Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Cudzie meny v SuperFaktúre

Cudzie meny v SuperFaktúre

Vystaviť faktúru odberateľovi môžete v SuperFaktúre aj v inej mene než v eurách. V článku vám popíšeme, ako na to.

Faktúru v cudzej mene budete potrebovať vystaviť predovšetkým pri obchodovaní so zahraničím. V niektorých prípadoch sa však v cudzej mene, napríklad v dolároch, obchoduje aj medzi tuzemskými firmami. To je stanovené zmluvou a je potrebné vziať do úvahy zákon o účtovníctve a zákon o DPH.

Jazyk faktúry závisí predovšetkým od jazyku, ktorým hovorí váš klient. Asi by ste tiež chceli rozumieť tomu, za čo platíte. Ak nehovorí po slovensky, vo všeobecnosti môžete faktúru vystaviť dvojjazyčne, v anglickom jazyku (alebo v inom jazyku, ktorým hovoríte obaja), alebo v jazyku vášho klienta.

Vystavenie faktúry v cudzej mene

Pri vytváraní faktúry si po kliknutí na odkaz „Viac možností“ môžete okrem iného zvoliť, v akej fakturačnej mene má byť faktúra vystavená.

viac možností na faktúre
Viac možností na faktúre

K dispozícií máte niekoľko najpoužívanejších mien.

viac možností na faktúre a voľba fakturačnej meny
Viac možností – voľba fakturačnej meny

Pokiaľ sa vo výbere nenachádza potrební mena, kliknite na tlačidlo “+”. K predvoleným menám si pridajte ktorúkoľvek zo 155 podporovaných mien. Prípadne tu môžete vypnúť zobrazenie tých, ktoré nevyužívate.

nastavenie zobrazenia mien
Nastavenie zobrazenie mien

Kurz je prepočítaný na eurá kurzom Európskej centrálnej banky zo dňa predchádzajúceho dňu dodania tovaru alebo služby. Ak dátum dodania nemáte na faktúre uvedený, kurz sa načíta podľa dátumu vystavenia.

kurz fakturačnej meny
Kurz fakturačnej meny

Inkaso platby za faktúru v cudzej mene

Pri pridávaní úhrady faktúre vystavenej v zahraničnej mene uvidíte navyše vo formulári pre úhradu 3 možnosti:

  • Menu, v ktorej bola úhrada za túto faktúru prijatá.
  • Konverzný kurz meny, v ktorej ste úhradu prijali voči domácej mene (EUR-u). Tento kurz predvyplníme kurzom ECB zo dňa predchádzajúceho úhrade, je možné ho ale, samozrejme, zmeniť na konkrétny kurz banky, ktorým bola úhrada prepočítaná.
  • Checkbox, či bola faktúra kompletne uhradená. Kvôli kurzovým rozdielom medzi vystavením a uhradením faktúry potrebujeme pomoc, aby sme mohli spolahlivo určiť, či bola faktúra kompletne uhradená, alebo za ňu očakávate ešte ďalšie platby.

Mohlo by vás zaujímať: Faktúry, úhrady v cudzej mene a prepočítací kurz

Zoznamy a prehľady

V zozname faktúr uvidíte takúto faktúru vystavenú so sumou v zahraničnej mene, pre potreby štatistík je ale prepočítaná použitým kurzom na faktúre. To znamená, že v grafoch a sumárnych štatistikách sú aj faktúry v zahraničných menách reprezentované prepočítanou sumou v EUR.

Fakturačná mena pre konkrétneho klienta

Pokiaľ máte klientov, ktorým fakturujete iba v zahraničnej mene, môžete si túto menu pre klienta nastaviť ako predvolenú. Vďaka tomu budú faktúry vystavené tomuto klientovi automaticky v správnej mene.

Nájdite klienta v zozname kontaktov. Vyberte “Predvolené hodnoty” (1) a vpravo hore kliknite na tlačidlo “Zmeniť”. Vyberte predvolenú menu pre klienta (2) a celé nastavenie uložte (3).

predvolené hodnoty pri kontakte – fakturačná mena
Predvolené hodnoty pri kontakte – fakturačná mena

Prihláste sa na odber noviniek z blogu

Odhlásiť sa môžete kedykoľvek prostredníctvom odkazu v emaili.

2 komentáre

Yahoooo :) Výborná práca. V nadväznosti na túto featurku by som mal ešte jeden feature request - a síce viac ako jeden bankový účet. Keďže pomer faktúr CR:SR je u mňa skoro rovnaký, tak sa mi oplatí mať bankový účet aj v Česku aj na Slovensku, no momentálne si ho musím meniť pri konkrétnej faktúre a potom duplikovať (pokiaľ ho nechcem znova vypĺňať). Plánujete aj možnosť pridania ďalšieho účtu? Každopádne díky za cudzie meny ;)
Jasne, pridame ;)

Pridať komentár