Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Zvoliť si živnosť alebo s.r.o?

Ako začať podnikať #1

Zvoliť si živnosť alebo s.r.o?

Chcem podnikať, mám si zvoliť živnosť, alebo s.r.o.?

Rozhodli ste sa ísť vlastnou cestou, nebyť od nikoho závislí, prípadne si plníte svoje sny. Podnikanie, tak ako všetko ostatné na svete má svoje výhody, ale aj nevýhody. Veríme však, že tento krok ste si veľmi dobre premysleli, preto sa pustíme do toho! Dozviete sa odpovede na otázky, ktoré si kladie každý začínajúci podnikateľ. Stručne sme sa snažili podchytiť úvodné informácie, majte však na pamäti, že táto téma je značne rozsiahlejšia.

 • Na začiatku si treba ujasniť, že ako podnikateľ nebudete dostávať žiadnu výplatu. Podnikateľ rozdeľuje peniaze na VÝNOSYNÁKLADY. Náklady predstavujú mínusovú položku, teda peniaze, ktoré miniete na výkon činnosti, podnikania. Výnosy predstavujú peniaze, ktoré za svoju snahu dostanete. Ak odrátate náklady od výnosov ostane vám ZISK – to môžeme nazývať vašou výplatou (i keď v prípade eseročky podľa zákona vašimi peniazmi nie sú a nie je až také jednoduché ich „vybrať“).

SZČO, alebo S.R.O.?

Tak, základnú informáciu by sme mali. Ďalším dôležitým rozhodnutím v poradí je zvoliť si formu podnikania. Jednoduchšie povedané, existujú dve formy – buď sa stanete fyzickou osobou – podnikateľom (živnostník, alias SZČO*), alebo sa stanete tzv. právnickou osobou – podnikateľom (právnická osoba je fiktívna osoba, ktorá je v skutočnosti firmou, alebo inou organizáciou). Existujú viaceré možnosti právnej formy (tie najbežnejšie uvádzame na obrázku nižšie). Najbežnejšou formou je spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.), preto vám ukážeme aký je rozdiel medzi živnosťoueseročkou a ktorá forma je vhodná práve pre vás.

*samostatne zárobkovo činná osoba

Pravnicke osoby

Vznik podnikania

Eseročka:

Náklady na vznik s.r.o. sú pomerne nízke, avšak administratíva založenia je komplikovanejšia ako pri živnostni. Existujú však špecializované firmy, ktoré vám so založením pomôžu dokonca aj online. Existuje množstvo portálov  na zakladanie firiem, kde sa dozviete okrem iného množstvo informácii týkajúcich sa založenia.

Živnosť:

Oproti založeniu s.r.o. je založenie živnosti rýchlejšie. Na jednom kontaktnom mieste vyplníte tlačivá pre registráciu na daňovom úrade, tlačivo pre výpis z registra trestov a nahlásenie do Zdravotnej poisťovne. Od júla 2015 sa živnostníci, ktorí prekročili limit 4 944 EUR, do Sociálnej poisťovne prihlasovať nemusia. Sociálna poisťovňa túto povinnosť zistí sama (podľa daňového priznania). Výmer odvodov potom pošle poštou. Je však na vás, či sa rozhodnete platiť si sociálne odvody dobrovoľne aj v období, kedy ich podľa zákona ešte povinne platiť nemusíte a stanete sa tak dobrovoľne poistenou osobou.

 

Administratíva a účtovníctvo

Eseročka:

S.r.o. je komplikovanejšia na údržbu než živnosť. Účtovníctvo musí byť vedené systémom podvojného účtovníctva. A aj keď na trhu existuje množstvo účtovných softvérov, väčšina z nich nie je užívateľsky jednoduchá, preto neodporúčame, aby ste si túto agendu spravovali sami. Skrátka potrebujete „profesionála“ – účtovníka. Výber účtovníka je veľmi dôležitým krokom. Na inšpiráciu, akými kritériami by mal účtovník disponovať, si môžete prečítať nasledujúci post.

Živnosť:

Ako živnostník nepotrebujete profesionála. Administrácie je v porovnaní s eseročkou v menšom rozsahu. Pri podnikaní na živnosť si nepotrebujete viesť účtovníctvo a tým pádom nepotrebujete účtovníka, ale iba v prípade, že sa rozhodnete uplatňovať si paušálne výdavky. Takéto výdavky predstavujú fiktívne legálne výdavky, ktoré slovenský zákon umožňuje živnostníkovi si uplatniť. Podnikateľ si teda môže znížiť svoje príjmy o 40% (maximálne však do výšky 420e za jeden mesiac podnikania), aj keď v danom roku žiadne výdavky nemal. Pokiaľ sa rozhodnete evidovať si svoje výdavky reálne (skutočne vynaložené náklady), stačí vám viesť zjednodušenú daňovú evidenciu alebo jednoduché účtovníctvo. Avšak opäť, účtovné softvéry nie sú užívateľsky veľmi jednoduché, navyše je potrebné ovládať platnú legislatívu, vedieť, čo si do účtovníctva smiete a nesmiete zahrnúť, a podobne. Účtovník je však v prípade SZČO lacnejší ako v prípade s.r.o.

 

Legislatíva (dane) a odvody

Eseročka:

Daňová povinnosť sa vypočítava zo skutočného zisku spoločnosti. V prípade, že ste jediným konateľom v eseročke a nestanovíte si za úlohu konateľa žiadnu odmenu, či mzdu, nemusíte platiť odvody do Sociálnej poisťovňe, povinnosť máte platiť len odvody do Zdravotnej poisťovne.

Živnosť:

Živnostíci si môžu uplatniť niekoľko daňových výhod, resp. súm, ktoré sa nebudú zdaňovať:

 1. nezdaniteľná časť v sume 3 803,33 EUR ročne (pre rok 2015, prípadne menej, s rastúcim príjmom sa totiž nezdaniteľná časť znižuje)
 2. paušálne výdavky vo výške 40% zo zdaniteľných príjmov (maximálne 420 € mesačne)
 3. iné nezdaniteľné časti (na manželku, na doplnkové dôchodkové sporenie)

Odvody do Zdravotnej poisťovne platíte od začiatku podnikania (minimálna výška odvodov pre rok 2015 je 57,68 €). Ak ste živnostník, prvý rok živnosti ste oslobodný od platenia odvodov do Sociálnej poisťovňe (platenie je na dobrovoľnej báze). Po prvom roku platíte odvody v minimálnej výške (136,57 €) a spolu s rastom zisku rastú aj odvody. To znamená, že čím viac zarobíte, tým viac budete platiť. Aj v prípade, že ako živnostník nič nezarobíte je potrebné odvody platiť. Viac informácii nájdete priamo na stránke Sociálnej poisťovne.

 

Riziko / ručenie

Eseročka:

Najväčšou výhodou eseročky oproti živnosti je obmedzené ručenie. To znamená, že za záväzky spoločnosti ručí spoločník len do výšky základného imania, resp. len do výšky nesplatenej časti svojich vkladov. Pri splatení vkladov neručí súkromným majetkom vôbec, spoločnosť ručí celým svojím majetkom.

Živnosť:

Živnostník ručí za svoje záväzky celým svojím majetkom (osobný, rodinný majetok). V prípade neplnenia záväzkov vám môže exekútor siahnuť na čokoľvek, napríklad aj na rodinný dom.

 

Pokiaľ chcete začať podnikať, oplatí sa poriadne porozmýšľať, či sa vám oplatí založiť si živnosť, alebo eseročku. Pri rozhodovaní berte do úvahy vyššie spomenuté faktory. Skúste si spraviť podnikateľský plán a rozpočet, predpokladané výnosy a náklady a na základe toho sa rozhodnite, ktorá forma vám bude viac vyhovovať z hľadiska odvodov, daní, či rizika.

Všetky diely seriálu:

 1. Zvoliť si živnosť alebo s.r.o?
 2. Adresa a sídlo
 3. Administratíva začínajúceho podnikateľa
 4. Začínajúci podnikateľ a fakturácia
 5. Ako skrotiť web a sociálne siete
 6. Ako zviditeľniť web o ktorom nik nevie 1/2
 7. Ako zviditeľniť web o ktorom nik nevie 2/2
 8. Publikovanie zaujímavého obsahu: prinesie vám viac zákazníkov? – 1/2
 9. Publikovanie zaujímavého obsahu: 11 typov content marketingu – 2/2
 10. Time management: ako s ním začať? – 1/2
 11. Time management: ako s ním začať? – 2/2
 12. Ako nájsť tých správnych zamestnancov

Prihláste sa na odber noviniek z blogu

Odhlásiť sa môžete kedykoľvek prostredníctvom odkazu v emaili.

2 komentáre

Ahoj chcem si zalozit zivnost ako student ,ale nikto mi nevie povedat ako to je s odvodmi a so zdravotkou,viete mi to niekto objasnit ? :)
Zdravotná poisťovňa: Denný študent neplatí preddavky do zdravotnej poisťovne (ako živnostník neštudent). Je povinný len doplatiť 14% z vymeriavacieho základu po skončení prvého roka podnikania, tj po podaní prvého daňového priznania k dani z príjmov. Výhoda: platí len 14%, čo môže byť menej ako zákonné minimum (ktoré platí pre živnostníka neštudenta). Sociálna poisťovňa: každý živnostník (tj študent aj neštudent) v prvom roku podnikania odvody neplatí. Platí ich až od júla/októbra nasledujúceho roka (teda až po podaní prvého daňového priznania) a iba v prípade, ak jeho podnikateľské príjmy v tomto daňovom priznaní presiahli cca 5 000 EUR.

Pridať komentár