Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Faktúra do zahraničia: VZOR

Faktúra do zahraničia: VZOR

Článok bol pôvodne uverejnený v apríli 2015. Vzhľadom na to, že téma je stále aktuálna, urobili sme jeho aktualizáciu.

Režim fakturácie do zahraničia či napríklad režim DPH závisí často od viacerých faktorov. Napríklad od:

  • krajiny sídla odberateľa (EÚ, tretie krajiny),
  • postavenia odberateľa (platiteľ DPH, podnikateľ bez prideleného IČ DPH, nepodnikateľ),
  • od toho, či ide o dodávku tovaru alebo služby,
  • alebo od postavenia dodávateľa (platiteľ DPH, osoba registrovaná v zmysle § 7a pre DPH, neregistrovaný pre DPH).

V každom prípade sa zahraničná faktúra od tej „čisto“ slovenskej v niektorých bodoch odlišuje. Ako príklad si vezmeme faktúru za službu s miestom dodania v EÚ, ktorý českému platiteľovi DPH vystavil slovenský platiteľ DPH.

Aké sú rozdiely resp. na čo nezabudnúť?

faktura do zahranicia vzor
Faktúra do zahraničia
  • uviesť  IČ DPH slovenského dodávateľa – uvádza ho nielen slovenský platiteľ DPH, ale aj firma registrovaná pre DPH v zmysle § 7a zákona o DPH. Práve podnikateľ registrovaný podľa § 7a uvádza na rozdiel od „čisto“ slovenských faktúr svoje IČ DPH. SuperFaktúra zadané IČ DPH nahodí automaticky v prípade, ak je odberateľ z krajiny EÚ. Ak ide o dodávku služby s miestom dodania v zahraničí (čo sa týka väčšiny služieb), slovenský dodávateľ by sa mal pre DPH registrovať ešte pred dodávkou. Ak však ide o dodávku služby s miestom dodania v SR alebo o dodávku tovaru, registrácia sa na dodávateľa nevzťahuje.
  • uviesť IČ DPH odberateľa – niekedy môže byť výzvou identifikovať správne IČ DPH zahraničnej firmy. Napríklad české firmy označujú číslo pre DPH skratkou „DIČ“ – rovnakou, ako Slováci označujú základné číslo daňovníka, toto číslo však vždy začína reťazcom označujúcim štát (napr. „CZ“) a je ho možné overiť na webe Európskej komisie
  • sumu DPH – v našom prípade ide o službu s miestom dodania v Česku: DPH teda platí odberateľ, slovenský dodávateľ teda uvedie sadzbu DPH „0 %“ a službu fakturuje bez DPH. Dodávku uvádza v súhrnnom výkaze.
  • formulka o prenesení daňovej povinnosti na odberateľa – je povinnou náležitosťou, ktorá hovorí práve o tom, že dodávku zdaňuje odberateľ. SuperFaktúra pri zahraničných faktúrach a zaškrtnutí voľby „Prenesená daňová povinnosť“ do faktúry automaticky doplní formulku „Dodanie tovaru je oslobodené od dane. Dodanie služby podlieha preneseniu daňovej povinnosti.“.

10 komentárov

dobrý deň, môžem fakturovať do čiech za vyplatenie provízie /reklama na webe/ ako nepodnikateľ ? treba byť vraj nejaká "identifikovaná osoba " ?
Jedna vec, je či môžete fakturovať, druhá či "ako nepodnikateľ" a tretia "identifikovaná osoba" :) To sú samostatné témy. Najprv tá druhá: pravidelná sústavná činnosť za účelom dosahovania zisku je v zmysle Obchodného zákonníka podnikaním a mali by ste podnikateľom. Tj živnostníkom aspoň. Prvá: fakturovať môžete, faktúra je v podstate účtovným dokladom a ten by ste mali vystaviť určite ako podnikateľ a vlastne pre druhú strane ideálne v každom prípade. No a tretia sa týka registrácie pre DPH: ak dodávate služby do zahraničia, mali by ste - vopred - registrovať podľa § 7a zákona o DPH. Čím sa síce nestávate platiteľom DPH, ale pribudnú Vám nejaké povinnosti - viac napr. tu https://www.superfaktura.sk/blog/poskytujete-sluzby-odberatelom-z-krajin-eu-ste-povinni-sa-registrovat-pre-dph/
Dobrý deň. Chcem sa spýtať ze ake udaje mam žiadať od firmy platcov alebo neplatcov v zahraničí. Viem ze v cz je to IČO pre každú firmu a ak je platca a chce si uplatniť cenu bez DPH musí zadať aj DIČ správne hovorím? Ešte by ma zaujímalo ako to je v maďarsku a čo mám žiadať od firiem ako označujú platcov a neplatcov DPH ?
Dobrý deň, český ekvivalent nášho IČ DPH je v ČR známy ako DIČ a v prípade Maďarska pre účely overenia, či je druhá strana platiteľom DPH, žiadate EU adószám resp. Uniós adószám.
Dobrý deň prajem , chcel by som sa opýtať ci som povinny vykonať registráciu pre DPH podľa § 7a, keď som SZČO a potrebujem fakturovať služby ( graficke služby) firme so sídlom v ČR ? Ďakujem
Dobrý deň, závisí to od postavenia druhej strany - či Vám nahlásila svoje platné IČ DPH (slovenský výraz IČ DPH = český výraz DIČ), vtedy sa za miesto dodania považuje ČR a teda ste povinný podať žiadosť na registráciu podľa § 7a ešte pred dodaním služby (pôjde o prenos daňovej povinnosti na odberateľa). Ak Vám svoje české DIČ nenahlásila, tak ju - iba na účely DPH - považujete za nezdaniteľnú osobu a miestom dodania služby bude SR t.j. registrovať podľa § 7a sa nemusíte.
Dobry den chcem sa opytat som zivnostnik a pracujem vo svedsku moj znamy si tam teraz zalozil firmu oficialne svedsku a ci mu mozem ja normalne vystavit fakturu za odpracovane hodiny ako ked som na slovensku vystavoval faktury ci treba nieco specialne
Závisí od typu služby, no pri väčšine z nich - poskytovaných zo SR do EÚ - treba čosi "špeciálne": tj registráciu pre DPH podľa § 7a, čo znamená pár povinností navyše. Viac tu https://www.superfaktura.sk/blog/poskytujete-sluzby-odberatelom-z-krajin-eu-ste-povinni-sa-registrovat-pre-dph/ alebo tu https://www.superfaktura.sk/e-book-pre-podnikatelov/
Ako mám faktúrovať službu subjektu Obec, v Čechách,ktorý nie je platiteľom DPH.
Nie som si istý, či aj obec sa za určitých okolností nemusí v ČR registrovať pre DPH. No ak zatiaľ nie je, miesto dodania služby (ak teda ide o službu, nie tovar), je v SR a Vy (ak ste platiteľ DPH) fakturujete za cenu vrátane slovenskej DPH.

Pridať komentár