Skočiť na obsah
🕽 0948 881 081 (-) , FAQ

Lucia Mihaličová: Človek nezistí, čo ho baví, kým to nevyskúša.

Rozhovor s používateľom

 Vlastnému podnikaniu sa venuje ešte len čerstvo a aj z neúspechov vie vyťažiť.  

Ahoj, Luci. Založila si a vedieš e-shop www.theunique.sk .  Môžeš nám ho hneď na úvod predstaviť? Čím si prešla, než si sa mu začala venovať naplno?

Moje podnikanie za dva roky prešlo viacerými zmenami. Celé to vzniklo založením svadobnej agentúry s prioritou svadobnej organizácie. Trošku mimo obor, nakoľko mám vyštudovanú ekonómiu. Popri tom vznikol ako doplnok e-shop. Bol to čisto svadobný shop, kde ste mohli nájsť prevažne všeobecné svadobné doplnky ako stuhy, obrúsky a pod. Jeden z mnohých e-shopov postavený na princípe (podnikania) nákup-predaj.

Človek nezistí, čo ho baví, kým to nevyskúša. A keď svadobné organizovanie skĺzlo do robenia svadobnej výzdoby pre nevesty, ktoré v dnešnej dobe potrebujú ušetriť kde sa dá, prišla som na to, že to nie je to, čo ma baví a napĺňa.

Na druhej strane e-shop fungoval rok a pol a ja som videla, že nevesty na ňom nakupujú a dokonca sa aj vracajú. Nemôžem povedať, že to boli nehorázne obraty, no videla som potenciál. Preto som sa rozhodla, že budem sedieť len na jednej stoličke a budem sa venovať len jednej veci a poriadne. Od leta 2016 sa venujem iba internetovému predaju, no trochu inak, ako to bolo predtým. E-shop som v prvom rade rozšírila o darčeky a začala som sa orientovať na vlastnú výrobu. Veď nech je TheUnique.sk to, čo to znamená :).

Nefunguješ teda len na princípe nakúpim tovar, navýšim cenu a predám ďalej. Produkty sama dokreuješ prípadne vytváraš personalizované kúsky. Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

Momentálne môj deň pripomína skôr chaos. Nakoľko veľa veci sama vyrábam, je to časovo náročné. Nedá sa popísať môj deň, ale viem, na čom musim počas týždňa pracovať.  Nakoľko som zatiaľ na to relatívne sama, v mojej osobe je ukrytý účtovník, marketingový manažér (študujem SEO, pripravujem e-mailové kampane), produktový manažér (vymýšľam, tvorím nové produkty), administratívny pracovník (spravujem samotný eshop, pridávam produkty, vybavujem objednávky) atď. Prioritou je pre mňa, samozrejme, vybaviť objednávky v čo najkratšom možnom čase.

SuperFaktúru si začala používať len pár mesiacov dozadu. Aké si s ňou mala Vianoce? Čo najviac oceňuješ?

Ako som vravela predtým, momentálne si robím prevažne všetko sama. Keď začalo pribúdať viac objednávok, faktúr a vyexpedovaných balíkov, prestávalo byť udržateľné zabezpečiť rýchle dodanie. Začať využívať „pomôcku“ bola už nevyhnutnosť. Potvrdila som si to práve pred Vianocami, keď som denne posielala cez 20 balíkov – každú objednávku som v ten deň musela vyrobiť a už večer ju poslať. SuperFaktúra mi neskutočne ušetrila a šetrí čas. V prvom rade, nemusím ručne nahadzovať faktúry. Pomocou prepojenia SuperFaktúry s mojim e-shopom sa mi  vygenerujú automaticky. A v druhom rade, nepotrebujem údaje prepisovať do systému kuriérskej služby, pretože ich tam dokážem nahrať vďaka exportu zo SuperFaktúry. To, čo by mi predtým trvalo možno hodinu, teraz dokážem urobiť do pár minút. A keďže si robím sama aj účtovníctvo, viem si dáta pekne naimportovať do svojho účtovného programu.  V konečnom dôsledku som ušetrila, pretože vďaka tomu nemusím platiť ďalšiu osobu, ktorá by to robila.

Podnikatelia to nemávajú jednoduché – byrokracia, rôzne povinnosti e-shopov. Častokrát je počuť skôr negatívne skúsenosti. Je však niečo, čo ťa práveže milo prekvapilo v rámci podnikateľského života?

Čo ma prekvapilo je, ako sa človek dokáže rýchlo posúvať. Musí sa naučiť kvantum nových veci za minimum času. Stretne sa s takými vecami, s ktorými by sa v zamestnaní nestretol. No a čo je podľa mňa hlavné – neskutočne sa osobnostne posúva. Neúpechy predsa zoceľujú.

Máš osobnú radu, s ktorou by si sa vedela podeliť s človekom, ktorý zvažuje začať podnikať? Spravila by si niečo inak, kebyže rozbiehaš niečo nové?

Áno, spravila. Úplne inak 🙂  Avšak podľa mňa si človek musí prejsť sám úspechmi, aj neúspechmi.  Keď tak rozmýšľam, všetko, čo som urobila (a nie vždy to dopadlo úplne dobre), ma v podstate naučilo, čo viem teraz. Rady od iných pomôžu, ale niekedy sú len chvíľkovým nadšením, kedy si poviete: „Áno, tak toto urobím…“.  Ale vlastný neúspech prinúti človeka naozaj do hĺbky premýšľať nad otázkou „prečo?“. Prečo toto funguje a toto nie? A podobne. To je môj názor.

Povedzme si úprimne. Si mladá baba a ženy podnikateľky možno niekedy bývajú odrádzané okolím, ako budú zvládať dokopy niečo vlastné a starostlivosť o rodinu. Ako to vidíš ty?

Jedno, čo som sa naučila za posledný polrok je, že nič nie je nemožné. Všetko je naozaj len v myslení človeka.

Ja chcem veľmi podporovať ženy v podnikaní, pretože si myslím, že ženy podnikajú srdcom a hodnota je trochu iná, ako pri mužoch.

Nechcem tým povedať, že je horšia alebo lepšia. Je len jednoducho iná. Medzi mojimi cieľmi je, že časom by som veľmi rada zamestnávala ženy na materskej.  Myslím si, že e-shop je skvelá forma podnikania a práce pre ženy. Je to možné istým spôsobom robiť aj z domu a nemusíte byť 8 hodín vkuse niekde mimo.

 

Pridať komentár