Už dávnejšie sme napísali, že faktúru používame mnohí, no je predsa len rozdiel, či fakturuje firma-platiteľ DPH alebo neplatiteľ DPH. Tento rozdiel sa týka hlavne povinných náležitostí.
Čo musí obsahovať faktúra u každého podnikateľa:
Faktúra tu plní funkciu účtovného dokladu – musí teda obsahovať príslušné náležitosti:
- označenie účastníkov – teda meno a priezvisko (SZČO), resp. názov firmy; adresu resp. sídlo, IČO. Platí pre obe strany – dodávateľa aj odberateľa. Vy ako dodávateľ ste okrem týchto údajov povinní uviesť aj označenie registra, v ktorom ste ako podnikateľ zapísaný (obchodný register, živnostenský register atď), číslo zápisu v tomto registri a v prípade právnickej osoby aj právnu formu (eseročka, akciová spoločnosť atď) – tentoraz ide o náležitosti tzv. „obchodného dokumentu“, ktoré stanovuje pre zmenu Obchodný zákonník.
- slovné a číselné označenie dokladu – napr. „Faktúra 2014001“. V minulosti sme písali podrobnejšie o tom, ako číslovať (a nečíslovať) faktúry či ako v tomto uľahčuje život SuperFaktúra.
- peňažnú sumu – spolu alebo podrobne (cena za mernú jednotku a označenie množstva)
- dátum vyhotovenia účtovného dokladu – tj dátum vystavenia faktúry
- dátum uskutočnenia účtovného prípadu – spravidla ide o dátum dodania tovaru alebo služby
Čo navyše musí obsahovať faktúru v prípade platiteľa DPH:
- IČ DPH oboch strán
- dátum dodania tovaru alebo služby – vo väčšine prípadov je zhodný s dátumom uskutočnenia účtovného prípadu. Platitelia DPH vystavujú faktúru aj pri prijatí preddavku – v tomto prípade sa uvedie dátum prijatia platby.
- dátum vystavenia – kedy stačí uviesť iba dátum vystavenia alebo dokedy faktúru vystaviť, sme napísali tu
- rozsah a druh dodanej služby alebo množstvo a druh dodaného tovaru
- základ DPH pre obe sadzby DPH a jednotkovú cenu bez DPH
- sadzbu DPH
- celkovú sumu DPH
- no a v určitých špecifických prípadoch, resp. režimoch DPH aj príslušné formulky:
- „Prenesenie daňovej povinnosti“ – ak DPH platí odberateľ. Ide najčastejšie o dodanie služby do inej krajiny EÚ alebo o tuzemské samozdanenie pri vybraných druhoch tovaru
- „Dodanie je oslobodené od dane“ – ak slovenský dodávateľ fakturuje tovar do EÚ bez DPH
- „Úprava zdaňovania prirážky – cestovné kancelárie“ – v prípade cestovných kancelárií, ktoré svojim klientom predávajú služby cestovného ruchu nakúpeného od iných dodávateľov a zdaňujú len prirážku (teda nie celú sumu fakturovanej služby)
- „Úprava zdaňovania prirážky – použitý tovar“, „Úprava zdaňovania prirážky – umelecké diela“ alebo „Úprava zdaňovania prirážky – zberateľské predmety a starožitnosti“ – podobne ako v predchádzajúcom bode zdaňuje platiteľ DPH v určitých prípadoch iba rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou.
V niektorých prípadoch umožňuje zákon o DPH vystaviť zjednodušenú faktúru, ktorá nemusí obsahovať niektoré z vymenovaných náležitostí – ide napr. o doklad z elektronickej registračnej pokladnice.
A čo firma registrovaná pre DPH podľa § 7a zákona o DPH?
Podnikatelia poskytujúci resp. prijímajúci služby do/z krajín EÚ sú za určitých okolností povinní sa registrovať pre DPH, nestávajú sa však plnohodnotnými platiteľmi. Títo rovnako podliehajú zákonu o DPH – na faktúre teda uvádzajú väčšinu náležitostí platiteľa DPH. Pri väčšine predajov však neuvádzajú DPH – DPH totiž ako neplatitelia DPH odberateľom väčšinou nefakturujú. Výnimkou je iba predaj digitálnych produktov odberateľom bez IČ DPH z EÚ – v tomto jednom prípade predávajú svoje produkty za cenu vrátane DPH príslušného štátu. Viac o DPH pri predaji digitálnych produktov a systéme MOSS.
8 komentárov