szčo. Ostávam však na PN ako tehotná. Ale z TPP podpisujem ukončenie pomeru dohodou. Moja otázka znie či pri poberaní PN zo zamestnania môžem pracovať ako szco? dodržím vychádzky aj všetko ohľadom PN len či môžem fakturovať? živnosť som si založila apríl 2022 dakujem
Mne osobne vychádza, že snáď áno - liečebný režim je dodržaný, živnosť navyše dokonca nepodlieha sociálnym odvodom ani si z nej teda neuplatňujete dávky. Odpoveď s rezervou :)
Dobrý deň, rád by som sa informoval ako je vypočítaný príjem pre odvody do sociálnej poisťovne ? Je to čistý príjem z podnikania ? Príjmy - Výdaje ? Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.
Vymeriavací základ pre výpočet odvodov sú podnikateľské príjmy mínus daňové výdavky (paušálne či reálne) plus zaplatené odvody do SP i ZP delené 1,486. Ročný.
Dobrý deň, prosím Vás od 1.10.2022 pracujem na mandátnu zmluvu, čiže ako na živnosť a zistila som, že som tehotná. Viete mi prosím poradiť, či keby sa súbežne zamestnám aspoň na 90 dni tak by sa mi materská rátala z príjmu alebo či musím ukončiť mandátnu zmluvu. Pripadne keby skončím mandátnu zmluvu do 90 dní mohla by sa materská počítať ešte zo starého zamestnania? Že by som medzičasom išla na úrad práce? Ďakujem za radu.
Principiálne Vám príjem z nového zamestnania ovplyvní výšku materského. Pozor však na podmienku nemocenského poistenie 270 dní počas 2 rokov pred nástupom na poberanie materského, ukončenie živnosti a pod. Vzhľadom na to, že nemáme k dispozícii podrobnejšie údaje (príjmy, dátumy atd), doporučujeme si tému prejsť podrobnejšie s odborníkom.
Dobrý deň chcel by som sa spýtať som študent a zároveň mám otvorenú živnosť a ešte aj mám brigádu ak moje príjmy presiahnu sumu 7000€+ tak už mám povinnosť platiť socialku však ? A pokial zarobím 7000€+ a rozhodnem sa zrušiť živnosť musím doplatiť aj tak socialku ? Ďakujem
Za rok 2022 presnejšie 7 266 EUR. A počítajú sa sem len podnikateľské príjmy (živnosť). A aj to za kalendárny rok. Sociálku budete platiť až od júla/októbra 2023, no ak ju zrušíte skôr, za súčasných pravidiel nebudete doplácať nič spätne.
Založenie živnosti počas PN? Je možný istý čas (napr. 2 mesiace) súbeh založenej živnosti (bez príjmu) a poberania PN ? Ďakujem Vám za odpoveď
áno
Zdravím, chcel by som sa spýtať som zamestnaný a popri zamestnaní som si terás otvoril živnosť, som teda povinný platiť si zdravotnú keď mi ju platí zamestnávateľ? Po založení živnosti mi došiel papier -Oznámenie o spôsobe úhrady preddavkov na poistné na verejne zdravotné poistenie. Mám platiť minimalku? Vo pred ďakujem za odpoveď.
Tak, ako je to uvedené v článku: vyslovene nemusíte platiť preddavky, no nejakú zdravotnú po skončení roka doplatíte. Rovnako po vykonaní prvého ročného zúčtovania zdravotného poistenia Vám už poisťovňa určí aj mesačné preddavky.
Dobý deň, chcem si založiť živnosť popri zamestnaní, som zároveň inv.dochodca vie mi to nejak pomôcť pri živnosti?
Predovšetkým nemusíte platiť preddavky do zdravotnej poisťovne v minimálnej zákonnej výške (aspoň teda do vykonania ročného zúčtovania zdravotného poistenia za prvý rok podnikania) resp. odvody celkové do zdravotky môžu byť za určitých okolností nižšie ako odvody "čistého" živnostníka. Presne tak, ako píšem v článku
Dobry den, mam otázku týkající se souběhu zaměstnání (Sk) a SZCO (Cr). Daňové přiznání podavam z zivnosti v ČR, ale jelikoz TPP je v Sk tak odvody jsou mi účtováne na Slovensku. Loni jsem nedosáhla minimalky pro odvod, tak jsem nemusela platit zálohy ze zivnosti (zdravotní ani socialni). Letos za rok 2021 budu mít cca obrat 10000 eur, ale v zivnosti již nechci dal pokračovat. Dokdy musím zivnost přerušit/zrušit, abych se vyhla povinnosti platit socialni? Případně budu muset doplatit socialni? Dekuji moc za odpoved. Martina
S tým doplatením to v súčasnosti zatiaľ neplatí - a asi ani nebude, ročné zúčtovanie sociálneho poistenia v štádiu rušenia. Nuž povinnosť platiť odvody Vám vzniká od júla 2022, resp od októbra 2022 (ak si posuniete termín na podanie daň. priznania k dani z príjmov za 2021 na jún 2022)
Dobrý deň chcela by som sa opýtať som zamestnaná na tpp ale idem na operáciu a tým pádom budem PN plánujem si počas PN založiť živnosť je to možné aj na základe toho že budem na PN?
Nenapadá mi dôvod, prečo nie - to berte ako názor. Ohľadne PNky pre istotu komunikujte aj so zdravotnou poisťovňou. Hoci mesačné preddavky povinne - ako živnostník popri zamestnaní (o čom je tento článok) tak či tak neplatíe.
Dobrý deň, ak som zamestnancom ale planujem si otvoriť aj živnosť a zarobim (predpoklad 12tisic €), to znamena ze presiahnem v socialnej poistovni hranicu budem mat nedoplatok na socialnom poistení ak chcem zivnost prevadzkovat len cca 9mesiacov? Na zdravotnom poisteni mi vypocitaju nedoplatok na zaklade rocneho zuctovania, ktory doplatim to mi je jasne. Dakujem za odpoveď
Povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne v praxi prebieha na mesačnej báze a až "od" - tj od júla resp. októbra roka nasledujúceho po roku, v ktorom presiahnete hranicu. Spätne sa odvody neplatia ani nezúčtovávajú - bolo to síce v pláne a v príprave, ale aktuálne to vyzerá, že nič také sa diať nebude.
Dobrý deň, chcem sa opýtať keď som aj TTP a aj 5 rokov mam živnosť, ako je to potom s PN, mam nárok len na PN zo zamestnania? Alebo zo živnosti?
Z oboch (ak teda spĺňate nárok aj ako živnostník).
Dobrý deň, som TPP a zároveň aj SŽČO (platca odvodov do sociálnej poisťovne). Chcem sa spýtať či počas PN nemusím platiť odvody do socialnej poisťovne ktoré mi vyplývajú zo živnosti. Ďakujem
Nie, mesačné platby znížite alikvotne podľa počtu dní PN. Pre úplnú istotu si to odsúhlaste priamo s pobočkou SP (snáď telefonicky).
Dobrý deň prajem. Prosím Vás, mám nárok na podporu v nezamestnanosti po strate práce na TPP u zamestnávateľa a súčasne otvorenej živnosti popri zamestnaní? Ďakujem
Podľa zákona o službách v zamestnanosti nemôžte byť takto uchádzačom o zamestnanie.
Dobrý deň, ďakujem za článok. Mám živnosť 5 rokov a pred mesiacom som sa aj zamestnala na TPP. Ako dosiahnuť, aby som v súbehu SZČO a TPP platila čo najnižšie odvody ako SZČO? Mala by som oznámiť Sociálnej poisťovni, že som sa aj zamestnala? Pomôže mi to pri znížení odvodov? Vopred ďakujem za odpoveď.
Pri znížení odvodov do Sociálnej poisťovne nie. Pri znížení odvodov do zdravotnej poisťovne v konečnom dôsledku môže - hoci závisí od celkových ročných príjmov zo živnosti. Ak nechcete platiť preddavky, viete požiadať o ich platenie v dobrovoľnej výške (napr. 0 EUR) - keďže súbeh. Zdravotná poisťovňa po skončení roka vyhotoví ročné zúčtovanie, kde si vypočíta celkový ročný odvod za príjmy z podnikania a odpočíta prípadné zaplatené preddavky.
Dobrý deň. Pracujem na TPP a chcem z tohto zamestnania odísť na materskú. Pri prechode na materskú si chcem založiť živnosť a zvýšiť si tak prijem. Je možné takto pracovať? Na čo si mám dať pozor? Na aké odvody a či je to vôbec možné. Dakujem. S pozdravom Ján.
"Možné takto pracovať" je. Napadá mi akurát súhlas zamestnávateľa - resp. skutočnosť, či v niečom neporušíte prac. zmluvu (téma skôr pre právnika). Odvody pri súbehu s materským i TPP (ktoré v podstate beží) platíte presne ako je uvedené v článku.
Dobrý deň. Popri TPP si plánujem otvoriť živnosť na menšie privyrobenie. Pri živnosti keď nepresiahnem príjem 6798€ neplatim socialne poistenie. Ráta sa do toho príjem z TPP aj živnosti spolu, alebo len zvlášť živnosť. Ak len zo živnosti, tak pokiaľ neprekročím ročne stanovený príjem nebudem platit do sociálnej poisťovne aj v nasledujúce roky? Viem že tento príjem zo živnosti nepresiahnem ani po ďalšie roky.
Ak ho nepresiahnete počas viacerých rokov, tak do povinného platenia odvodov do SP nespadnete ani tieto viaceré roky - i keď každým rokom sa toto číslo mení, no spravidla zvyšuje. A počítajú sa doň len podnikateľské príjmy, tj zamestnanie nie.
Dobrý deň, som živnostník a plánujem ísť na materskú niekedy v januari-februari 2022. Moja otázka na vás je, či sa oplatí zamestnať popri živnosti, aby som mal vyššiu materskú. Poprípade prosím vás, koľko by som musel ako zamestnanec platiť odvody aby som mal maximálnu materskú. Do júna som mal soc. odvod 180€, od júla mám 340€. Rozhodujúce obdobie by malo pre mňa byť teda tento rok, ale neviem ako sa do toho ráta to zamestnanie keby bolo "popri". Ďakujem za odpoveď. (Snažil som sa zistiť na sociálnej, ale je to zúfalé, hovoril som zo 6 tetami, a nezistil nič) Ďakujem
Oplatiť sa to môže: akurát však odvody budete platiť nielen Vy (zrážkou zo mzdy), ale aj Váš zamestnávateľ. Ak sa na viac ako 90 dní zamestnáte na cca 2000+ EUR, odvody za zamestnanca i zamestnávateľa spolu budú cca 1 000 EUR. Aby boli podmienky zo zamestnania nadradené podmienkam zo živnosti, mala by byť živnosť v čase nástupu na materské neaktívna. Ide o pokročilý hack, preto ste na Sociálke neuspeli :)
Dobry den.Mam 6rokov zivnost a k tomu mam teraz od 1.2.2022 tpp.. dnes som nastupila na pn. Pojde mi pn z oboch zamestnani alebo len z tej zivnosti,kedze je tam dlksie platene nemocenske? Dakujem!
Z oboch, i keď sú tam limity (maximum) a SP Vám to pošle v jednej sume.
Dobrý deň, v prípade, že mám živnosť na Slovensku, a zároveň pracujem na TPP v ČR uplatňujú sa tie isté pravidlá? Alebo budem musieť platiť plnú minimálnu zdravot. a takisto aj sociálne odvody na SR, lebo som zamest. v ČR? Ďakujem
V tomto prípade platíte odvody iba raz, prioritne v krajine kde máte TPP - toľko hrubý úvod do témy. Čiže pravidlá sú iné, než tie spomenuté v článku.
Dobrý deň, 31.5. som ukončila prac.pomer u môjho zamestnávateľa, chcem sa zahlásiť na ÚP. Od 10/2017 mam založenú živnosť, ktorú som však do dnešného dňa "nevyužila" a teda - nič ako szčo som reálne nepodnikla, nemala príjmy,či výdavky. Je v tomto prípade ju nutné pozastaviť, ak som žiadateľom o dávku v nezamestnanosti, alebo tú živnosť môžem "nechať tak, ako je"? K DP každý rok zamestnávateľovi pripájam čestné prehlásenie. Ďakujem:)
V prípade aktívnej živnosti Vás na úrade práce ako uchádzača nezapíšu, čiže ideálne bude živnosť zrušiť - navyše ak ju tak či tak nepotrebujete. Veď si ju kedykoľvek neskôr viete založiť znova.
Dobrý deň, a čo by sa stalo, ak by sa po podaní výpovede v hlavnom zamestnaní (TPP) takáto živnosť nezrušila, ale iba pozastavila. Vznikol by v tomto prípade nárok na podporu v nezamestnanosti?
Radšej ju zrušte, je to jednoznačnejšie. Kedykoľvek ju viete obnoviť zas.
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci by som musela platit zdravotku a socialku v mojom pripade ak by som si otvorila zivnost. Som na rodicovskej dovolenke a popri tom na maly uvazok pracujem. Na odvodoch zdravotke zaplatim priemerne mesacne ja 15 + 40 zameatnavatel- cize spolu 55 e a na socialnom ja 40 a zamestnávateľ 94 e cize spolu 134 e. Rozmyslam, ze si otvorim zivnost na predavanie kopii mojich autorskych grafik na sashe- ale viem ze nic moc na tej zivnosti nezarobim. Tak max 1500 eur za rok. Tak by som sa chcela spytat, ci v mojom pripade pri takych malych prijmoch v subehu zivnost a praca na tpp budem musiet platit este aj zo zivnosti odvody. Leno ak ano, tak by sa mi s tym vobec neoplatilo zacinat. Na odvodoch by som dala viac ako zarobila. Dakujem.
Daň z príjmov nejakú zaplatíte (i keď malú), odvody do zdravotnej tiež (i keď rovnako v podstate symbolické, keďže ide o súbeh zamestnanie + živnosť), odvody do Sociálnej poisťovne pri takýchto príjmoch nie. Podrobnejšie v článku.
Požiadala som o starobný dôchodok, ktorý mi bol priznaný od 13.12.2020.- od r. 1998 podnikám popri zamestnaní ako FO -podnikateľ....pri podaní na dôchodok som nedokladovala podnikateľstvo, kt. samozrejme pokračuje aj naďalej. Ako zistím, či mám započítané tiež 23 rokov podnikania popri TPP, kedže samozrejme odvody išli duplicitné. ďakujem
Odporúčam si toto overiť priamo na Soc. poisťovni.
Dobrý deň, plánujem založiť živnosť a v súčasnosti mám 1x TPP a 2x dohodu o pracovnej činnosti. No od júla plánujem ísť na materskú dovolenku a po dovolenka sa už do TPP nevrátiť. Tento článok "živnosť + zamestnanie" sa vzťahuje aj na živnosť + materská resp. živnosť + dohody? Ďakujem.
Ak myslíte spôsob platenia či výpočtu odvodov do zdravotnej poisťovne tak áno, vzťahuje - stále ide o súbeh (živnosť+zamestnanie, živnosť+materská/rodičovská).
Dobrý deň chem sa spýtať , ak nastupim do zamestania ako živnostík a budem platit len zdravotnú , a predtým ako moje prijmi dovŕšia 6000e za rok živnost zruším budem muset zaplatit niejaké odvody?
Predtým nie a pri takýchto príjmoch podliehate iba zdravotným odvodom (daň z príjmov "nevychádza").
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: mam 2 rok živnosť popri zamestnaní. Musim platit mesačne preddavky do zdrav. Poisťovni ? Alebo stačí po daňovom priznaní pri zúčtovaní. Môj ročný príjem z podnikania nepresiahol 4000€
Neviem síce presne, o ktoré roky ide atď, no spočiatku preddavky platíte iba v dobrovoľnej výške (kľudne aj 0 EUR), no v prvom ročnom zúčtovaní Vám zdravotná poisťovňa určí preddavky platné od januára nasledujúceho roka.
Dobrý deň dcéra je SZČO už 3 roky od apríla má nastúpiť na TPP a živnosť chce zrušiť keby si ju ešte mesiac ponechala ak by jej to náhodou nevošli musela by platiť odvody do soc poisťovne?a je jej povinnosťou nahlásiť zamestnávateľovi že je na čiastočnom invalidnom dôchodku? ďakujem
Pokiaľ má povinnosť ich platiť, tak ich platí aj naďalej - v tomto súbeh so zamestnaním neovplyvní nič. A zamestnávateľovi to oznámte, čiastočný invalidný dôchodok ovplyvňuje zamestnanecké odvody.
12:52 Dobrý deň mám.otazocku mam.stalu prácu a živnosť popri zamestnaní musím platiť sociálne a zdravotne odvody ak mi ich platí môj zamestnávateľ? A moje príjmy zo živnosti neprekračuju ani 5tisic eur za rok? Ďakujem za odpoveď
V tomto prípade sociálne odvody nie. Zdravotné áno, vo forme jednorazového poistného po skončení roka z príjmov zo živnosti (viac v článku).
Dobrý chcem sa spýtať či si môžem uplatniť daň za rok 2020 vtedy som mal zmluvu a toho istého roku od 5.8.2020 mám živnosť podal som už daňové priznanie ale prišiel mi papier čo som bol zamestnaný na zmluvu a neviem či si môžem aj uplatniť keď som podal daňové priznanie zo zivnosti
V jednom jedinom daňovom priznaní k dani z príjmov za rok 2020 ste povinný uviesť všetky svoje (zdaniteľné) príjmy ako fyzickej osoby - zamestnanie, živnosť, iné príjmy. Tj ak ste tam celoročné príjmy (a odvody atd) zo zamestnania neuviedli, tam doporučujem opraviť (skrze opravné daňové priznanie).
Dobrý deň, mala by som otázku, či môže SZČO fakturovať za služby do zahraničia počas PN? Ďakujem za odpoveď
Fakturovať snáď áno, no činnosť počas "práceneschopnosti" vykonávať nedáva zmysel.
Dobrý deň, prosím vás, ako je to v tomto prípade: som už veľa rokov SZČO, od marca začnem pracovať na TPP, ale do apríla by som si ešte chcela ponechať otvorenú živnosť, od apríla ju prerušiť a časom úplne ukončiť. Odrazí sa to nejako zásadne na odvodoch/ nejakom zúčtovaní? Okrem toho, že za mesiac marec zaplatím sociálne odvody ešte aj ako živnostník. Ďakujem pekne.
Z príjmov živnostníka za 1-4/2021 Vám zdravotná poisťovňa vypočíta odvody a odpočíta od nich preddavky, iný vplyv by tam byť nemal.
Dobrý deň. Ďakujem za článok! Prosím Vás rada by som sa spýtala: V roku 2020 som popri zamestnaní na skrátený úvazok zároveň mala otvorenú živnosť. Chcela by som si podať odklad daňového priznania. Je to prosím možné? A ďalšiu otázku mám ohľadom samotného daňového priznania. Zamestnávateľ už zamňa odvody platil, a teda do daňového mám uviesť aj “čistý” príjem z výplatných pások prosím?
Oznámenie o odložení termínu na podanie priznanie možné je - minimálne do 30.6.2021. Ak nám teda legislatívu opäť nepomenia, ako v r. 2020. Do priznania uvádzate hrubý aj čistý príjem (ako aj zamestnanecké odvody, zrazenú daň a pod.) a to z potvrdenia o zdaniteľnom príjme, ktorý Vám zašle zamestnávateľ.
Dobrý deň, mam otazku, v situácii keď pracujem na živnosť a začala by som popri tom pracovať na skrátený úväzok 4hod/denne - ako je to s odvodmi? Na živnosť je možnosť ročne zarobiť cca okolo 5500-6000 eur. Ďakujem.
Vo Vašom prípade ideálne :) Sociálne odvody pri takejto sume platiť nebudete, zdravotné odvody Vám za prvý rok vypočíta zdravotná poisťovňa v podstate nižšie ako pri "čistom" živnostníkovi. A aj preddavky budete mať nižšie a to až (ak dobre rozumiem, začínate živnosť v 2021) januára 2023, dovtedy ich platiť nemusíte.
Dobrý deň , keď platím odvody ako živnostník aj zamestnanec , ako sa rátajú odpracované roky ??? Keďže platí Dvojmo
Výpočet starobného dôchodku - ak sa pýtate naň - je trochu zložitejší. No principiálne si myslím, že roky sa nerátajú dvojmo do počtu rokov, ktorý ovplyvňuje nárok na samotný dôchodok. Druhá vec je jeho výška: tú naozaj ovplyvňuje počet aj suma vymeriavacích základov, z ktorých ste platili odvody (tj zamestnanie aj živnosť).
Dobry den prajem,od 11.1.2020 nastupujem na TPP,doteraz som bol szco...a cez koronu doma s detmi na pomoci od statu.Otazka:mozem si nehat otvorenu zivnost v pripade ak ta praca nevyjde a zostanem doma?...aby som potom pripade nezostal bez prijmu(ak by som zivnost zavrel)...aspon na ten januar,po zabehnuti by som zastavil zivnost a bol na TPP.dakujem za radu
Živnosť si môžete nechať aj "otvorenú", tj bežiacu, akurát sa na Vás vzťahuje povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne (ak ich teda platíte). No viete ju aj zrušiť a o pár dní znova založiť, prípadne prerušiť - viac tuto https://www.superfaktura.sk/blog/pozastavenie-zivnosti-pocas-pandemie/
Dobrý deň, Rád by som si prosím nechal potvrdiť, ako to teda, ak chcem začať pracovať na živnosť, aj popri TPP. Asi predpokladám, že budem aj zdravotné a sociálne odvody platiť dvakrát, bez ohľadu na to, či na živnosť mám príjem alebo nemám. Keďže živnosť je v tomto riskantná záležitosť, lebo nie je isté, či bude ten príjem ďalší mesiac. Chcem si to prejsť dôkladne. zo zamestnania sa nechystám odísť, len chcem si navýšiť svoj príjem, keďže časové možnosti mi to v bežnom zamestnaní umožňuje. Ďakujem
Dobrý deň, ako sa pri živnosti "popri" zamestnaní odvody do poisťovní platia / neplatia, uvádza autor priamo v článku. A teda odvody do zdravotnej poisťovne živnostník "popri" zamestnaní platí v dobrovoľnej výške, t.j. aj nulovej. Ono Vám to všetko potom zdravotná poisťovňa dopočíta v ročnom zúčtovaní, ak by ste príjem na živnosť mali a vyčísli už aj preddavky. Vznik sociálneho poistenia Vám SP posúdi k 1.7. (alebo 1.10.) podľa daňového priznania z predchádzajúceho roku. Ešte možno jedna pripomienka - ak by ste v rámci živnosti vykonávali popri zamestnaní zárobkovú činnosť, ktorá má voči zamestnávateľovi konkurenčný charakter, podľa zákonníka práce (§ 83), je naň potrebný písomný súhlas zamestnávateľa (ak nejde o výkon "vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti", vtedy nemusí).
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Mala som TPP ale v skúšobnej dobe som išla na PN, ktorá mi stále trvá, ale zamestnávateľ mi dal výpoveď. Teraz mám možnosť privýrobku ale ako SZČO. Musím si založiť živnosť. Je to možné aj počas trvania PN a ako je to potom s odvodmi do zdravotnej poisťovne? Moc ďakujem za odpoveď.
Z otázky mi nie je celkom jasné, či pracovný pomer ešte trvá alebo nie - ak išlo o ukončenie počas skúšobnej doby, tak pravdepodobne nejde o výpoveď s výpovednou dobou, ale o ukončenie "hneď". No tak či tak podľa mňa živnosť si viete založiť aj počas trvania pracovného pomeru, aj po jeho skončení. Na zdravotnú poisťovňu Vás pri založení živnosti nahlási jednotné kontaktné miesto resp. firma, zakladajúca živnosť. Pre istotu si ju viete obehnúť aj sama - napr. skrze elektronickú pobočku. Mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne "čistého" živnostníka sú v minimálnej mesačnej výške 70,91 EUR, pričom počas PN sa neplatia. Či to však už platí aj pri začatí živnosti počas PN, odporúčam pre istotu overiť.
Dobrý deň. Podnikal som asi 10 rokov popri zamestnaní. Započítajú sa mi odvody do SP z podnikania pre výpočet dôchodku?
Áno.
Dobrý deň, mám možnosť pracovať ako adkinistrativna pracovníčka na pracovnu zmluvu kombinovanu zo živnosťou. S tým že na zmluvu zarobim v čistom 500e a na živnosť 150. Chcem si platiť minimálne zdravotné odvody. Od sociálnej budem prvý rok oslobodena a asi aj potom keď že to nepresiahnem. Bude ale za mna platiť niečo do socialnej zamestnávateľ? Aby sa mi to rátalo na nemocenske a dochodkove. Dakujem
Bude, a to z vymeriavacieho základu rovného hrubej mzde v danom zamestnaní. Nemocenské a dôchodkové, áno.
Ďakujem:)
Dobrý deň. 10 rokov pracujem na živnosť. Od 1.9. Začnem pracovať TPP v inej oblasti ako živnosť. Živnosť zatiaľ zrušiť nechcem. Odvody som doteraz platila minimálne. Mám ich platiť naďalej? Je potrebné niečo oznamovať SP alebo ZP? Vďaka za odpoveď.
Ako píšeme v článku: odvody do zdravotnej poisťovne živnostník "popri" zamestnaní platí v dobrovoľnej výške, tj aj nulovej. Odporúčam overiť zmenu platiteľa (tj začiatok živnosti) na ZP a overiť si aj výšku platby. Sociálnych odvodov sa nová situácia netýka, tj platíte ich zo živnosti ako po starom plus aj z príjmov v zamestnaní.
Dobrý deň chcem sa opýtať som zamestnaný momentálne pn mam ponuku práce na doma ale je to na živnosť bol by stim problém mám problém s chrbticou a toto je skladanie pier doma môžem si založiť živnosť a popri PNke robit na živnosť.
Popri zamestnaní si živnosť samozrejme založiť môžete, no principiálne by s tým mal súhlasiť zamestnávateľ, resp. by ste nemali konať v rozpore s aktuálnou pracovnou zmluvou - teda odporúčam si ju pozrieť a porozprávať sa so šéfom.
Zdravím, chcem sa s Vami poradiť, onedlho končím VŠ a rád by som nastúpil do firmy ako Stavbyvedúci na TPP s tým, že by som chcel popri zamestnaniu rozbehnúť vlastné podnikanie v stavebníctve (zabezpečiť si vlastnú pracovnú silu). Bolo by podľa Vás možné ak by som v danej stavebnej firme pracoval na TPP a zároveň jej poskytoval svoje služby vo forme poddodávok ako živnostník? Neviem či je niečo také možné z právneho hľadiska a ak áno, či proti tomu daná firma (je jedna z najväčších v EU) nemôže mať nejaké výhrady. Ďakujem.
Otázka je skôr na právnika. Predovšetkým je ideálne dohodnúť sa s danou firmou, aby o situácii vedela a súhlasila. Okrem iného závislá práca stavbyvedúceho a dodávka služieb živnostníka sú 2 rozdielne právne vzťahy - a ak obsah právneho úkonu zodpovedá forme, tak podľa mňa nemá čo byť problém.
Dobry den, idem si založiť živnosť popri štúdiu. Záleží na tom, ci si ju založím este teraz pred ukončením bakalárskeho štúdia alebo môžem aj v letných mesiacoch? Pokračujem aj na magisterské štúdium, lenze na inej škole a vzhľadom na posunuté termíny kvoli pandémii dostanem potvrdenie o prijatí na štúdium az v septembri. Je teda aj v júli/auguste možné zalozit si zivnost popri štúdiu? Budem mat vtedy ešte stále status študenta? Kde vsade bude potrebné zaniest potvrdenie o štúdiu? Len do zdravotnej poisťovne kvôli odpusteniu mesacnych preddavkov? Ďakujem pekne.
Pekný deň, ak si chcete nechať založenie živnosti popri štúdiu na leto, je to v poriadku. Teraz končíte prvý stupeň (Bc.) a pokračujete ďalej v štúdiu na druhom stupni. Ak ste ešte nedovŕšili vek 26 rokov, tak počas prázdnin za vás bude platiť zdravotné poistenie štát. Nakoľko však zápis na druhý stupeň prebehne až v septembri, predpokladám, že skôr pre zdravotnú poisťovňu potvrdenie o statuse študenta nebudete vedieť priniesť (prípadne sa informujte telefonicky, emailom alebo osobne priamo vo svojej zdravotnej poisťovni, či toto potvrdenie vyžaduje a dokedy). Do Sociálnej poisťovne sa ohlasovať nie je potrebné.
zdravim. chcela by som sa spytat, ako sa to riesi, ked ma clovek slovensku zivnost, pracoval s nou v zahranici...momentalne je situacia v suvislosti s pandemiou zmenena a dotycny zacal pracovat v inej firme ale uz na zahranicnu pracovnu zmluvu ..zivnost rusit nechce, ale dvojmo odvody tiez by nemal platit, kedze za neho bude uhradzat zahranicny zamestnavatel.. ako by mal postupovat? je vyhodnejsie zrusit alebo pozastavit zivnost? tento mesiac uz za neho zaplati odvody zahr. zamestnavatel, dotycny uz nesmie platit odvody na slovensku za mesiac maj? nevieme ako sa v tom orientovat. dakujem.
Dobrý deň, ak osoba vykonáva činnosť v štáte EÚ (zamestnanec) a zároveň naďalej aj ako SZČO na Slovensku, nech požiada Sociálnu poisťovňu o určenie uplatniteľnej legislatívy. Spraví tak pomocou formulára "Žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy osoby, ktorá zvyčajne vykonáva činnosť ako zamestnaná osoba a činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba v odlišných členských štátoch EÚ". K tejto žiadosti potom priloží ešte podklady, ktoré sú vypísané na konci tohto formulára. Formulár je možné stiahnuť priamo na stránke Sociálnej poisťovne (aktuálne ho nájdete pod číslom 65): https://www.socpoist.sk/2141-menu/55440s
Dobrý deň zaujíma ma téma živnosť popri práci ... som občan so ZŤP, zamestnaná v Zš (asistentka učiteľa ) ..rada by som si popri práci ( v poobedňajších hodinách, cez víkendy ) vybavila živnosť a podnikala v oblsti poskytovania služieb ( krása... ) Je to možné bez problémov vybaviť? ĎAKUJEM
Dobrý deň, dnes už cez internet nájdete niekoľko služieb/spoločností, ktoré sa zameriavajú na založenie živnosti a vybavenie živnosti vyriešia za Vás.
Mam zivnost popri zamestnani. Zo zivnosti mam stratu. Mozem tuto stratu odpocitat z prijmu v zamestnani?
Nie.
Dobrý deň, som povinná podať daňové priznanie za rok 2019, ak som si v roku 2019 založila živnosť a moje celkové "hrubé" príjmy zo živnosti dosiahli výšku 1020 €, ale popri tom som zamestnaná na TPP a tam som ročne zarobila cca 8 400€ ? Ďakujem
Áno, celkové ročné zdaniteľné príjmy sú totiž vyššie 1968,68 EUR.
Zdravím. Ak fyzická osoba pracovala na TPP od januára do marca a potom sa uvolnila, založila živnosť a začala podnikať - či je to "Živnostník „popri zamestnaní“? Či môže ona neplatiť do konca roka minimálnu výšku preddavkov na zdravotne poistenie a čakať na ročne zúčtovanie po podaní Daňového priznania z dane z príjmov?
Nie, podľa mňa ide v danom čase o "čistého" živnostníka - čiže s povinnosťou platiť mesačné preddavky. Btw, aj živnostník "popri" v podstate platí preddavky, len má možnosť ich platiť v dobrovoľnej (a teda aj nulovej výške). V niektorých situáciách je lepšie preddavky platiť.
dobrý deň, som zamestnaná na TPP ale len na polovičný uväzok, a momentálne mám už druhý rok založenú živnosť a teda "podnikám" v ďalšej oblasti a ešte som aj študent VŠ dennou formu ....ročne zarobím zo živnosti cca 4500€ a aj zo zamestnania cca 4500€ .... chcela by som sa opýtať ... mám už povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne keď som len zo živnoti neresiahla ročný príjem nad 5000€ ? ale živnosť + práca dokopy už pesiahla sumu tých 5000€ .... ďakujem
Príjem zo zamestnania podlieha do veľkej miery samostatným pravidlám a samostatnému režimu, príjmy zo živnosti zas tiež svojim pravidlám. Pri príjmoch zo zamestnania platíte odvody z každého príjmu (presnejšie Vy aj Váš zamestnávateľ a celú sumu odvádza Váš zamestnávateľ), v prípade živnosti sa sleduje hranica príjmu (príjmu, nie rozdielu príjmov a výdavkov) a tá je pre rok 2019 6 078 EUR. Ak teda Vaše celkové "hrubé" príjmy zo živnosti za rok 2019 sú v sume 4 500 EUR, budúci rok sa nemusíte registrovať v Sociálnej poisťovni a ani platiť povinné odvody plynúce zo živnosti. Najbližšie budete testovať resp. hodnotiť rok 2020 a to v júli 2021.
Musí mi dať zamestnávateľ svoj súhlas k podnikaniu ak má náplň mojej práce konkurenčný charakter?
Podľa Zákonníka práce musí, aspoň oficiálne. Ak nejde o výkon "vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti", vtedy nemusí.
Dobrý deň, pracujem ako SZČO v oblasti prekladateľských služieb. Naskytla sa mi príležitosť pracovať na TPP pre poľskú spoločnosť na diaľku, teda z domu. Živnosť si ale zrušiť neplánujem. Pri podávaní daňového priznania však musím (zrejme) uviesť aj príjmy nadobudnuté vďaka práci v poľskej firme. Ako je to v prípade zdaňovania takéhoto príjmu? Bude sa mi zdaňovať len príjem zo živnosti alebo aj príjem zo závislej činnosti v Poľsku? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Lovásová
V slovenskom daňovom priznaní musíte priznať aj zdaniť obe príjmy. Teda predpokladám, že ste slovenský daňový rezident. V konečnom dôsledku príjem z poľského zamestnania - ako bol zdanený - viete dodatočne nezdaniť: ako metódu na zamedzenie dvojitého zdanenia si vyberiete metódu vyňatia. Akurát ten príjem tam musíte uviesť.
Dobrý deň, chcem sa opýtať či si môžem otvoriť živnosť a popri tom byť zamestnaná vo verejnej správe v školstve. Mám informácie, že v tomto prípade sú nejaké obmedzenia. Tak či je to naozaj tak . Ďakujem
Túto otázku Vám skôr zodpovedia predpisy platnú pre verejnú správu - resp. niekto z vašich nadriadených či kolegov, kto ich ovláda, keďže s nimi i v rámci nich denne existuje.
Som SZCO popri zamestnani od 2017.Na koho sa konkretne obratit,aby som neplatil vysoke odvody do ZP ?Teraz platim 2x,aj ako SZCO aj ako zamestnanec....
Jedinou výhodou ohľadne zdravotného poistenia pri kombinácii SZČO+zamestnanec je to, že do určitej výšky príjmu platíte celkové ročné zdravotné poistenie nižšie ako "čistá" SZČO. Ak napr. viete, že mesačné preddavky, ktoré platíte teraz, sú nižšie ako celkové ročné odvody do zdravotnej poisťovne, viete zdravotnú poisťovňu požiadať o ich zníženie.
Dobry den, rada by som si nechala vysvetlit ako je to s platenim zdrav. odvodov, ked by som si zalozila szčo popri zamestnani. V clanku vyssie sa pise: "ak je vypočítané poistné nižšie, ako zákonné minimum, platia iba poistné vypočítané podľa skutočne dosiahnutých príjmov." Vedela by som dostat nejaky navod, ako sa vypocita to poistne podla skutocnych prijmov, prosim? Lebo realne nemam ponatia, ako mam zistit, na aku velku sumu sa potom pripravit alebo si odkladat uz ten prvy rok, kedy este do zdrav. poistovne nic neplatim. Dakujem:)
Základný výpočet sumy ročného zdravotného odvodu do zdravotnej poisťovne je základ dane (tj príjmy z podnikania mínus výdavky - reálne alebo paušálne) : 1,486 x 14%. Samozrejme treba zohľadniť aj prípadné maximá. Následné mesačné preddavky platené od najskoršieho januára za prvý skončený rok (tj podľa výsledkov daňového priznania 2017 platíte preddavky od 1/2019) sa vypočítajú podobne, no táto suma sa vydelí ešte počtom mesiacov podnikania v r. 2017.
Na polícií chcem podať žiadosť o prechodný pobyt na účel zamestnania, ale teraz ja mám živnosť? Nebude problém, že mám živnosť.
Toto Vám nezodpoviem, skúste živnostenský úrad/odbor, čo oni na to.
Dobrý deň, treba sa odhlásiť zo sociálnej poisťovne ak nedosiahnem hranicu príjmu zo živnosti na povinnosť platiť odvody /5472 EUR/ . ? Ak je povinnosť sa odhlásiť, kedy sa treba potom naspäť prihlásiť, ak napr, 2 roky po sebe nedosiahnem túto hranicu stačí sa naspäť prihlásiť až po tých dvoch rokoch , alebo musím byť stále prihlásená počas celého trvania živnosti, alebo umeleckej činnosti.
Ak ste za minulý rok túto hranicu podliezli, Sociálna poisťovňa by Vás mala sama odregistrovať. Zaregistruje Vás opäť, keď za ukončený rok bude Váš príjem z podnikania (tj § 6 ods. 1 a 2) vyšší ako hranica pre príslušný rok.
Dobrý deň, viete mi povedať, či výhody platenia odvodov do ZP sa ma budú týkať aj vtedy, keď pracujem na zmluvu v zahraničí (ČR) a založím si živnosť v SR. Ďakujem
Ak budete stále podliehať slovenskej legislatíve týkajúcej sa odvodov (tj odvody sa platia v SR), tak podľa mňa áno. No ak podliehate pri výpočte odvodov pravidlám inej krajiny, tak to závisí od nich.
Dobry den, co sa tyka odpocitavnia vydavkov/nakladov pocas zivnosti popri zamestnani, ak by som vyuzival pausalne vydavky napr. na auto, ako by sa na to pozerali danovnici? Ak sa nemylim, v pripade vyuzivania pausalnych vydavkov netreba dokazovat ako zivnostnik vyuziva napr. auto, tak by som nemusel dokazovat ci stiham popri zamestnani vyuzivat auto na 80% na zivnost? Vdaka
Režim 80% hovorí o tom, že živnostník používa auto aj na firemné/podnikateľské účely a rovnako aj na súkromné účely - ak ho použije, nemusí evidovať jazdy a teda má jednoduchší život.
Dobrý deň, ja som v tejto veci úplný nováčik avšak mám otázku ohľadne toho čo tu práve preberáte. Som zamestnaný na TPP a taktiež chcem začať podnikať ako živnostník v oblasti nehnuteľností. Auto budem využívať dosť často a zaujíma ma či si možem dávať do nákladov PHM a hlavne v akom množstve nakoľko ho využívam aj súkromne...v akých prípadoch treba viesť knihu jázd poprípade kedy netreba ? Taktiež by to malo byť aj s mobilným telefónom + aj paušálom nakoľko ten budem použivať na pracovné účely avšak aj na súkromne. V tomto prípade by to ako bolo ? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Odporúčam predovšetkým tieto 2 články: https://www.superfaktura.sk/blog/auto-v-podnikani-firemne-auto/ a https://www.superfaktura.sk/blog/auto-v-podnikani-sukromne-auto/. Telefón: ten je tiež možné vykazovať v režime 80%, tj do nákladov pôjde iba 80% z ceny telefóna a mesačných poplatkov.
Dobrý deň, určuje nejaký predpis, ustanovenie, či dáka norma, že do akej maximálnej výšky mesačných uväzkov môže človek pracovať? Keby napr. jeden človek bol zamestnaný u dvoch rôznych zamestnávateľov, u oboch na "plný úväzok". Obidvaja zamestnávatelia by platili príslušné sociálne i zdravotné odvody, preddávky na daň... Ktorá inštitúcia by to napadla? Je situácia takejto "dupľovanej práce" u nás možná?... alebo kde je hranica možných úväzkov? :-)
Ja o takom neviem, no je to skôr otázka na právnika.
Ako by to bolo opačne, keď sa zamestná živnostník, ktorý platí minimálne odvody?
V podstate rovnako. Od "kombinovaného" mesiaca si môže stanoviť, resp. mu poisťovňa stanoví mesačný preddavok. V konečnom dôsledku sa mu ročné odvody vypočítajú naraz po skončení takéhoto "kombinovaného" roka.
Dobrý deň. Od 1.1.2018 začnem podnikať na živnosť a takisto pracovať ako zamestnanec. Chápem to prosím správne, že sociálne odvody začnem platiť až od júla 2019, a to len v prípade, ak moje príjmy z podnikania dosiahnu po daňovom priznaní v marci 2019 (za rok 2018) určitú hranicu? ALEBO Bez ohľadu na výšku príjmu po daňovom priznaní v marci 2019 (za rok 2018) budem musieť začať platiť v júli 2019 sociálne odvody - zálohy, ktoré mi prípadne budú vrátené (ako preplatok?), ak nedosiahnem určitú hranicu príjmu po daňovom priznaní v marci 2020 (za rok 2019)? Ďakujem pekne.
Prvá odpoveď je správna :)
podnikám popri zamestnaní a minulý rok ma zavolali na sociálnu, že mám zlé daňové, prerátala to, urobila úpravy a som cvakla vyše 800€, zrátala príjmy spolu,nechápala som, prečo mám platiť daň z peňazí,ktoré už boli zdanené
nuž to nechápeme ani my, keďže do Vašich čísel nevidíme :) Možno ste mali len nesprávne vyplnené daňové priznanie či napr. zle uvedené výdavky alebo základ dane. V každom prípade sa sociálne odvody platia pri príjmoch z podnikania ročne vyšších ako cca 5 300-5 500 EUR.
Zdravim, mal by som dotaz ohladne vypocitania zakladu dane pokial som zivnostnik popri zamestnani. Ako sa to konkretne pocita ? Zrata sa hruby prijem zo zamestnania a prijem zo zivnosti a z toho alebo ako presne ?
V daňovom priznaní sa to v podstate zráta, presnejšie uvedie spolu. Ale v rozdielnych oddieloch a teda zdaní podľa rozdielnych pravidiel. Odporúčame nechať spracovanie daňového priznania na profíka.
Dobry den. Ak bola cloveku odpocitana nezdanitelna cast prijmov v zamestnani len za 9 mesiacov, znamena to ze cast za tie 3 meisace si moze odpocitat z prijmu zo zivnosti? Ak by ziaden prijme zo zivnosti nemal, bude mu ta nezdanitelna polozka /resp. predplatena dan v zamestnani) vratena? Dakujem
Nezdaniteľná časť sa neupravuje o počet mesiacov, uplatňuje sa celá v jednom kuse naraz a raz ročne v daňovom priznaní (ak na ňu samozrejme je nárok). A pri jej celoročnom uplatnení týmto spôsobom môže nastať situácia, že zamestnávateľ v priebehu roka zamestnancovi zrážal a odvádzal preddavky na daň, no podaním daňového priznania ich zamestnanec získa späť.
Ano podnikam popri zamestnani a hlavne kvoli nizsim odvodom do zdravotnej poistovne je to vyhodne. Ale mam otazku k prijmom SZCO. V auguste 2016 mi bol vrateny preplatok zdravotneho poistenia za rok 2015. Pocita sa to za prijem v roku 2016 alebo nie? Logika mi hovori, ze toto by sa za prijem nemalo povazovat, ale skutocne som od nikoho este nedostal jasnu odpoved.
Príjmom to je, no najmä zdaneným - zdravotná poisťovňa z väčšiny preplatkov zrazí daň a teda neuvádza sa to v daňovom priznaní. Keby však nebol zdanený, treba ho rátať medzi príjmy, resp. zníženie nákladov. Zdravotné odvody zaplatené sú totiž nákladom a keď niečo zdravotná poisťovňa vráti, tak to náklady zníži (resp. zvýši príjmy).
Ano to viem, ze je to zdanene a preto mi logicky z toho vyplyva, ze pri sucte prijmov potrebnych pre danove priznanie, tento prijem nemusim zapocitavat, je tak?
Áno, ak teda podľa dokladu bola zrazená daň, tak to zdanené je a netreba to nikam uvádzať.
Dobre, dakujem, potom by to malo byt v poriadku a vybavene.

Pridať komentár