Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Živnosť popri zamestnaní: aké sú rozdiely či výhody?

Živnosť popri zamestnaní: aké sú rozdiely či výhody?

Článok bol pôvodne uverejnený v decembri 2016. Vzhľadom na to, že téma je stále aktuálna, urobili sme jeho aktualizáciu.

Živnosť – resp. samostatná zárobková činnosť – ako taká je zaujímavým a dnes moderným spôsobom zarábania príjmov (či dokonca optimalizácie daní). Živnostník si daň zníži vďaka výhodným paušálnym výdavkom, nejakú dobu nemusí platiť odvody do Sociálnej poisťovne, väčšinou nemusí viesť účtovníctvo a vyprodukuje menej agendy ako štandardný zamestnanec. O niečo zaujímavejšia je aj kombinácia zamestnanec a živnostník „popri zamestnaní“. Prejdime si základné výhody či rozdiely.

„Čistý“ živnostník:

 • začína platiť odvody do zdravotnej poisťovne hneď od prvého mesiaca podnikania (preddavky) – a to aspoň základné minimum (od januára 2020 ide o 70,91 EUR).
 • po uzavretí roka mu zdravotná poisťovňa ešte raz prepočíta jeho príjmy, vypočíta celkové ročné odvody a prípadne vyrubí aj rozdiel medzi už zaplatenými preddavkami a touto celkovou sumou. Celkové ročné odvody však nemôžu klesnúť pod zákonné minimum – a tým je pre rok 2020 suma 850,92 EUR. Túto sumu musí živnostník zaplatiť, aj keď zarobí málo alebo nič.
 • povinnosť platiť sociálne odvody závisí od výšky príjmov – ak jeho podnikateľské aktívne príjmy za rok 2020 presiahnu hranicu 6 552 EUR, začína platiť odvody od júla/októbra 2021, inak nie. Takto sa príjem testuje každý rok a ak ho podlezie, odvody do Sociálnej poisťovne neplatí. V opačnom prípade mu Sociálna poisťovňa odvody vypočíta podľa posledného uzavretého daňového priznania (resp. základu dane). Ani v tomto prípade nesmú byť nižšie ako zákonné minimum (pre rok 2020 ide o 167,89 EUR)
 • môže si od svojich príjmov odpočítať paušálne, alebo samozrejme reálne výdavky/náklady.
 • môže si základ dane znížiť o nezdaniteľné časti na seba, manželku či dôchodkové sporenie – nezdaniteľné časti však majú svoje obmedzenia: od určitého základu dane sa postupne znižujú, nezdaniteľná časť na manželku je závislá aj od mesiacov, počas ktorých sa manželka stará o dieťa resp. je nezamestnaná a hlavne je ich možné odpočítať iba od aktívnych príjmov (teda nie od príjmov z prenájmu či príjmov za použitie diel autorov).
 • môžu si daň znížiť o daňový bonus na deti – rovnako iba v prípade aktívnych príjmov a ak celoročný príjem zo živnosti dosahuje sumu aspoň 6-násobku minimálnej mzdy (za rok 2020 to teda bude 3 480 EUR).
 • musia podávať daňové priznanie k dani z príjmov typ B, ktoré vyhotovia vo vlastnej réžii.

Živnostník „popri zamestnaní“

 • preddavky do zdravotnej poisťovne pri začiatku podnikania neplatí – prípadne si ich môže platiť v dobrovoľnej výške, aby nemal prípadný vysoký nedoplatok.
 • po uzavretí roka mu zdravotná poisťovňa prepočíta jeho podnikateľské príjmy a  vypočíta celkové ročné odvody. Keďže neplatil preddavky, nedoplatok zaplatí jednorazovo. V porovnaní s čistými živnostníkmi majú živnostníci „popri“ zásadnú výhodu: ak je vypočítané poistné nižšie, ako zákonné minimum, platia iba poistné vypočítané podľa skutočne dosiahnutých príjmov. V praxi teda môže nastať prípad, že vypočítané poistné je 150 EUR, no živnostník „popri“ nemusí doplatiť do sumy 850,92 EUR.
 • po prvom roku podnikania mu zdravotná poisťovňa vyčísli už aj mesačné preddavky – no ani tie nemusia byť aspoň v zákonnej minimálnej výške (od januára 2020 ide o 70,91 EUR) ale vypočítané zo skutočných príjmov a teda v praxi často aj nižšie.
 • povinnosť platiť sociálne odvody: v tejto oblasti sa na živnostníka „popri“ vzťahuje všetko, čo na „čistého“ živnostníka. Rovnako sa sleduje príjem, rovnako začína (resp. nezačína) platiť mesačné poistné a rovnako sa platí aspoň zákonné minimum. Žiadne výhody, úľavy ani rozdiely. V praxi sa teda môže stať, že živnostník platí do Sociálnej poisťovne odvody aj zo zamestnania a rovnako aj z príjmu na živnosť.
 • rovnako si môže od svojich príjmov odpočítať paušálne alebo reálne výdavky/náklady.
 • môže si základ dane znížiť o nezdaniteľné časti na seba, manželku či dôchodkové sporenie – za rovnakých podmienok, ako „čistý“ živnostník. Je tu však jeden rozdiel: v zamestnaní mu vo väčšine prípadov na základe podpísaného vyhlásenia uplatňuje zamestnávateľ mesačnú časť celoročnej nezdaniteľnej mzdy na neho ako daňovníka a teda o túto sumu mu znižuje mesačnú zrazenú daň. Ak sa pri príjmoch zo zamestnania „vyčerpá“ celá suma tejto úľavy, od príjmov z podnikania už nebude čo odpočítať. V každom prípade sa všetky príjmy ešte raz zosumarizujú v daňovom priznaní a uplatnia sa ešte raz aj daňové úľavy (na konci roka sa uplatňuje napr. nezdaniteľná časť na manželku).
 • môžu si daň znížiť o daňový bonus na deti – no aj tu platí, že ak si živnostník uplatňuje daňový bonus na mesačnej báze v zamestnaní, „za“ príjmy z podnikania už druhý bonus nedostane.
 • musia podávať daňové priznanie k dani z príjmov typ B, v ktorom sumarizujú všetky svoje príjmy – t.j. aj príjem z podnikania a rovnako aj príjem zo zamestnania. V tomto prípade nemôžu svojho zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovanie dane, iba si vypýtajú potvrdenie o príjme v tomto zamestnaní, ktoré je povinnou prílohou daňového priznania.
Výhodou živnostníka „popri“ sú možné úľavy na zdravotných odvodoch a tak trochu aj fakt, že si svoje príjmy môže optimalizovať sám a nevidí mu do nich zamestnávateľ. Ale, samozrejme, medzi výhody podnikania patrí aj pocit zmysluplnosti zo samostatného dosahovania príjmov, sloboda či možnosť rozbehnúť si svoj vlastný biznis či značku postupne, bez nutnosti zabezpečiť celý svoj rodinný rozpočet iba príjmami z podnikania.

 

Ako ste na tom vy? Podnikáte popri zamestnaní? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch.

 

62 komentárov

Dobrý deň. Podnikal som asi 10 rokov popri zamestnaní. Započítajú sa mi odvody do SP z podnikania pre výpočet dôchodku?
Áno.
Dobrý deň, mám možnosť pracovať ako adkinistrativna pracovníčka na pracovnu zmluvu kombinovanu zo živnosťou. S tým že na zmluvu zarobim v čistom 500e a na živnosť 150. Chcem si platiť minimálne zdravotné odvody. Od sociálnej budem prvý rok oslobodena a asi aj potom keď že to nepresiahnem. Bude ale za mna platiť niečo do socialnej zamestnávateľ? Aby sa mi to rátalo na nemocenske a dochodkove. Dakujem
Bude, a to z vymeriavacieho základu rovného hrubej mzde v danom zamestnaní. Nemocenské a dôchodkové, áno.
Ďakujem:)
Dobrý deň. 10 rokov pracujem na živnosť. Od 1.9. Začnem pracovať TPP v inej oblasti ako živnosť. Živnosť zatiaľ zrušiť nechcem. Odvody som doteraz platila minimálne. Mám ich platiť naďalej? Je potrebné niečo oznamovať SP alebo ZP? Vďaka za odpoveď.
Ako píšeme v článku: odvody do zdravotnej poisťovne živnostník "popri" zamestnaní platí v dobrovoľnej výške, tj aj nulovej. Odporúčam overiť zmenu platiteľa (tj začiatok živnosti) na ZP a overiť si aj výšku platby. Sociálnych odvodov sa nová situácia netýka, tj platíte ich zo živnosti ako po starom plus aj z príjmov v zamestnaní.
Dobrý deň chcem sa opýtať som zamestnaný momentálne pn mam ponuku práce na doma ale je to na živnosť bol by stim problém mám problém s chrbticou a toto je skladanie pier doma môžem si založiť živnosť a popri PNke robit na živnosť.
Popri zamestnaní si živnosť samozrejme založiť môžete, no principiálne by s tým mal súhlasiť zamestnávateľ, resp. by ste nemali konať v rozpore s aktuálnou pracovnou zmluvou - teda odporúčam si ju pozrieť a porozprávať sa so šéfom.
Zdravím, chcem sa s Vami poradiť, onedlho končím VŠ a rád by som nastúpil do firmy ako Stavbyvedúci na TPP s tým, že by som chcel popri zamestnaniu rozbehnúť vlastné podnikanie v stavebníctve (zabezpečiť si vlastnú pracovnú silu). Bolo by podľa Vás možné ak by som v danej stavebnej firme pracoval na TPP a zároveň jej poskytoval svoje služby vo forme poddodávok ako živnostník? Neviem či je niečo také možné z právneho hľadiska a ak áno, či proti tomu daná firma (je jedna z najväčších v EU) nemôže mať nejaké výhrady. Ďakujem.
Otázka je skôr na právnika. Predovšetkým je ideálne dohodnúť sa s danou firmou, aby o situácii vedela a súhlasila. Okrem iného závislá práca stavbyvedúceho a dodávka služieb živnostníka sú 2 rozdielne právne vzťahy - a ak obsah právneho úkonu zodpovedá forme, tak podľa mňa nemá čo byť problém.
Dobry den, idem si založiť živnosť popri štúdiu. Záleží na tom, ci si ju založím este teraz pred ukončením bakalárskeho štúdia alebo môžem aj v letných mesiacoch? Pokračujem aj na magisterské štúdium, lenze na inej škole a vzhľadom na posunuté termíny kvoli pandémii dostanem potvrdenie o prijatí na štúdium az v septembri. Je teda aj v júli/auguste možné zalozit si zivnost popri štúdiu? Budem mat vtedy ešte stále status študenta? Kde vsade bude potrebné zaniest potvrdenie o štúdiu? Len do zdravotnej poisťovne kvôli odpusteniu mesacnych preddavkov? Ďakujem pekne.
Pekný deň, ak si chcete nechať založenie živnosti popri štúdiu na leto, je to v poriadku. Teraz končíte prvý stupeň (Bc.) a pokračujete ďalej v štúdiu na druhom stupni. Ak ste ešte nedovŕšili vek 26 rokov, tak počas prázdnin za vás bude platiť zdravotné poistenie štát. Nakoľko však zápis na druhý stupeň prebehne až v septembri, predpokladám, že skôr pre zdravotnú poisťovňu potvrdenie o statuse študenta nebudete vedieť priniesť (prípadne sa informujte telefonicky, emailom alebo osobne priamo vo svojej zdravotnej poisťovni, či toto potvrdenie vyžaduje a dokedy). Do Sociálnej poisťovne sa ohlasovať nie je potrebné.
zdravim. chcela by som sa spytat, ako sa to riesi, ked ma clovek slovensku zivnost, pracoval s nou v zahranici...momentalne je situacia v suvislosti s pandemiou zmenena a dotycny zacal pracovat v inej firme ale uz na zahranicnu pracovnu zmluvu ..zivnost rusit nechce, ale dvojmo odvody tiez by nemal platit, kedze za neho bude uhradzat zahranicny zamestnavatel.. ako by mal postupovat? je vyhodnejsie zrusit alebo pozastavit zivnost? tento mesiac uz za neho zaplati odvody zahr. zamestnavatel, dotycny uz nesmie platit odvody na slovensku za mesiac maj? nevieme ako sa v tom orientovat. dakujem.
Dobrý deň, ak osoba vykonáva činnosť v štáte EÚ (zamestnanec) a zároveň naďalej aj ako SZČO na Slovensku, nech požiada Sociálnu poisťovňu o určenie uplatniteľnej legislatívy. Spraví tak pomocou formulára "Žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy osoby, ktorá zvyčajne vykonáva činnosť ako zamestnaná osoba a činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba v odlišných členských štátoch EÚ". K tejto žiadosti potom priloží ešte podklady, ktoré sú vypísané na konci tohto formulára. Formulár je možné stiahnuť priamo na stránke Sociálnej poisťovne (aktuálne ho nájdete pod číslom 65): https://www.socpoist.sk/2141-menu/55440s
Dobrý deň zaujíma ma téma živnosť popri práci ... som občan so ZŤP, zamestnaná v Zš (asistentka učiteľa ) ..rada by som si popri práci ( v poobedňajších hodinách, cez víkendy ) vybavila živnosť a podnikala v oblsti poskytovania služieb ( krása... ) Je to možné bez problémov vybaviť? ĎAKUJEM
Dobrý deň, dnes už cez internet nájdete niekoľko služieb/spoločností, ktoré sa zameriavajú na založenie živnosti a vybavenie živnosti vyriešia za Vás.
Mam zivnost popri zamestnani. Zo zivnosti mam stratu. Mozem tuto stratu odpocitat z prijmu v zamestnani?
Nie.
Dobrý deň, som povinná podať daňové priznanie za rok 2019, ak som si v roku 2019 založila živnosť a moje celkové "hrubé" príjmy zo živnosti dosiahli výšku 1020 €, ale popri tom som zamestnaná na TPP a tam som ročne zarobila cca 8 400€ ? Ďakujem
Áno, celkové ročné zdaniteľné príjmy sú totiž vyššie 1968,68 EUR.
Zdravím. Ak fyzická osoba pracovala na TPP od januára do marca a potom sa uvolnila, založila živnosť a začala podnikať - či je to "Živnostník „popri zamestnaní“? Či môže ona neplatiť do konca roka minimálnu výšku preddavkov na zdravotne poistenie a čakať na ročne zúčtovanie po podaní Daňového priznania z dane z príjmov?
Nie, podľa mňa ide v danom čase o "čistého" živnostníka - čiže s povinnosťou platiť mesačné preddavky. Btw, aj živnostník "popri" v podstate platí preddavky, len má možnosť ich platiť v dobrovoľnej (a teda aj nulovej výške). V niektorých situáciách je lepšie preddavky platiť.
dobrý deň, som zamestnaná na TPP ale len na polovičný uväzok, a momentálne mám už druhý rok založenú živnosť a teda "podnikám" v ďalšej oblasti a ešte som aj študent VŠ dennou formu ....ročne zarobím zo živnosti cca 4500€ a aj zo zamestnania cca 4500€ .... chcela by som sa opýtať ... mám už povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne keď som len zo živnoti neresiahla ročný príjem nad 5000€ ? ale živnosť + práca dokopy už pesiahla sumu tých 5000€ .... ďakujem
Príjem zo zamestnania podlieha do veľkej miery samostatným pravidlám a samostatnému režimu, príjmy zo živnosti zas tiež svojim pravidlám. Pri príjmoch zo zamestnania platíte odvody z každého príjmu (presnejšie Vy aj Váš zamestnávateľ a celú sumu odvádza Váš zamestnávateľ), v prípade živnosti sa sleduje hranica príjmu (príjmu, nie rozdielu príjmov a výdavkov) a tá je pre rok 2019 6 078 EUR. Ak teda Vaše celkové "hrubé" príjmy zo živnosti za rok 2019 sú v sume 4 500 EUR, budúci rok sa nemusíte registrovať v Sociálnej poisťovni a ani platiť povinné odvody plynúce zo živnosti. Najbližšie budete testovať resp. hodnotiť rok 2020 a to v júli 2021.
Musí mi dať zamestnávateľ svoj súhlas k podnikaniu ak má náplň mojej práce konkurenčný charakter?
Podľa Zákonníka práce musí, aspoň oficiálne. Ak nejde o výkon "vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti", vtedy nemusí.
Dobrý deň, pracujem ako SZČO v oblasti prekladateľských služieb. Naskytla sa mi príležitosť pracovať na TPP pre poľskú spoločnosť na diaľku, teda z domu. Živnosť si ale zrušiť neplánujem. Pri podávaní daňového priznania však musím (zrejme) uviesť aj príjmy nadobudnuté vďaka práci v poľskej firme. Ako je to v prípade zdaňovania takéhoto príjmu? Bude sa mi zdaňovať len príjem zo živnosti alebo aj príjem zo závislej činnosti v Poľsku? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Lovásová
V slovenskom daňovom priznaní musíte priznať aj zdaniť obe príjmy. Teda predpokladám, že ste slovenský daňový rezident. V konečnom dôsledku príjem z poľského zamestnania - ako bol zdanený - viete dodatočne nezdaniť: ako metódu na zamedzenie dvojitého zdanenia si vyberiete metódu vyňatia. Akurát ten príjem tam musíte uviesť.
Dobrý deň, chcem sa opýtať či si môžem otvoriť živnosť a popri tom byť zamestnaná vo verejnej správe v školstve. Mám informácie, že v tomto prípade sú nejaké obmedzenia. Tak či je to naozaj tak . Ďakujem
Túto otázku Vám skôr zodpovedia predpisy platnú pre verejnú správu - resp. niekto z vašich nadriadených či kolegov, kto ich ovláda, keďže s nimi i v rámci nich denne existuje.
Som SZCO popri zamestnani od 2017.Na koho sa konkretne obratit,aby som neplatil vysoke odvody do ZP ?Teraz platim 2x,aj ako SZCO aj ako zamestnanec....
Jedinou výhodou ohľadne zdravotného poistenia pri kombinácii SZČO+zamestnanec je to, že do určitej výšky príjmu platíte celkové ročné zdravotné poistenie nižšie ako "čistá" SZČO. Ak napr. viete, že mesačné preddavky, ktoré platíte teraz, sú nižšie ako celkové ročné odvody do zdravotnej poisťovne, viete zdravotnú poisťovňu požiadať o ich zníženie.
Dobry den, rada by som si nechala vysvetlit ako je to s platenim zdrav. odvodov, ked by som si zalozila szčo popri zamestnani. V clanku vyssie sa pise: "ak je vypočítané poistné nižšie, ako zákonné minimum, platia iba poistné vypočítané podľa skutočne dosiahnutých príjmov." Vedela by som dostat nejaky navod, ako sa vypocita to poistne podla skutocnych prijmov, prosim? Lebo realne nemam ponatia, ako mam zistit, na aku velku sumu sa potom pripravit alebo si odkladat uz ten prvy rok, kedy este do zdrav. poistovne nic neplatim. Dakujem:)
Základný výpočet sumy ročného zdravotného odvodu do zdravotnej poisťovne je základ dane (tj príjmy z podnikania mínus výdavky - reálne alebo paušálne) : 1,486 x 14%. Samozrejme treba zohľadniť aj prípadné maximá. Následné mesačné preddavky platené od najskoršieho januára za prvý skončený rok (tj podľa výsledkov daňového priznania 2017 platíte preddavky od 1/2019) sa vypočítajú podobne, no táto suma sa vydelí ešte počtom mesiacov podnikania v r. 2017.
Na polícií chcem podať žiadosť o prechodný pobyt na účel zamestnania, ale teraz ja mám živnosť? Nebude problém, že mám živnosť.
Toto Vám nezodpoviem, skúste živnostenský úrad/odbor, čo oni na to.
Dobrý deň, treba sa odhlásiť zo sociálnej poisťovne ak nedosiahnem hranicu príjmu zo živnosti na povinnosť platiť odvody /5472 EUR/ . ? Ak je povinnosť sa odhlásiť, kedy sa treba potom naspäť prihlásiť, ak napr, 2 roky po sebe nedosiahnem túto hranicu stačí sa naspäť prihlásiť až po tých dvoch rokoch , alebo musím byť stále prihlásená počas celého trvania živnosti, alebo umeleckej činnosti.
Ak ste za minulý rok túto hranicu podliezli, Sociálna poisťovňa by Vás mala sama odregistrovať. Zaregistruje Vás opäť, keď za ukončený rok bude Váš príjem z podnikania (tj § 6 ods. 1 a 2) vyšší ako hranica pre príslušný rok.
Dobrý deň, viete mi povedať, či výhody platenia odvodov do ZP sa ma budú týkať aj vtedy, keď pracujem na zmluvu v zahraničí (ČR) a založím si živnosť v SR. Ďakujem
Ak budete stále podliehať slovenskej legislatíve týkajúcej sa odvodov (tj odvody sa platia v SR), tak podľa mňa áno. No ak podliehate pri výpočte odvodov pravidlám inej krajiny, tak to závisí od nich.
Dobry den, co sa tyka odpocitavnia vydavkov/nakladov pocas zivnosti popri zamestnani, ak by som vyuzival pausalne vydavky napr. na auto, ako by sa na to pozerali danovnici? Ak sa nemylim, v pripade vyuzivania pausalnych vydavkov netreba dokazovat ako zivnostnik vyuziva napr. auto, tak by som nemusel dokazovat ci stiham popri zamestnani vyuzivat auto na 80% na zivnost? Vdaka
Režim 80% hovorí o tom, že živnostník používa auto aj na firemné/podnikateľské účely a rovnako aj na súkromné účely - ak ho použije, nemusí evidovať jazdy a teda má jednoduchší život.
Dobrý deň, ja som v tejto veci úplný nováčik avšak mám otázku ohľadne toho čo tu práve preberáte. Som zamestnaný na TPP a taktiež chcem začať podnikať ako živnostník v oblasti nehnuteľností. Auto budem využívať dosť často a zaujíma ma či si možem dávať do nákladov PHM a hlavne v akom množstve nakoľko ho využívam aj súkromne...v akých prípadoch treba viesť knihu jázd poprípade kedy netreba ? Taktiež by to malo byť aj s mobilným telefónom + aj paušálom nakoľko ten budem použivať na pracovné účely avšak aj na súkromne. V tomto prípade by to ako bolo ? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Odporúčam predovšetkým tieto 2 články: https://www.superfaktura.sk/blog/auto-v-podnikani-firemne-auto/ a https://www.superfaktura.sk/blog/auto-v-podnikani-sukromne-auto/. Telefón: ten je tiež možné vykazovať v režime 80%, tj do nákladov pôjde iba 80% z ceny telefóna a mesačných poplatkov.
Dobrý deň, určuje nejaký predpis, ustanovenie, či dáka norma, že do akej maximálnej výšky mesačných uväzkov môže človek pracovať? Keby napr. jeden človek bol zamestnaný u dvoch rôznych zamestnávateľov, u oboch na "plný úväzok". Obidvaja zamestnávatelia by platili príslušné sociálne i zdravotné odvody, preddávky na daň... Ktorá inštitúcia by to napadla? Je situácia takejto "dupľovanej práce" u nás možná?... alebo kde je hranica možných úväzkov? :-)
Ja o takom neviem, no je to skôr otázka na právnika.
Ako by to bolo opačne, keď sa zamestná živnostník, ktorý platí minimálne odvody?
V podstate rovnako. Od "kombinovaného" mesiaca si môže stanoviť, resp. mu poisťovňa stanoví mesačný preddavok. V konečnom dôsledku sa mu ročné odvody vypočítajú naraz po skončení takéhoto "kombinovaného" roka.
Dobrý deň. Od 1.1.2018 začnem podnikať na živnosť a takisto pracovať ako zamestnanec. Chápem to prosím správne, že sociálne odvody začnem platiť až od júla 2019, a to len v prípade, ak moje príjmy z podnikania dosiahnu po daňovom priznaní v marci 2019 (za rok 2018) určitú hranicu? ALEBO Bez ohľadu na výšku príjmu po daňovom priznaní v marci 2019 (za rok 2018) budem musieť začať platiť v júli 2019 sociálne odvody - zálohy, ktoré mi prípadne budú vrátené (ako preplatok?), ak nedosiahnem určitú hranicu príjmu po daňovom priznaní v marci 2020 (za rok 2019)? Ďakujem pekne.
Prvá odpoveď je správna :)
podnikám popri zamestnaní a minulý rok ma zavolali na sociálnu, že mám zlé daňové, prerátala to, urobila úpravy a som cvakla vyše 800€, zrátala príjmy spolu,nechápala som, prečo mám platiť daň z peňazí,ktoré už boli zdanené
nuž to nechápeme ani my, keďže do Vašich čísel nevidíme :) Možno ste mali len nesprávne vyplnené daňové priznanie či napr. zle uvedené výdavky alebo základ dane. V každom prípade sa sociálne odvody platia pri príjmoch z podnikania ročne vyšších ako cca 5 300-5 500 EUR.
Zdravim, mal by som dotaz ohladne vypocitania zakladu dane pokial som zivnostnik popri zamestnani. Ako sa to konkretne pocita ? Zrata sa hruby prijem zo zamestnania a prijem zo zivnosti a z toho alebo ako presne ?
V daňovom priznaní sa to v podstate zráta, presnejšie uvedie spolu. Ale v rozdielnych oddieloch a teda zdaní podľa rozdielnych pravidiel. Odporúčame nechať spracovanie daňového priznania na profíka.
Dobry den. Ak bola cloveku odpocitana nezdanitelna cast prijmov v zamestnani len za 9 mesiacov, znamena to ze cast za tie 3 meisace si moze odpocitat z prijmu zo zivnosti? Ak by ziaden prijme zo zivnosti nemal, bude mu ta nezdanitelna polozka /resp. predplatena dan v zamestnani) vratena? Dakujem
Nezdaniteľná časť sa neupravuje o počet mesiacov, uplatňuje sa celá v jednom kuse naraz a raz ročne v daňovom priznaní (ak na ňu samozrejme je nárok). A pri jej celoročnom uplatnení týmto spôsobom môže nastať situácia, že zamestnávateľ v priebehu roka zamestnancovi zrážal a odvádzal preddavky na daň, no podaním daňového priznania ich zamestnanec získa späť.
Ano podnikam popri zamestnani a hlavne kvoli nizsim odvodom do zdravotnej poistovne je to vyhodne. Ale mam otazku k prijmom SZCO. V auguste 2016 mi bol vrateny preplatok zdravotneho poistenia za rok 2015. Pocita sa to za prijem v roku 2016 alebo nie? Logika mi hovori, ze toto by sa za prijem nemalo povazovat, ale skutocne som od nikoho este nedostal jasnu odpoved.
Príjmom to je, no najmä zdaneným - zdravotná poisťovňa z väčšiny preplatkov zrazí daň a teda neuvádza sa to v daňovom priznaní. Keby však nebol zdanený, treba ho rátať medzi príjmy, resp. zníženie nákladov. Zdravotné odvody zaplatené sú totiž nákladom a keď niečo zdravotná poisťovňa vráti, tak to náklady zníži (resp. zvýši príjmy).
Ano to viem, ze je to zdanene a preto mi logicky z toho vyplyva, ze pri sucte prijmov potrebnych pre danove priznanie, tento prijem nemusim zapocitavat, je tak?
Áno, ak teda podľa dokladu bola zrazená daň, tak to zdanené je a netreba to nikam uvádzať.
Dobre, dakujem, potom by to malo byt v poriadku a vybavene.

Pridať komentár