Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Faktúra do zahraničia: VZOR

Faktúra do zahraničia: VZOR

Článok bol pôvodne uverejnený v apríli 2015. Vzhľadom na to, že téma je stále aktuálna, urobili sme jeho aktualizáciu.

Režim fakturácie do zahraničia či napríklad režim DPH závisí často od viacerých faktorov. Napríklad od:

  • krajiny sídla odberateľa (EÚ, tretie krajiny),
  • postavenia odberateľa (platiteľ DPH, podnikateľ bez prideleného IČ DPH, nepodnikateľ),
  • od toho, či ide o dodávku tovaru alebo služby,
  • alebo od postavenia dodávateľa (platiteľ DPH, osoba registrovaná v zmysle § 7a pre DPH, neregistrovaný pre DPH).

V každom prípade sa zahraničná faktúra od tej „čisto“ slovenskej v niektorých bodoch odlišuje. Ako príklad si vezmeme faktúru za službu s miestom dodania v EÚ, ktorý českému platiteľovi DPH vystavil slovenský platiteľ DPH.

Aké sú rozdiely resp. na čo nezabudnúť?

faktura do zahranicia vzor
Faktúra do zahraničia
  • uviesť  IČ DPH slovenského dodávateľa – uvádza ho nielen slovenský platiteľ DPH, ale aj firma registrovaná pre DPH v zmysle § 7a zákona o DPH. Práve podnikateľ registrovaný podľa § 7a uvádza na rozdiel od „čisto“ slovenských faktúr svoje IČ DPH. SuperFaktúra zadané IČ DPH nahodí automaticky v prípade, ak je odberateľ z krajiny EÚ. Ak ide o dodávku služby s miestom dodania v zahraničí (čo sa týka väčšiny služieb), slovenský dodávateľ by sa mal pre DPH registrovať ešte pred dodávkou. Ak však ide o dodávku služby s miestom dodania v SR alebo o dodávku tovaru, registrácia sa na dodávateľa nevzťahuje.
  • uviesť IČ DPH odberateľa – niekedy môže byť výzvou identifikovať správne IČ DPH zahraničnej firmy. Napríklad české firmy označujú číslo pre DPH skratkou „DIČ“ – rovnakou, ako Slováci označujú základné číslo daňovníka, toto číslo však vždy začína reťazcom označujúcim štát (napr. „CZ“) a je ho možné overiť na webe Európskej komisie
  • sumu DPH – v našom prípade ide o službu s miestom dodania v Česku: DPH teda platí odberateľ, slovenský dodávateľ teda uvedie sadzbu DPH „0 %“ a službu fakturuje bez DPH. Dodávku uvádza v súhrnnom výkaze.
  • formulka o prenesení daňovej povinnosti na odberateľa – je povinnou náležitosťou, ktorá hovorí práve o tom, že dodávku zdaňuje odberateľ. SuperFaktúra pri zahraničných faktúrach a zaškrtnutí voľby „Prenesená daňová povinnosť“ do faktúry automaticky doplní formulku „Dodanie tovaru je oslobodené od dane. Dodanie služby podlieha preneseniu daňovej povinnosti.“.

6 komentárov

Dobrý deň prajem , chcel by som sa opýtať ci som povinny vykonať registráciu pre DPH podľa § 7a, keď som SZČO a potrebujem fakturovať služby ( graficke služby) firme so sídlom v ČR ? Ďakujem
Dobrý deň, závisí to od postavenia druhej strany - či Vám nahlásila svoje platné IČ DPH (slovenský výraz IČ DPH = český výraz DIČ), vtedy sa za miesto dodania považuje ČR a teda ste povinný podať žiadosť na registráciu podľa § 7a ešte pred dodaním služby (pôjde o prenos daňovej povinnosti na odberateľa). Ak Vám svoje české DIČ nenahlásila, tak ju - iba na účely DPH - považujete za nezdaniteľnú osobu a miestom dodania služby bude SR t.j. registrovať podľa § 7a sa nemusíte.
Dobry den chcem sa opytat som zivnostnik a pracujem vo svedsku moj znamy si tam teraz zalozil firmu oficialne svedsku a ci mu mozem ja normalne vystavit fakturu za odpracovane hodiny ako ked som na slovensku vystavoval faktury ci treba nieco specialne
Závisí od typu služby, no pri väčšine z nich - poskytovaných zo SR do EÚ - treba čosi "špeciálne": tj registráciu pre DPH podľa § 7a, čo znamená pár povinností navyše. Viac tu https://www.superfaktura.sk/blog/poskytujete-sluzby-odberatelom-z-krajin-eu-ste-povinni-sa-registrovat-pre-dph/ alebo tu https://www.superfaktura.sk/e-book-pre-podnikatelov/
Ako mám faktúrovať službu subjektu Obec, v Čechách,ktorý nie je platiteľom DPH.
Nie som si istý, či aj obec sa za určitých okolností nemusí v ČR registrovať pre DPH. No ak zatiaľ nie je, miesto dodania služby (ak teda ide o službu, nie tovar), je v SR a Vy (ak ste platiteľ DPH) fakturujete za cenu vrátane slovenskej DPH.

Pridať komentár