Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Zaokrúhľovanie s DPH

V dnešnom článku by som rád priblížil systém zaokrúhľovania cien, základov pre daň a samotnej DPH, ktorý na Superfaktúre používame. Prečo je dobré vedieť, ako sa zaokrúhľuje? Pokúsim sa to ilustrovať na dvoch prípadoch, ktoré sa budú líšiť len spôsobom, ako sme postupovali pri zaokrúhlovaní cien.

Príklad:

  • Máme produkt, povedzme knihu, ktorej jednotková cena bez DPH je 5.47 EUR.
  • Sadzba dph je 10%
  • Chceme vystaviť faktúru, na 5 takýchto produktov
  • Aký bude základ pre DPH, samotná DPH a celková cena s DPH?

Vypočítame celkovú cenu bez DPH za 5 produktov, teda 5×5.47=27.35, to použijeme ako základ dane pre DPH, z čoho vyplýva DPH rovná 2.735, zaokrúhlené na 2 desatinné miesta teda 2.74.

Celková cena je teda 27.35 + 2.74 = 30.09.

Ale:
Predstavme si, že chceme mať na faktúre uvádzané len (aj) jednotkové ceny s DPH. Budeme mať teda na faktúre uvedené:

Cena 1 knihy bez DPH: 5.47
Cena 1 knihy s DPH: 5.47+0.547=6.017, zaokrúhlené na 6.02
Počet kusov 5, teda 5×6.02 = 30.1

Ako vidíme, výsledná cena je rozdielna, v závislosti od toho, či zaokrúhľujeme pred, alebo po spočítaní počtu kusov.

Ako zaokrúhľuje Superfaktúra?

  1. Cena za jednotku môže byť zadaná s presnosťou až na 4 desatinné miesta
  2. Základ pre dph sa podľa jednotlivých sadzieb vypočíta vždy súčtom jednotkových cien bez DPH za celý doklad
  3. Základ dane sa zaokrúhli na 2 desatinné miesta
  4. Z takto zaokrúhleného základu sa vypočíta DPH a zaokrúhli na 2 desatinné miesta
  5. Výsledná suma za celú faktúru sa tiež zaokrúhli na 2 desatinné miesta

Ak máte nejasonosti, či pripomienky k zvolenému modelu, neváhajte sa zapojiť do diskusie 🙂

Prihláste sa na odber noviniek z blogu

Odhlásiť sa môžete kedykoľvek prostredníctvom odkazu v emaili.

12 komentárov

ked chcem vystavit 10000ks po 1E/ks s DPH, v superfakture to bude stat spolu iba 9999,6 ;)
Dobrý deň, SuperFaktúra pri výpočte DPH pracuje so štyrmi desatinnými miestami. Z tohto dôvodu pri počte kusov nad 1000 vzniká ten rozdiel, o ktorom píšete. Je to teda "vďaka" zaokrúhľovaniu. Ak by sme to riešili pridaním ďalšieho desatinného miesta, opäť by sa tento problém vyskytol pri počte 10000ks, a tak ďalej. Riešením je vystaviť faktúru na celú sumu 10000eur s dph, a počet kusov uviesť do poznámky.
Dakujem za odpoved.
Dobry den, celkom som nepochopil vsetky podmienky otazky. Vy nakupujete od dodavatela ktory Vam da doklad z ERP a vy potom vystavujete fakturu svojmu odberatelovi? Alebo predavate tovar cez EPR aj formou priamej fakturacie klientom? A potrebujete zistit ci moze byt ine zaokruhlovanie v ERP a ine vo fakturacii?
Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď a ešte by som sa chcela opýtať, podnikateľ mi nevie povedať na koľko desatinných miest mu zaokrúhľuje kasa, toto musí byť identické na všetkých dokladoch? aj cer ERP aj cez faktúry? na podkladoch k fakturácií mám uvedené len celkové sumy (vrátane DPH) a aby som sa na ne trafila, tak je mi lepšie uvádzať jednotkové ceny na 4 desatinné miesta (doteraz sme zaokrúhľovali na 2) viete mi v tomto smere poradiť? Ďakujem
prosím Vás vystavujem faktúry v inom programe a mám dilemu s tým na koľko desatinných miest môže byť zaokrúhlená jednotková cena pri tovaroch, môžem ju dávať na 4 desatinné miesta, alebo to nejaký zákon limituje len napr. na dve. Ďakujem
Dobry den, jednotkove ceny sa udvaju s presnostou na 4 desatinne miesta. Viac informacii v Generalnom zakone o Eure: http://www.nbs.sk/_img/Documents/PUBLIK%5CGeneralny_zakon_o_eure_a_komentar_a_vyhlasky.pdf
Este by ma zaujimalo kolko desatinnych miest mam zobrazit na fakture pri jednotlivych polozkach...
Cena jednotlivych poloziek sa zaokruhluje s presnostou na 4 desatinne miesta. Viac informacii tu: https://www.superfaktura.sk/blog/zaokruhlovanie-s-dph/
Dakujem. Nastavoval som fakturacny system a nevedel som na akej urovni to mam zaokruhlovat. Samozrejme najmenej nepresnosti vznika ked sa to zaokruhly az nakoniec. Dakujem za tento prispevok.
Dobry den, nerozumiem celkom Vasmu problemu. Zaokruhlovat mozete pred aj po zaratani DPH, nie je na to stanoveny predpis. Sposob zaokruhlovania Superfaktury je nastaveny podla odporucani DRSR. Skuste opisat problem, ktory Vam to sposobuje, aby sme Vam vedeli navrhnut riesenie.
Ak som podnikateľ, ktorý predáva tovar konečnému spotrebiteľovi, tak musím uvádzať na faktúre aj jednotkové ceny s DPH. Lenže, čo ak vstúpi do hry zľava? Zákazníkovi by som mal zľavu vyrátať z ceny s DPH. Podľa toho, ako zaokrúhľuje superfaktúra, by som musel cenu prepočítať na hodnotu bez DPH, z nej zraziť zľavu a stavím sa, že ak výslednú sumu prevediem spúť na sumu s DPH, tak nebude rovnaká, ako po odpočítaní zľavy z ceny s DPH. Uf!

Pridať komentár