Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Platiteľ DPH je povinný platiť DPH aj z prijatej zálohy – ako na to?

Slovenská firma, ktorá je plnohodnotným platiteľom DPH v SR, platí vo všeobecnosti DPH z tovarov a služieb, ktoré dodal svojim slovenským odberateľom. Inými slovami: každú dodávku fakturuje za cenu vrátane DPH. DPH je pritom vypočítaná v sadzbe 20% alebo 10% zo základu DPH, tj sumy dodávky. Okrem definitívneho predaja svojho produktu však platí DPH aj z prijatého preddavku/zálohy, tj v prípade, ak od svojho odberateľa čosi zinkasuje ešte pred samotnou dodávkou. O zálohách ako takých sme už písali (napríklad aj tu či tu), dnes teda podrobnejšie o platení DPH z prijatej zálohy.

Príklad

Programátor Martin je platiteľom DPH. Začiatkom apríla prijal od svojho odberateľa objednávku na tvorbu interného redakčného systému v celkovej sume 3 000 EUR. Hotový produkt dodá až neskôr. Od svojho odberateľa si však vyžiadal časť peňazí vopred – 5.apríla 2014 vystavil neostrú zálohovú faktúru, ktorou od odberateľa požaduje 1 000 EUR. Zálohová faktúra slúži predovšetkým ako podklad k platbe pre dodávateľa a nie je ostrým dokladom pre DPH – sadzbu DPH teda Martin neuvedie, tj fakturuje sumu 1 000 EUR bez DPH.

DPH zaloha
Zálohová faktúra bez DPH

10. apríla 2014 mu odberateľ tento preddavok uhradil. Keďže ku koncu apríla nebude podľa všetkého dohodnutá dodávka hotová, Martin je ako platiteľ DPH povinný preddavok zdaniť. Do 15 dní od inkasa preddavku – tj do 25. apríla 2014 – je povinný vystaviť „dépéháčkovú“ faktúru k prijatému preddavku – teda faktúru s náležitosťami zo zákona o DPH. V SuperFaktúre teda vystaví „Daňový doklad k prijatej platbe“ – túto možnosť ponúkne SuperFaktúra ihneď po zadaní úhrady od klienta.

DPH zaloha
Po zaznamenaní úhrady ide vystaviť daňový doklad

Faktúru, tj daňový doklad k prijatej platbe vystaví 11. apríla 2014, tj stále v zákonnom termíne. Ako „dátum dodania“ uvedie deň inkasa platby – teda 10. apríl 2014. Dátum splatnosti je nepodstatný, platba už totiž uhradená bola – uvedie teda deň vystavenia faktúry.

DPH zaloha
Daňový doklad k prijatej platbe v SuperFaktúre

SuperFaktúra prijatú platbu 1 000 EUR „rozbije“ na základ DPH a samotnú DPH. Výsledkom je základ DPH 833,33 EUR a DPH, ktorá tvorí 20% z tohto základu – teda 166,67 EUR.

27.mája 2014 Martin redakčný systém definitívne dodal svojmu odberateľovi. Potrebuje vystaviť vyúčtovaciu faktúru. Stačí mu otvoriť „Daňový doklad k prijatej platbe“, tj faktúru 2014005 a kliknúť na voľbu „Vystaviť“ – „Vyúčtovaciu faktúru“.

DPH zaloha
Vystavenie vyúčtovacej faktúry

SuperFaktúra opäť rozbije celkovú sumu, zostávajúcu fakturovanú sumu či znova aj odpočítavanú sumu už zdaneného preddavku na základ DPH a DPH. Celková suma je 3 000 EUR, vopred uhradený preddavok 1 000 EUR a zostávajúca suma na úhradu je 2 000 EUR. Faktúru vystaví 3 dni po dodaní systému – teda stále v zákonnom limite 15 dní od dodania služby.

DPH zaloha
Zostávajúca suma na úhradu

Zobrazenie v daňovom priznaní k DPH

Ak by by Martin bol mesačným platiteľom DPH, uvedie do daňového priznania k DPH za apríl 2014 len prijatý preddavok – tj základ DPH 833,33 EUR a DPH 166,67 EUR. Do daňového priznania za máj 2014 uvedie zvyšnú sumu z vyúčtovacej faktúry – základ DPH 1 666,67 EUR a DPH 333,33 EUR.

Ak by bol platiteľom DPH štvrťročným, uvedie obchod – tj prijatý preddavok aj vyúčtovaciu faktúru – do daňového priznania za II. štvrťrok 2014.

22 komentárov

dobry den, a co v situacii ked 19.12. vystavim zalohovu fakturu na celu sumu 7200 eur s DPH, cakam na platbu, nasledne vystavim danovy doklad k DPH, ale praca bude uskutocnena az po novom roku, kedy mam vystavit ostru fakturu? este toho roku alebo az po uskutocneni prac? dakujem
Až po uskutočnení prác.
Dobrý deň. Prosím Vás o Váš názor. Poskytujeme služby - kategória stavebné práce. Pred poskytnutím služby fakturujeme zálohu, zálohová faktúra, po prijatí úhrady vystavím daňový doklad. Služba nie je ukončená v jednom mesiaci. Pr. 1. Záloha 1500,- 1.3.2017 2. prijatá platba 1500,- 5.3.2017 3. vystavený daňový doklad 5.3.2017 4. čiastočná fakturácia ku koncu mesiaca - 31.3.2017 5. ukončenie prác 15.4.2017 - vyúčtovanie za apríl +700,- a odpočet prijatej zálohy -1500,- konečná suma k úhrade -800,- Môžem mať vyúčtovaciu faktúru so zápornou sumou? Počula som aj názor, že treba urobiť dobropis k prijatej zálohe a potom vyúčtovaciu faktúru.
Vyúčtovacia faktúra vyúčtováva daný obchod - teda skutočná suma mínus zaplatené preddavky (v čase ich dohodnutia ešte konečná skutočná suma za služby nemusela byť známa). Čiže môže tam byť aj záporná suma.
Ďakujem, čiže teraz v apríli si DPH neodpočítavam, aj keď na bločku je rozpis na základ DPH a DPH.
Práveže odpočítavate. Dodávateľ odvádza DPH z prijatej platby (ešte pred definitívnym dodaním), odberateľ si túto DPH vie odpočítať. AK máte teda daňový doklad k prijatej platbe, o ktorom je tento článok - a podľa všetkého ten pokladničný doklad takým dokladom je. Samozrejme môžete sa informovať aj u dodávateľa, nech to upresní, či sa správne rozumiete.
Dobrý deň, mám zálohovú faktúru z 1.4. a pokladničný doklad z toho istého dňa, ktorým bola táto zálohová faktúra uhradená. Je na ňom aj rozpis DPH. Tovar bude dodaný až v máji-júni a s ním aj riadna faktúra. Ako to mám zaúčtovať v apríli?
Zatiaľ účtujete o prijatej zálohe, teda sumu základu dane nie do nákladov/na sklad, ale ako zaplatený preddavok (ideálne samostatný analytický účet). V máji/júni zaúčtujete vyúčtovaciu faktúru do nákladov a na jej základe odpočítate sumy základu DPH + DPH z pokladničného dokladu (daňový doklad k prijatej platbe).
dobry den prajem, chcela by som sa spytat. Mam pripad: zalohova faktura na stavebne prace vystavena samozrejme bez DPH. Prisla faktura za prijatie zalohy samozrejme tiez bez DPH. Viete mi poradit ako to zauctovat v jednoduchom uctovnictve aj zalohovu aj tu prijatu zalohu. Prepacte som uctovnik zaciatocnik
Zálohovú faktúru zaúčtujete ako záväzok bez DPH. Daňový doklad k prijatiu platby - ak ste platiteľ DPH - samozdaníte slovenskou DPHčkou a príslušnú DPH si v rámci možností (po prípadnej úprave) aj odpočítate.
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na fakturáciu služieb a energie za predchádzajúci mesiac (napr. za apríl), kde dátum dodania bude totožný s dátumom vystavenia (napr. 10. máj). Môže to tak byť? V zmluve je napísané, že faktúra za služby a energiu bude vystavená k15. dňu nasledujúceho mesiaca. Ďakujem.
Formulácia "vystavená k ...." podľa mňa skôr znamená, že ide o dátum dodania. No v prípade fakturácie za prenájom a energie spätne za mesiac apríl bude dátumom dodania 30.4 (posledný deň mesiaca, za ktorý bola služba poskytnutá) a faktúru musí byť vystavená max do 15.5 (do 15 dní od dátumu dodania služby).
Dobrý deň, sme s.r.o. dostali sme dohodu o platbách na rok 2017 za elektrinu čiže mesačné platby rozpis s DPH. Spravujem bytový dom: 40% sú nájomníci, 60 % je podnikateľ. Ako riešiť prefakturáciu respektíve zálohy pre podnikateľa. (Mesačne vystaviť zálohovú fa , a po zaplatení vystaviť riadnu fa s DPH/ myslím si...)
Ak dohoda o platbách nájomného a energií obsahuje všetky povinné náležitosti faktúry, netreba riešiť fakturáciu každý mesiac, ale stačí táto dohoda, resp. v nej uvedený splátkový kalendár s náležitosťami podľa zákona. Ale môžete aj vystaviť každý mesiac novú faktúru. No stačí iba jedna: pri opakovaných dodaniach - ako je podľa mňa aj tento prípad - sa ako dátum dodania uvedie najneskôr posledný deň daného mesiaca (pozri § 19 ods. 3 zákona o DPH).
Dobrý den, chci se zeptat,zda se přijata finanční záloha z jiného členskeho státu z EU daní,či ne. Děkuji
Prijatá záloha znamená dodanie, tj predaj. A pri predaji do EÚ sa vo väčšine prípadov prenáša daňová povinnosť na odberateľa - fakturuje sa teda bez DPH. Presnejší postup závisí najmä od toho, či ide o tovar a službu, no samozrejme treba určiť presnejšie režim, resp. či nejde o nejakú výnimku.
Dobrý deň, chcela by som sa spytat na situáciu, ked sa zaloha za službu zaplatí celá vopred a k úplnému dodaniu služby dôjde až neskôr. Možem vystaviť faktúru do 15 dní od prijatia platby a ďalšiu faktúru už nevystavovať? (som platcom DPH)
Jednu faktúru musíte vystaviť k prijatej platbe a druhú - vyúčtovaciu - po dodaní (v nej uvediete, o čo išlo a tak to bude vedieť správne zaúčtovať aj účtovník). Také sú pravidlá
Dobrý deň. Prosím ešte Váš názor k nasledovnej situácii. V čase uzatvorenia zmluvy medzi 2 tuzemskými neplatiteľmi dph došlo k úhrade zálohy. Následne o mesiac neskôr sa dodávateľ služby stal platcom dph. Ako urobí vyúčtovanie ? Celá služba 10000 €, úhrada zálohy 6000 € bez dph, lebo dodávatel nebol platcom Vyúčtovanie A/ alebo B/? A/ Celá služba s dph, mínus záloha bez dph B/ Celá služba bez dph - záloha bez dph, dodanenie rozdielu Ďakujem, Dagmar
Podľa mňa A) - ak teda bola služba dodaná aj vyúčtovaná v čase, keď bol dodávateľ platiteľom DPH, tak fakturuje za cenu vrátane DPH. Zálohu prijal ešte ako neplatiteľ (teda neodviedol z nej DPH), tak ju odpočíta iba od základu dane (tj 8 333 - 6 000 EUR). Takto bude mať podľa mňa aj právo na odpočítanie z príslušných vstupov (pre túto dodávku) v plnej výške. Uvedené je však len môj názor :)
Dobrý deň! Chcela by som sa spýtať - Ako právnická firma vlastníme byt. Zálohy na byt nám bytový podnik fakturuje bez DPH ako fyzickým osobám. Mali by byť pre právnickú osobu tieto zálohy fakturované s DPH? Ďakujem vopred za odpoveď a prajem pekný deň!
Prenájom je prioritne oslobodený od DPH, prenajímateľ sa však môže rozhodnúť, že bude fakturovať DPH - ak napr. nechce upravovať vstupnú DPH koeficientom. Čiže je to dobrovoľný režim dodávateľa, skúste s ním.

Pridať komentár